Pływanie – zobacz jak korzystnie wpływa na zdrowie!

· Marzec 8, 2017
Co być zrobił, gdybyśmy powiedzieli Ci, że istnieje zajęcie, które rzeźbi Twoje ciało, poprawia krążenie, łagodzi stres, a zarazem jest ono odpowiednie dla osób w każdym wieku? Odłóż swoje adidasy, czas popływać!

Coraz bardziej popularne bieganie zaczyna spychać na drugi plan inne rodzaje sportów, które są równie skuteczne w rzeźbieniu figury oraz poprawianiu stanu zdrowia. Jednym z nich jest pływanie.

Kiedy pływasz, angażujesz wszystkie partie swego ciała, wzmacniając ich odporność i wytrzymałość. Pływanie to aktywność dobra dla osób w każdym wieku. Nawet dla tych mających problemy z mięśniami czy kośćmi. 

A to wszystko można uzyskać przy rutynie nie wymagającej przeciążenia, ponieważ woda zapewnia uczucie lekkości.

Pływanie może być dla Ciebie nawet korzystniejsze, jeśli zaadaptujesz je do swoich potrzeb. Dlatego właśnie chcemy podzielić się tym, jak może ono poprawić Twój stan zdrowia.

Czy jesteś gotów odkryć wszystkie jego zalety?

5 sposobów na to, jak pływanie może wpłynąć na Twoje zdrowie

1. Poprawia krążenie

pływanie

Ruchy wykonywane podczas pływania stymulują krążenie krwi. Kiedy jesteś w wodzie nie tylko poruszasz ramionami, ale i górną oraz dolną partią ciała. Dodatkowo angażujesz inne części ciała, o których zwykle się zapomina na siłowni, takie jak kostki, nadgarstki, palce u rąk oraz stóp.

Jeśli chodzi o stopy, są one szczególnie ważne, ponieważ ludzie często mają problemy z krążeniem w tym rejonie.

Kiedy pływasz Twoje ciało ustawione jest horyzontalnie, co połączone z ruchami okrężnymi pozwala krwi płynąć swobodnie przez całe ciało.

2. Rzeźbi Twoją figurę

Przede wszystkim, pływanie zapewnia dużo pracy sercowo-naczyniowej. Jest to dość ważne kiedy przychodzi do spalania tłuszczu.

To nie wszystkie zalety. Podczas wychodzenia z wody wzmacniasz mięśnie.

  • Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki, polecamy stosowanie deski do pływania, aby poćwiczyć różnego rodzaju mięśnie podczas robienia następnych okrążeń.
  • Powinieneś również wdrażać powolne pływanie naprzemiennie z bardzo intensywnym. To wzmocni Twoje serce oraz przyspieszy spalanie tłuszczu.

3. Łagodzi stres

pływaczka

Pływanie może korzystnie wpływać na Twoje zdrowie psychiczne, ponieważ zmusza Cię do koncentracji na technice. Jak wszystkie ćwiczenia, stymuluje produkcję serotoniny, hormonu szczęścia, oraz ogranicza kortyzol, hormon stresu.

W przeciwieństwie do biegania, pływanie narzuca Ci skupienie, co może być błogosławieństwem dla tych, którzy mają tendencję do gubienia się w myślach.

Kiedy jesteś w wodzie, istniejesz tylko Ty i Twoje ciało. Świat zewnętrzny traci na znaczeniu.

4. Rozluźnia napięte mięśnie

To bezpośrednia konsekwencja poprzedniego punktu. Napięte mięśnie oraz skurcze pojawiają się, kiedy Twoje mięśnie są zbyt słabe, by wykonywać codzienne czynności.

Dlatego ćwiczenia, które wykonujesz w wodzie mogą pobudzić mięśnie oraz wyeliminować stres lub przynajmniej go złagodzić.

To prawda, że u niektórych osób emocjonalny stres przejawia się w bólu karku czy pleców. Jeżeli jesteś jedną z nich, pamiętaj, że pływanie może być pomocne w poprawieniu Twojego stanu.

5. Poprawia poczucie własnej wartości

Wyobraź sobie ten moment, kiedy wychodzisz z basenu. Jesteś wolny od stresu i bólu oraz zauważasz, że każdego dnia Twoje ciało nabiera atrakcyjniejszej rzeźby. Nie ma to jak tego typu satysfakcja, nieprawdaż?

A teraz wyobraź sobie, że jest ósma rano, a Ty jedziesz do pracy w podobnym humorze.

Wszystko zaczyna być łatwiejsze: Twoja praca oraz interakcje z tymi wokół Ciebie. A kiedy kładziesz się wieczorem do łóżka, zasypiasz w spokoju.

Oto jak pływanie może pomóc Ci w budowaniu lepszego poczucia własnej wartości oraz w poprawie zdrowia ogólnego.

pływak

Psychologiczny oraz fizyczny optymizm, z którym zaczynasz dzień, sprawia, że wszystko „idzie jak po maśle”, a Ciebie przepełnia pewność siebie. Jak widać, pływanie jest wysoce zalecaną aktywnością, szczególnie, jeśli poświęcasz się jej z samego rana.

Korzyści będą się tylko mnożyć, a Ty będziesz przygotowany, by rozpocząć swój dzień z uśmiechem i stawić czoła wszelkim problemom.

Dziel się swoim doświadczeniem z innymi po odkryciu niezwykłych zalet pływania.