Pocenie się podczas snu — czy istnieje powód do obaw?

Zwykle osoba poci się podczas ćwiczeń lub gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Ale czy pocenie się podczas snu jest normalne?
Pocenie się podczas snu — czy istnieje powód do obaw?

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pocenie się jest naturalnym mechanizmem chłodzenia organizmu i zwykle aktywuje się podczas upałów lub podczas ćwiczeń. Na wszystko jest jednak czas i miejsce. Jeśli jednak towarzyszy ci pocenie się podczas snu, może to być zarówno niewygodne, jak i niepokojące. Pocenie się podczas snu może być spowodowane wieloma przyczynami. Poniżej przyjrzymy się im nieco bliżej.

Pocenie się podczas snu

Nikt nie lubi budzić się w kałuży potu w środku nocy. Aby ustalić możliwą przyczynę nocnych potów, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które na to wpływają. Pierwszą i najbardziej oczywistą kwestią do rozważenia jest temperatura i ogólny komfort otoczenia. Ciepło nie jest jedynym czynnikiem środowiskowym, który może powodować nocne poty. Zaczną rolę może również odgrywać wilgotność.

Pocenie się podczas snu może być spowodowane tym, że stosujemy ciężkie koce lub piżamy. Nie bez znaczenia jest też ogólny dyskomfort spowodowany starym materacem lub hałaśliwe otoczenie.

Następną rzeczą do rozważenia jest ogólny stan zdrowia. Czy zmieniłeś dietę? Czy czułeś się zmęczony? Niektóre objawy grypy obejmują gorączkę, która jest normalną reakcją na zakażenie. Jeśli w ciągu nocy lub dwóch zauważysz objawy przeziębienia lub samą grypę, nocne poty mogą być wynikiem gorączki. Jednak może to też być coś poważniejszego.

Kobieta. Pocenie się podczas snu

Jedną z najczęstszych przyczyn nocnych potów są uderzenia gorąca związane z menopauzą, które wynikają ze zmian hormonalnych w organizmie. Nagły spadek produkcji estrogenu może spowodować dezorientację w podwzgórzu, powodując niemal natychmiastowy wzrost temperatury skóry kobiety nawet o 6 stopni.

Nawet mężczyźni nie są zwolnieni z tego problemu. Osoby z niedoborem testosteronu lub przyjmujące leki blokujące ten hormon mogą również odczuć podobne efekty. Większość mężczyzn nie przyzna, że doświadcza uderzeń gorąca, ale deprywacja androgenów może powodować nocne poty.

Co jeszcze może powodować, że się pocę?

Mężczyzna z bólem głowy.

1. Leki

Wiele leków na receptę może zwiększyć tętno i powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się. Najczęściej dzieje się tak w przypadku stosowania leków przeciwgorączkowych. 

Wiele osób doświadczając objawów grypy, przyjmuje aspirynę lub podobne środki. Chociaż są one często skuteczne w obniżaniu gorączki, mogą również powodować nocne poty. Inne leki, które mogą powodować nocne poty, obejmują leki przeciwdepresyjne.

2. Problemy zdrowotne

Choroby zakaźne, takie jak gruźlica i AIDS, powodują omawiany problem. Uporczywa gorączka, której często towarzyszą nocne poty, jest powszechna wśród osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa HIV. Z drugiej strony, choroba Hodgkina, rodzaj chłoniaka, to kolejna choroba zakaźna, która często powoduje u pacjentów gorączkę i nocne poty.

3. Niezdrowe nawyki żywieniowe

Nadużywanie alkoholu w nocy jest również przyczyną nocnych potów niektórych osób. Chociaż kieliszek wina przed snem może pomóc zasnąć, kiedy sen jest wywołany alkoholem, jego działanie jest mniej regenerujące; ci ludzie są bardziej podatni na bóle głowy i pocenie się podczas snu.

Innym możliwym czynnikiem, który może powodować nocne poty, jest ostre jedzenie. Chociaż może nie powodować natychmiastowego dyskomfortu podczas jedzenia, może zwiększać temperaturę skóry podczas trawienia tych pokarmów. Z drugiej strony lekarze stwierdzili również, że zbyt duża ilość kofeiny może nasilać pocenie się u osób, które już nadmiernie naturalnie się pocą.

4. Nadpotliwość

Niektórzy ludzie cierpią na stan zwany nadpotliwością, który powoduje częste i nadmierne pocenie się w ciągu dnia i nocy. Jeśli wykluczyłeś wszystkie inne możliwe przyczyny nocnych potów, możesz cierpieć na nadmierną potliwość; należy umówić się na wizytę u lekarza, aby to omówić.

Naturalne rozwiązania na nocne poty

Pierwszą i najbardziej oczywistą rzeczą jest spojrzenie na termostat. Chociaż większość lekarzy zaleca do spania temperaturę 18-22°C, każdy jest inny; powinieneś poeksperymentować, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze.

Kobieta śpi.

Jeśli śpisz ze swoim partnerem, a on lub ona woli cieplejszą lub niższą temperaturę, spróbuj założyć kilka lekkich warstw pościeli. Dobrym pomysłem jest również wyeliminowanie prawdopodobnych przyczyn stresu i niepokoju. Nerwowość i niepokój są częstymi przyczynami, które mogą powodować, że się pocimy.

Z powyższego powodu, jeśli bierzesz ślub lub masz rozmowę o pracę, spodziewaj się, że będziesz się pocić trochę bardziej niż zwykle. Jeśli jednak nocne poty utrzymują się przez kilka tygodni po wielkim dniu, prawdopodobnie powinieneś zasięgnąć porady lekarza.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety z nadmierną potliwością z powodu menopauzy lub andropauzy mogą pić czarną herbatę cohosh lub korzystać z suplementów z czarnego cohosh. Jest to rodzima roślina występująca w wielu częściach Ameryki Północnej; dawniej używano jej do leczenia różnych dolegliwości.

Koniczyna czerwona to kolejne zioło lecznicze stosowane w celu złagodzenia uderzeń gorąca i nocnych potów. Jednak jego efekty nie były tak dobre jak czarny cohosh. Z tym wszystkim możesz już mieć pojęcie, dlaczego pocisz się podczas snu. Pamiętaj, jeśli wprowadzasz zmiany i nic nie działa, powinieneś udać się do lekarza, aby wykluczyć poważniejsze problemy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.