Detoks w miesiąc: cytryna, seler naciowy, zielone jabłko

Jeżeli uda Ci się zdobyć te naturalne składniki i użyć w przepisie razem ze skórką, wyniesiesz z naszego naturalnego leczenia znacznie więcej korzyści. Dzięki błonnikowi zawartemu w selerze naciowym i jabłku, poprawi się praca Twoich jelit i pożegnasz się z zaparciami. Pobudzisz ponadto proces wydalania toksyn z organizmu.
Detoks w miesiąc: cytryna, seler naciowy, zielone jabłko
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmienia się pora roku? Zbliża się Twój urlop? Nadchodzi ważne wydarzenie? A może po prostu odczuwasz przemęczenie i chcesz poprawić coś w funkcjonowaniu Twojego organizmu? Zrób detoks!

Detoks proponowany w dzisiejszym artykule składa się jedynie z trzech składników: cytryny, selera naciowego i zielonego jabłka. Doskonale wspomogą one oczyszczanie twojego organizmu i “wymiotą” z niego toksyny.

Odkryj niezwykłe właściwości tych łatwo dostępnych roślin. Po proponowanej przez nas detoksykacji, która potrwa zaledwie miesiąc, poczujesz, że masz więcej energii, zgubisz kilka zbędnych kilogramów i zwiększysz odporność organizmu. Same korzyści – naprawdę warto.

Detoks jesienią i wiosną

Okres zmian pór roku, zwłaszcza jesienny i wiosenny to doskonały moment na detoks. W tych miesiącach bowiem nasz organizm staje się znacznie słabszy i mniej odporny, przez co zwiększa się potrzeba jego oczyszczenia i wzmocnienia naturalnych mechanizmów ochronnych.

Jeżeli wspomożemy oczyszczanie organizmu na początku jesieni i wiosny, zauważymy że zmniejszy się intensywność wielu dolegliwości, a niektóre z nich całkowicie ustąpią.

Poczujemy też jak poprawia się nasz poziom energii, witalność a nawet humor.

Polecamy również przeczytanie artykułu: Nastrój – popraw go dzięki 7 naturalnym metodom

Oczyść organizm zdrową żywnością

Zdrowa żywność i detoks

Aby oczyścić nasz organizm w sposób naturalny możemy sięgnąć po następujące alternatywy:

 • Żywność o właściwościach wspierających pracę wątroby, nerek i jelit.
 • Naturalne suplementy diety o oczyszczającym działaniu.
 • Zwiększenie dziennego spożycia wody, naturalnych soków i zdrowych koktajli.
 • Naturalne terapie pomagające oczyścić ciało z toksyn.
 • Intensywne ćwiczenia, zwiększające nasze tętno i pobudzające pocenie się.

Doskonałą opcją na detoks są też poniższe trzy produkty spożywcze. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Cytryna na detoks

Cytryna należy do rodziny owoców cytrusowych, które pomagają oczyścić organizm z nagromadzonych płynów oraz toksyn. Nie tylko doskonale reguluje poziom pH w naszym ciele, ale też pobudza pracę układu trawiennego.

Cytryna wspomaga ponadto pracę wątroby oraz woreczka żółciowego. To z kolei ułatwia pracę naszym nerkom.

My z naszej strony polecamy zawsze szukać cytryn z naturalnych, ekologicznych źródeł. Pozwoli Ci to na spożywanie ich i wykorzystywanie razem ze skórką, która jest znacznie bogatsza w składniki odżywcze niż sam owoc.

Choć skórka cytryny ma nieco gorzkawy smak, do którego trzeba się przyzwyczaić, możemy dodawać ją w startej postaci do wielu potraw, deserów, soków i koktajli.

Seler naciowy

Seler naciowy to zielone warzywo idealne wręcz, gdy chcemy przeprowadzić detoks. Poprawia on pracę nerek i ułatwia eliminację nagromadzonych w organizmie płynów, dzięki czemu jest wspaniałym diuretykiem.

Ale to nie wszystko – seler naciowy poprawia również perystaltykę naszych jelit, dzięki czemu w naturalny sposób dojdzie do jej uregulowania, co zapobiegnie epizodom zaparć.

Należy pamiętać jednak o pewnej kwestii:  seler naciowy jest bogaty w związki znane jako szczawiany. Z tego powodu spożycie selera naciowego powinno być kontrolowane u osób z tendencją do kamieni nerkowych.

Detoks z zielonym jabłkiem

Zielone jabłka na detoks

Zielone jabłko jest trzecim składnikiem, jaki prezentujemy w proponowanym przez nas oczyszczającym koktajlu. Pomoże ono wymieść z organizmu toksyny i skutecznie go odżywić.

Zielone jabłko to doskonała opcja dla naszego układu trawiennego, między innymi dzięki temu że:

 • Pomaga zwalczyć wzdęcia
 • Reguluje perystaltykę jelit
 • Wspomaga pracę wątroby
 • Zwalcza zatrzymywanie płynów w organizmie

O ile to możliwe, należy zawsze sięgać po jabłka z ekologicznych źródeł, ponieważ w przeciwnym razie są one bardzo często zanieczyszczone pestycydami. Dzięki temu będziemy mogli jeść ten owoc ze skórką, która jest pyszna i bogata w składniki odżywcze.

Dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł: Zielone jabłka – 8 zaskakujących korzyści

Oczyszczający koktajl

Zielony koktajl

Aby połączyć ze sobą oczyszczające właściwości trzech wymienionych wcześniej składników, przyrządzimy naturalny koktajl idealny na detoks.

Składniki dla jednej osoby

 • 1 ekologiczne zielone jabłko razem ze skórką
 • 1 łodyga selera naciowego
 • 1/2 cytryny (jeżeli masz opcję zdobycia cytryn ekologicznych, użyj owocu razem ze skórką)
 • 3 szklanki wody (600 ml)

Sposób przygotowania

 • Najpierw zetrzyj nieco skórki cytrynowej i umieść ją w malakserze razem z miąższem cytrynowym, jabłkiem, selerem naciowym oraz wodą.
 • Następnie zmiksuj wszystko dokładnie, aż do osiągnięcia jednolitej, gładkiej konsystencji. Nie przecedzaj jednak koktajlu, aby nie stracić cennego błonnika.
 • Na zakończenie możemy nieco dosłodzić koktajl używając stewii, cukru kokosowego lub ksylitolu.
 • Jeżeli mamy ochotę, możemy pić z kilkoma kostkami lodu.

Sposób spożycia

Wykonuj detoks z użyciem opisanego koktajlu przez miesiąc, a zauważysz u siebie więcej energii i witalności. Możesz pić go w następujący sposób:

 • Jedną szklankę na czczo, tuż po przebudzeniu się, co najmniej pół godziny przed śniadaniem.
 • Pół godziny przed obiadem.
 • Następnie jedną szklankę po południu.

Najlepiej jest nie sięgać po ten oczyszczający koktajl w godzinach wieczornych, aby nie musieć przerywać snu w celu oddawania moczu.

Proponowany przez nas naturalny detoks możesz przeprowadzać dwa razy w roku. Najlepiej na początku jesieni i wiosny. Pomoże Ci to wzmocnić naturalną barierę ochronną organizmu oraz stracić nieco na wadze.

Aby jednak detoks okazał się skuteczny, musisz również pamiętać o utrzymywaniu zdrowych nawyków żywieniowych przez cały rok. Niech Twoja dieta zawsze będzie starannie zbilansowana, bogata w owoce, warzywa i naturalne produkty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.