Pieczona ciecierzyca - jak można przygotować ją w piekarniku

Pieczona ciecierzyca to prawdziwy rarytas. Czy próbowałaś kiedyś takiego sposobu przygotowania? Prezentujemy zupełnie prosty sposób.
Pieczona ciecierzyca - jak można przygotować ją w piekarniku
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pieczona ciecierzyca stanowi doskonały sposób na poprawę jej właściwości organoleptycznych. To kolejny prosty sposób na włączenie roślin strączkowych do diety. Należy pamiętać, że eksperci zalecają spożywanie ich co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Rośliny strączkowe, w tym pieczona ciecierzyca to żywność, która wyróżnia się wysoką gęstością odżywczą. Jednak ważne jest, aby ugotować je we właściwy sposób. W przeciwnym razie mogą powodować niestrawność. Osoby, które cierpią na częste dolegliwości jelitowe, mogą odczuwać dolegliwości, takie jak wzdęcia.

Pieczona ciecierzyca

Przedstawimy przepis na to jak piec ciecierzycę w piekarniku. Należy pamiętać, że produkty te wyróżniają się wysoką zawartością błonnika. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics element ten ma zdolność zmniejszania zaparć.

Składniki

  • Szczypta kminku
  • 1 łyżeczka curry
  • Sok z połowy cytryny
  • Filiżanka surowej ciecierzycy
  • 1 łyżeczka proszku czosnkowego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki. Można również użyć ostrej papryki.
Ciecierzyca
Zawartość błonnika w ciecierzycy przeciwdziała zaparciom, ale prawdą jest również, że u niektórych osób powoduje wzdęcia.

Pieczona ciecierzyca — sposób przygotowania

Pierwszą rzeczą do wykonania jest namoczenie ciecierzycy przez 24 godziny. W ten sposób staje się ona odpowiednio nawodniona, a późniejsze przyrządzanie jest łatwiejsze. Namaczanie ułatwia trawienie roślin strączkowych. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Włóż ciecierzycę do miski i dodaj resztę składników. Dobrze wymieszaj.

Następnie ułóż ciecierzycę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Umieść ją na środkowej półce i piecz około 40 minut. Ważne jest, aby były lekko przypieczone na wierzchu, co dobrze wpłynie na ich teksturę. Po zakończeniu pieczenia pieczona ciecierzyca jest już gotowa!

Pieczona ciecierzyca — inne pomysły

Jedną z zalet pieczenia ciecierzycy jest to, że można ją dodać do wielu innych przepisów, poprawiając w ten sposób efekt końcowy. Oto kilka opcji:

1. Sałatka z pieczoną ciecierzycą

Według badań opublikowanych w International Journal of Epidemiology ważne jest, aby zwiększyć spożycie warzyw, ponieważ zmniejsza to ryzyko rozwoju złożonych chorób. Sałatka z pieczoną ciecierzycą to dobry sposób na włączenie ich do diety.

Przygotowanie jest bardzo proste. W misce wymieszać sałatę, pomidora, grillowanego kurczaka i paprykę. Następnie dodaj ciecierzycę. Do preparatu można nawet dodać sos, chociaż zwiększa to wartość energetyczną.

2. Smażona pieczona ciecierzyca

Pieczoną ciecierzycę można również dodać do wielu smażonych dań z różnymi warzywami. Przykładem jest tutaj szpinak, grzyby, szparagi i rośliny strączkowe jako główny składnik. Dzięki tego typu preparatom zapewniona jest dobra podaż antyoksydantów.

Możliwe jest nawet użycie owoców morza do przygotowania tego rodzaju smażonych potraw, takich jak krewetki. Dobrze komponują się z ciecierzycą, a dodatkowo można dodać papryki, aby jeszcze bardziej poprawić efekt końcowy.

3. Przekąska do jedzenia między posiłkami

Kolejną zaletą pieczonej ciecierzycy jest to, że można ją spożywać między posiłkami jako przekąskę. W tym przypadku będziesz szukał zdrowej przekąski o wysokiej zawartości błonnika i białka. Ponadto jest to produkt, który wyróżniają się koncentracją niezbędnych minerałów, takich jak żelazo.

Można je łatwo transportować, co oznacza, że można je zjeść w dowolnym miejscu. Jest to opcja, która prawdopodobnie ucieszy całą rodzinę, ponieważ jest znacznie zdrowsza niż jakakolwiek przemysłowa, ultra przetworzona żywność.

Miska pieczonej ciecierzycy.
Ciecierzyca jako przekąska to zdrowa alternatywa dla ultra przetworzonej żywności.

Pieczona ciecierzyca w domu

Pieczona ciecierzyca jest łatwa w przygotowaniu. Potrzebujesz tylko trochę czasu, aby proces namaczania i pieczenia przebiegł sprawnie. Ale samo przygotowanie jest banalnie proste.

Zalecamy wypróbowanie tego przepisu, aby cieszyć się innym sposobem na jedzenie roślin strączkowych. Nie ograniczaj się, jeśli chodzi o wprowadzanie pieczonej ciecierzycy do innych potraw, ponieważ doda ona chrupiącego akcentu, który będzie dobrze komponował się z niemal każdym składnikiem.

Należy pamiętać, że rośliny strączkowe bardzo dobrze się przechowują, zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w lodówce. Ważne jest, aby przechowywać je w zamkniętym pojemniku, aby z czasem nie straciły swojej tekstury albo nie zmiękły.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16. doi: 10.1111/apt.13662. Epub 2016 May 12. PMID: 27170558.
  • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.