Pływanie - zobacz jak korzystnie wpływa na zdrowie!

Czy wiesz, że istnieje zajęcie, które wyrzeźbi Twoje ciało, poprawi krążenie, złagodzi stres, a także jest odpowiednie dla osób w każdym wieku? Chodzi oczywiście o pływanie.
Pływanie - zobacz jak korzystnie wpływa na zdrowie!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bieganie staje się coraz popularniejsze. Sprawia to, że zaczyna spychać na drugi plan inne rodzaje sportów, które równie skutecznie rzeźbią figurę i poprawiają stan zdrowia. Jednym z takich sportów jest pływanie.

Kiedy pływasz, angażujesz wszystkie partie swego ciała, wzmacniając ich odporność i wytrzymałość. Pływanie to aktywność dobra dla osób w każdym wieku. Nawet dla tych mających problemy z mięśniami i kośćmi.

Wszystkie te korzyści z pływania można uzyskać, nie przeciążając mięśni ponieważ woda zapewnia uczucie lekkości. Pływanie może być nawet korzystniejsze, jeśli zaadaptujesz się je do własnych potrzeb.

Z tego powodu chcemy podzielić się wiedzą na temat tego, jak można poprawić zdrowie poprzez pływanie. Czy jesteś gotów odkryć wszystkie jego zalety?

Pływanie – 5 sposobów korzyści dla zdrowia

1. Poprawia krążenie

pływaczka

Ruchy wykonywane podczas pływania stymulują krążenie krwi. Kiedy jesteś w wodzie nie tylko poruszasz ramionami, lecz także górną i dolną partią ciała. Ponadto, angażujesz inne części ciała, o których zwykle zapomina się na siłowni, na przykład kostki, nadgarstki, palce u rąk oraz stóp.

Jeśli chodzi o stopy, są one szczególnie ważne, ponieważ ludzie często mają problemy z krążeniem w tym miejscu. Podczas pływania ciało znajduje się w pozycji horyzontalnej, co łącząc się z ruchami okrężnymi, pozwala krwi płynąć swobodnie przez całe ciało.

Przeczytaj także artykuł: Pływanie w morzu – nauka krok po kroku

2. Rzeźbi Twoją figurę

Pływanie zapewnia przede wszystkim dużo pracy sercowo-naczyniowej. Jest to dość ważne, jeśli chodzi o spalanie tłuszczu.

To jednak nie wszystkie zalety – podczas wychodzenia z wody wzmacniasz mięśnie.

  • Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki, polecamy stosowanie deski do pływania, aby poćwiczyć mięśnie podczas robienia następnych okrążeń.
  • Pływaj raz wolno, a raz intensywnie. Wzmocni to Twoje serce i przyspieszy spalanie tłuszczu.

3. Łagodzi stres

pływanie a stres

Pływanie może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne, ponieważ zmusza do koncentracji na technice.

Jak wszystkie ćwiczenia, stymuluje również produkcję serotoniny, hormonu szczęścia oraz ogranicza kortyzol, czyli hormon stresu.

W przeciwieństwie do biegania, pływanie narzuca skupienie, co może być błogosławieństwem dla tych, którzy mają tendencję do gubienia się w myślach. Kiedy jesteś w wodzie, istniejesz tylko Ty i Twoje ciało. Świat zewnętrzny traci na znaczeniu.

4. Pływanie rozluźnia napięte mięśnie

Napięte mięśnie oraz skurcze pojawiają się, kiedy mięśnie są zbyt słabe, aby wykonywać codzienne czynności. Dlatego ćwiczenia, które wykonujesz w wodzie mogą pobudzić mięśnie i wyeliminować stres lub przynajmniej go złagodzić.

U niektórych osób emocjonalny stres przejawia się w bólu karku lub pleców. Jeżeli jesteś jedną z nich, pamiętaj, że pływając, możesz poprawić swój stan zdrowia.

Polecamy przeczytać również: Popraw technikę pływania i pokonaj strach

5. Poprawia poczucie własnej wartości

Wyobraź sobie ten moment, kiedy wychodzisz z basenu. Jesteś wolny od stresu i bólu oraz zauważasz, że każdego dnia Twoje ciało nabiera atrakcyjniejszej rzeźby.

A teraz wyobraź sobie, że jest ósma rano, a Ty jedziesz do pracy w podobnym humorze. Twoja praca oraz interakcje z ludźmi wokół Ciebie stają się łatwiejsze. A kiedy kładziesz się wieczorem do łóżka, zasypiasz w spokoju.

pływanie w basenie

Psychologiczny oraz fizyczny optymizm, z którym zaczynasz dzień, sprawia, że wszystko “idzie jak po maśle”, a Ty budujesz swoją pewność siebie. Jak widać, pływanie to wysoce zalecana aktywność, szczególnie, jeśli poświęcasz się jej z samego rana.

Korzyści będą się tylko mnożyć, a Ty będziesz przygotowany, aby rozpocząć dzień z uśmiechem i stawić czoła wszelkim problemom.

Dziel się swoim doświadczeniem z innymi po odkryciu niezwykłych zalet pływania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Palomino-Martín, Antonio, González-Martel, Verónica, Quiroga-Escudero, Miriam Esther, & Ortega-Santana, Francisco. (2015). Efectos del Entrenamiento de Natación sobre la Asimetría Corporal en Adolescentes. International Journal of Morphology33(2), 507-513. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-95022015000200016
  • Rendón Morales, Pablo Anthony, Guerrero González, Edison Santiago, Aguirre Obando, Eduardo Arturo, Noroña Casa, Luis Enrique, Betancourt Mejía, Elena Raquel, & Vaca García, Mario Rene. (2017). Beneficios de la natación en el asma. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas36(2), 150-158. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002017000200022&lng=es&tlng=es.
  • Latorre García, Julio, Sánchez-López, Antonio Manuel, Baena García, Laura, Noack Segovia, Jessica Pamela, & Aguilar-Cordero, María José. (2016). Influencia de la actividad física acuática sobre el neurodesarrollo de los bebés: revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria33(Supl. 5), 10-17. https://dx.doi.org/10.20960/nh.515

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.