Owłosienie pod pachami - jakiemu celowi służy?

Wszyscy w pewnym momencie zastanawiali się, dlaczego ludzie mają owłosienie pod pachami. Wbrew pozorom pełni ono ważne funkcje w organizmie.
Owłosienie pod pachami - jakiemu celowi służy?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mamy owłosienie pod pachami? Czy spełniają jakąś szczególną funkcję? Owłosienie pod pachami pojawia się w okresie dojrzewania gdy zaczynają zachodzić zmiany hormonalne.

Gdy ludzie zbliżają się do dorosłości, zauważają, że te drobne włoski, które były prawie niewidoczne dla wzroku, zaczynają się zmieniać. Dzieje się tak, ponieważ stają się one włosami końcowymi i ostatecznie ingerują w pewne funkcje organizmu.

Włosy końcowe, a owłosienie pod pachami

Ludzie mają trzy rodzaje włosów, które zmieniają się na różnych etapach ich rozwoju. Każdy ma swoje własne cechy.

Lanugo, które rozprzestrzenia się po całym ciele, jest obecne od ostatniego trymestru ciąży i zanika w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Włosy Vellus (nieterminalne), są mniej cienkie niż lanugo, jasne i ledwo zauważalne. Włosy końcowe, które zastępują włosy welusowe, mają następujące cechy:

  • Wysoce napigmentowane i puste
  • Grube i widoczne
  • Występuje głównie pod pachami, okolicy łonowej, brwi i rzęs. Włosy, które rosną na skórze głowy, są również włosami końcowymi.
  • Różni się od włosów welusowych, ponieważ jest dłuższy. Z wyjątkiem włosów, które wychodzą na skórę głowy, włosy pod pachami osiągają długość od 2 do 8 cm.

Włosy końcowe, które rosną pod pachami, podobnie jak włosy łonowe, są również nazywane „włosami obojnaczymi”. Oznacza to, że występuje zarówno u samców, jak i u samic. Również jego gęstość będzie zależeć od poziomu androgenów danej osoby. Jaka jest jego konkretna funkcja?

Włosy pod pachami.
Zarówno gęstość, jak i inne właściwości włosów na ciele przypisuje się działaniu androgenów w organizmie.

Dlaczego mamy owłosienie pod pachami?

Owłosienie pod pachami to efekt działania androgenów w ludzkim ciele. Androgeny to grupa hormonów, wśród których wyróżnia się testosteron. Jeśli chodzi o to drugie, ludzie wierzą, że występuje tylko u mężczyzn. Tak jednak nie jest. W rzeczywistości jest również wytwarzany w żeńskim układzie rozrodczym, chociaż w mniejszym stopniu.

U obu płci te zmiany hormonalne są odpowiedzialne za wzrost włosów końcowych w okresie dojrzewania. Włosy łonowe pojawiają się jako pierwsze. Około dwa lata później zaczynają rosnąć włosy pod pachami. Rośnie u każdej osoby w różnym wieku, zgodnie z jej rozwojem.

Owłosienie pod pachami – korzyści

Jedną z głównych funkcji włosów pod pachami jest regulacja temperatury ciała. Włosy mogą chronić przed zimnym powietrzem lub nadmiernym ciepłem, które styka się z tym wrażliwym obszarem.

Pomaga również zachować wilgoć lub spowolnić produkcję potu. W ten sposób zapobiega kapaniu potu, jak to zwykle bywa na plecach. Należy pamiętać, że same włosy nie są odpowiedzialne za zapach ciała, który może pojawić się w tej okolicy. W rzeczywistości ten zapach jest spowodowany nieodpowiednią higieną, która pozwala na gromadzenie się bakterii w pachach.

1. Włosy pod pachami zmniejszają tarcie

Włosy pod pachami zapobiegają kontaktowi skóry ze skórą. Dlatego zmniejsza podrażnienie, które może powodować tarcie, na przykład podczas ćwiczeń. Nieusuwanie tych włosów znacznie zmniejsza możliwość wrastania włosków, które mogą powodować ból, dyskomfort i infekcje.

2. Uwalnia feromony

Pachy uwalniają chemiczne przekaźniki, które są charakterystyczne dla każdej osoby, a obecność włosów pomaga je złapać. Posłańcy ci są znani jako feromony. W szczególności są to substancje chemiczne, które organizm naturalnie wytwarza i uwalnia, aby działać jako sygnały zapachowe, zwłaszcza u płci przeciwnej.

Słowo „feromon” to neologizm wywodzący się z greki, co oznacza każdą substancję chemiczną uwalnianą przez zwierzę, która służy do wpływania na fizjologię lub zachowanie innych przedstawicieli tego samego gatunku. Definicja stała się popularna w połowie XX wieku. Od tego czasu perfumiarze zaczęli tworzyć zapachy, które odtwarzały esencję tych posłańców.

Dlatego intensywność zapachu pod pachami kojarzyła się z egzaltacją męskich cnót. Podobnie jak u zwierząt służyły one zwiększeniu atrakcyjności i znalezieniu partnera.

3. Zapobiega innym dolegliwościom lub chorobom

Nie golenie lub woskowanie włosów pod pachami zmniejsza ryzyko wysypki. Podobnie zapobiega powstawaniu ropni, gdy zatkane pory są narażone na działanie chemikaliów lub brudu. Biorąc pod uwagę tę rzeczywistość, niektórzy lekarze sugerują, że najlepiej przyciąć te włosy nożyczkami, jeśli chcesz, aby były mniej zauważalne.

Kobieta z ogolonymi pachami.
Nieusuwanie włosów pod pachami pomaga uniknąć podrażnień w okolicy. Usunięcie go to osobista decyzja, związana z estetyką.

Zobacz również: Depilacja laserowa – prawdy i mity na jej temat

Depilacja – osobista decyzja

Chociaż to prawda, że depilacja jest modnym trendem kosmetycznym, dobrze jest poznać korzyści płynące z nieusuwania włosów pod pachami. Ludzie decydują się na to ze względów estetycznych, a nie medycznych. Trend urody depilacji jest charakterystyczny dla tego stulecia.

Poddanie się zabiegom mającym na celu uchronienie skóry przed włosami pod pachami to osobista decyzja. Ale wybór zależy od gustów i zwyczajów ludzi. Usuwanie lub pozostawianie włosów pod pachami są dobrymi opcjami, jeśli utrzymujesz dobre nawyki higieniczne.

To może Cię zainteresować ...
Depilacja nóg bez użycia chemikaliów – to możliwe!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Depilacja nóg bez użycia chemikaliów – to możliwe!

Prezentujemy Ci w pełni naturalny, skuteczny środek na nadmierne owłosienie.Dowiedź się jak wygląda depilacja nóg. Zapraszamy do lektury.  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. What is the structure of hair and how does it grow? 2019 Aug 29. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546248/
  • Randall VA. Androgens and hair growth. Dermatol Ther. 2008 Sep-Oct;21(5):314-28. doi: 10.1111/j.1529-8019.2008.00214.x. PMID: 18844710.
  • Lanzalaco A, Vanoosthuyze K, Stark C, Swaile D, Rocchetta H, Spruell R. A comparative clinical study of different hair removal procedures and their impact on axillary odor reduction in men. J Cosmet Dermatol. 2016;15(1):58-65. doi:10.1111/jocd.12197
  • Verhaeghe J, Gheysen R, Enzlin P. Pheromones and their effect on women’s mood and sexuality. Facts Views Vis Obgyn. 2013;5(3):189-195.
  • Suro Reyes, José Ángel, Gutiérrez Fernández, Luisa, Ruíz Ávila, Javier y Bouhanna, Pierre. (2007) “El pelo, generalidades y funciones.” Revista Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. Volumen 5. N° 4. Octubre-Diciembre.
  • Luo DQ, Liang YH, Li XQ, Zhao YK, Wang F, Sarkar R. Ingrowing Hair: A Case Report. Medicine (Baltimore). 2016;95(19):e3660. doi:10.1097/MD.0000000000003660