Pływanie w morzu - nauka krok po kroku

Jeśli decydujemy się na pływanie w morzu, musimy pamiętać o pewnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Morze znacznie różni się od pływalni, chociażby obecnością nieprzewidywalnych prądów.
Pływanie w morzu - nauka krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 18 maja, 2020

Morze stanowi źródło inspiracji dla poetów, główną atrakcję turystyczną, miejsce zamieszkania dla wielu żeglarzy czy oazę spokoju podczas rejsów. Oferuje nam niepowtarzalną możliwość – zanurzenia się w swoje głębiny. Pływanie w morzu jednak niesie ze sobą szereg konsekwencji i reguł.

Poznaj najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci z szacunkiem dla tego żywiołu skorzystać z tego co ma najlepsze.

W tym artykule poznasz wartościowe rady, które pozwolą Ci swobodnie wypłynąć na szerokie fale. Istotne jest abyśmy pamiętali o środkach ostrożności, jakie należy podjąć przed wejściem do wody, jak i podczas kąpieli.

Pływanie w morzu powinno łączyć ze sobą dwa czynniki: bezpieczeństwo, a jednocześnie dobrą zabawę. 

Pływanie w morzu – naucz się pływać z ostrożnością

Naturalnie – nie ma czego się bać. Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi. Morze jednak należy traktować z szacunkiem, tak samo jak i góry.

Stąd musimy pamiętać o dozie ostrożności, kiedy rozpoczynamy przygodę pływacką na otwartych falach.

Wielu z nas zapomina o tym i pływanie w morzu traktuje z ignorancją i nieostrożnością. Wystarczy pamiętać o wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, podążać za nimi i cieszyć się doskonałą rozrywką.

pływak w basenie

Największe zagrożenie stanowią prądy morskie, które mogą wciągnąć nas pod wodę, zmienić kierunek naszego nurtu i w konsekwencji doprowadzić nawet do utonięcia.

Dlatego należy wiedzieć, jak zachować się, kiedy znajdziemy się w takiej niekorzystnej sytuacji.

 • Przede wszystkim nie denerwuj się i nie wpadaj w panikę.
 • Nie próbuj też płynąć pod prąd. W ten sposób stracisz całą swoją energię na marne. 
 • Jeśli jesteś początkowym pływakiem – ćwicz swoje umiejętności zawsze w towarzystwie kogoś doświadczonego i w pobliżu ratownika.
 • Przestrzegaj instrukcji ze stanowiska ratunkowego. Stopień bezpieczeństwa i zagrożenia jest wskazywany kolorami flag.
 • Jeśli wciągnął Cię prąd, spróbuj wybrać kierunek równoległy do brzegu, gdy poczujesz, że prąd słabnie – rozpocznij szybkie zbliżanie się do lądu.
 • Jeśli jesteś wyczerpany i tracisz siły spróbuj zawołać o pomoc. Możesz krzyczeć bądź przekazać znak rękoma.

Pływanie w morzu a lekcje i szkolenia

Choć wydaje się to oczywiste – przed rzuceniem się na głęboką wodę należy podjąć kilka lekcji, przejść odpowiednie szkolenie. Nauka pływania powinna nastąpić przed pierwszym wejściem do morza.

Najlepiej jest rozpocząć naukę w kontrolowanym środowisku, np. na basenie. Ogranicza to występowanie niebezpiecznych czynników i zapewnia profesjonalizm.

stopy przy oceanie

Oto spis czynników, których unikniemy:

 • Prądy morskie.
 • Zmienna temperatura wody.
 • Nagłe zmiany głębokości.
 • Strach przed otwartą przestrzenią.
 • Mniejsza kontrola bezpieczeństwa.
 • Meduzy i inne stworzenia morskie.

Pływanie jest sportem, w którym stosowana technika w pełni determinuje wyniki. Dobrze wykonane ruchy pozwolą nam zaoszczędzić wielu nieprzyjemności, efektywniej wpływają też na nasze zdrowie i sylwetkę.

Przede wszystkim zrównoważony wysiłek i dobra technika zapewnią nam bezpieczeństwo. Dlatego też warto poznać kilka technik pływania, pod czujnym okiem specjalistów. 

Instruktor pływania może pomóc Ci skorygować niepoprawną postawę i ułożenie ciała podczas pływania. Kilka lekcji pływania może znacznie przysłużyć się naszej morskiej przygodzie.

Przede wszystkim zapewni to bezpieczeństwo i zdrowie. Pamiętaj bowiem, że źle wykonywane ruchy mogą doprowadzić do wielu schorzeń. Ponadto szkolenie pływackie doda Ci też pewności siebie, niezbędnej w spotkaniu z wodnym żywiołem.

Asekurująca bojka bezpieczeństwa

Oprócz wcześniej pobranych lekcji i rozważności – należy śledzić wskazówki zawarte już na morzu. Mamy na myśli istnienie boi bezpieczeństwa. Ich uderzający kolor, nie pozostawia złudzeń – należy sugerować się nimi i postępować według przepisanych im wskazówek.

Ponadto istnieją też osobiste, asekurujące boje bezpieczeństwa, które możemy mieć zawsze ze sobą.

Pomogą wskazać naszą lokalizację w razie wypadku. Co więcej, przywiązanie ich do pasa jest też świetnym sposobem na przenoszenie ze sobą akcesoriów – kluczy, telefonu itp. 

Daje nam spokój i zapewnia bezpieczeństwo. Gwarantuje utrzymanie się na powierzchni, nawet jeśli stracimy kontrolę podczas pływania. Jeśli chcemy nauczyć się pływać w morzu, traktując to poważniej niż tylko wakacyjną przygodę: powinniśmy zaopatrzyć się w takie akcesorium.

Pływanie w morzu a nauka oddychania

W każdym sporcie odpowiednie oddychanie odgrywa kluczową rolę. Przed wejściem do morza – naucz się więc oddychać. Myślisz sobie, przecież to najbardziej naturalny proces organizmu – “już to potrafię”!

Masz rację. Jednakże musimy przyzwyczaić się do oddychania na powierzchni i bezdechu z głową zanurzoną w wodzie.

pływanie

Wydajność naszych płuc ma też duże znaczenie. Wiele osób używa kleszczy do nosa, tzw. nosków, bowiem pozwala to na skoncentrowanie się na oddechu ustami.

Co najważniejsze, nie zapominaj iż pływanie w morzu musi dostarczać Ci przyjemności! Pozwala cieszyć się naturą, przyrodą i stanowi wartościowy wysiłek fizyczny. 

Jeśli będziesz postępować rozważnie, kierując się zdrowym rozsądkiem zapewnisz sobie nieprawdopodobne wspomnienia i cenną umiejętność jaką jest pływanie.

Zacznij pływać a doznasz niepowtarzalnego uczucia lekkości i wolności. Wystarczy, że zadbasz o swoje bezpieczeństwo. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Artykuł na podsatwie:

 • Wiesner W. (1998). Nauczanie-uczenie się pływania. Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.