Depilacja włosów u dziewcząt i nastolatek - za i przeciw

Depilacja włosów to zabieg kosmetyczny, który przy odpowiedniej higienie, bezpieczeństwie i wsparciu nie ma negatywnych konsekwencji.
Depilacja włosów u dziewcząt i nastolatek - za i przeciw

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Depilacja włosów to zabieg kosmetyczny. Bezwłose ciała jako część kobiecego kanonu piękna sięgają tysięcy lat. Jednak trend ten stał się powszechny i popularny na początku XX wieku, zwłaszcza na Zachodzie. Presja społeczna, kulturowa i rodzinna jest obecna w estetycznej potrzebie usuwania włosów u dziewcząt i nastolatek. Warto więc wiedzieć więcej na temat zabiegu, jakim jest depilacja włosów.

Wraz z pierwszymi oznakami dojrzewania pojawiają się włosy w miejscach, które mogą być widoczne na spódnicach, bluzkach lub kostiumach kąpielowych. Dlatego często nieuniknione i naturalne jest, że dziewczęta i nastolatki chcą je wyeliminować.

To do rodziców należy obszerne poruszenie tej kwestii i pokierowanie dziewczętami i nastolatkami w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących pierwszej depilacji, co jest nawykiem, który będzie im towarzyszył od teraz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak się przygotować, kiedy rozmawiać z dziewczynami i jakie metody depilacji są najbardziej odpowiednie.

Pierwsza depilacja włosów

Dziewczynka na plaży
Chęć usunięcia owłosienia pojawia się zwykle wraz z pierwszymi włoskami, około 11-12 roku życia.

Dbałość o wygląd jest decydująca przy podejmowaniu decyzji o depilacji ciała. Decyzją kierują jednak również inne ważne powody. Wśród nich wiadomo, że usuwanie włosów minimalizuje gromadzenie się nieprzyjemnych zapachów.

Jednak niektóre ostrzeżenia są istotne w obliczu rodzaju skóry, który wydaje się być przedmiotem społecznej fobii narzuconej przez nasycone seksualnością modele kina, telewizji i sieci społecznościowych. Na przykład, kiedy całkowicie usuwamy owłosienie w salonie kosmetycznym, istnieje więcej możliwości wywołania podrażnień i infekcji. Z drugiej jednak strony, wymagamy lepszych nawyków higienicznych.

Zobacz też: Depilacja nóg bez użycia chemikaliów – to możliwe!

Niezależnie jednak nadejdzie czas na depilację u dziewcząt i młodzieży. Pożądanie często pojawia się między 11 a 12 rokiem życia, chociaż będzie to zależało od rozwoju dziewczynki lub nastolatki, a także rodzaju włosów i skóry.

Niezależnie od tego, czy jesteś dziewczynką czy nastolatką, która chce prawidłowo usunąć włosy po raz pierwszy, czy też zatroskanym rodzicem, opiekunem lub przyjacielem, pamiętaj o tych wskazówkach, aby rozpocząć pierwsze delikatne usuwanie włosów bez szkodliwych skutków ubocznych.

Kąpiel w ciepłej wodzie

Ciepła woda pod prysznicem lub z kompresem na okolicę pomoże otworzyć pory i zmniejszyć ból, a także sprawi, że usuwanie włosów będzie skuteczniejsze. Jeśli dodasz do tego zabieg złuszczający dwa razy w tygodniu, wyniki będą znacznie lepsze.

Po zakończeniu kąpiel lub zastosowanie zimnej wody zamknie pory i ukoi skórę. Na koniec nie wychodź na słońce i używaj kremów nawilżających, aby uniknąć podrażnień po depilacji woskiem lub goleniu oraz przez kolejne dni.

Skóra musi być czysta, sucha i wolna od ran

W niektórych przypadkach depilacja włosów woskiem u dziewcząt i nastolatek jest wykonywana w ściśle określonym celu. Na przykład, aby móc założyć sukienkę bez ramiączek na imprezę lub wyjść na spacer na basen lub na plażę. Aby uniknąć komplikacji, należy zachować spokój i ostrożność.

Skóra poddawana zabiegowi estetycznemu nie powinna mieć śladów kremów czy olejków do ciała, zwłaszcza jeśli będą stosowane woski. Należy również unikać woskowania, jeśli są rany lub skóra jest zaczerwieniona lub poparzona. Wreszcie, jeśli Twoja skóra była przez długi czas wystawiona na działanie słońca, powinnaś odczekać co najmniej 24 godziny.

Najlepsza depilacja to ta, która boli mniej

Powiedzenie „piękno oznacza ból” nie jest odpowiednie na ten pierwszy raz. Nie ma potrzeby rozpoczynania zabiegów, które niepotrzebnie przekraczają próg bólu. Oto niektóre opcje.

Jeśli chodzi o mniej bolesne opcje, istnieje wybielanie chemiczne. Jest to zalecane, gdy włosy dziewczynki lub nastolatki są cienkie, krótkie i niezbyt obfite, a skóra nie jest ciemna.

Tymczasem golenie jest szybkie i niedrogie, ale jeśli pojawi się trądzik, pryszcze lub rany, istnieje ryzyko pogorszenia sytuacji. Z drugiej strony musisz być trochę zwinny w posługiwaniu się ostrzem, aby uniknąć przecięć. Więc jeśli istnieje lepsza opcja, od razu golenie nie powinno znajdować się na szczycie listy.

Krem do depilacji daje taki sam efekt jak golenie, z tą zaletą, że nie pozostają żadne rany. Jednak młoda kobieta nie powinna tego próbować sama. Jeśli zbyt długo pozostawi krem na skórze, może on być szorujący i powodować zapalenie skóry.

Paski z zimnym woskiem nie palą się ani nie przecinają, ale należy wiedzieć jak ostrożnie je usunąć, a następnie odpowiednio zadbać o skórę.

Na koniec ważne jest, aby wiedzieć, że woski, kremy lub brzytwy mogą powodować zapalenie mieszków włosowych, stąd znaczenie złuszczania i czyszczenia, aby zapobiec wrastaniu włosów lub infekcjom.

Warto również wspomnieć, że depilacja laserowa stanowi ostateczne rozwiązanie zapalenia mieszków włosowych i może być wykonywana w przypadku trądziku, częstego schorzenia w okresie dojrzewania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skonsultuj się z pediatrą.

Depilacja włosów – inne sposoby

Depilacja bikini
Twoja metoda usuwania włosów powinna być dostosowana do rodzaju włosów i skóry, oprócz priorytetowego traktowania delikatnej opcji dla delikatnej skóry dziewcząt i nastolatków.

Kiedy depilacja stała się nawykiem, włosy mają tendencję do słabnięcia. Istnieją procesy usuwania włosów, które oferują szybkie, ale krótkotrwałe rozwiązania, podczas gdy bardziej wyspecjalizowane gwarantują zatrzymanie następnej sesji.

Elektroliza

Jeśli chodzi o pierwszą depilację dziewczynek i nastolatków, ważne jest, aby nie były one poddawane bolesnym zabiegom, takim jak elektroliza, która niszczy korzeń włosa za pomocą elektrod jak igieł. Ponadto, ponieważ wciąż rosną i rozwijają się, jest prawdopodobne, że nie będzie to ostateczna procedura, a włosy odrosną.

Laserowe usuwanie włosów

To urządzenie, które emituje wzmocnione światło stymulowanego promieniowania działa na mieszek włosowy w bardzo precyzyjny sposób, ale zabieg jest drogi i bolesny. Jest zalecany tylko wtedy, gdy dziewczyna lub nastolatka dorosła i podejmuje już odpowiedzialne decyzje dotyczące swojego wyglądu. Z drugiej strony, ponieważ monochromatyczne światło jest pochłaniane przez melaninę, to źródło jest najlepsze dla jasnej skóry, aby zapobiec poparzeniom.

W przypadku znamion lub przebarwień należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń specjalisty. W rzeczywistości, jeśli używany jest laser, pieprzyki należy chronić opatrunkami, aby nie otrzymywać bezpośredniego światła.

Intensywne pulsujące światło

Działa to jak laser, ale z mniejszą skutecznością, większą liczbą sesji i większym ryzykiem oparzeń. Ma jednak jedną zaletę: dobre rezultaty można uzyskać na każdym typie skóry. Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem tego typu leczenia.

Pęsety do depilacji włosów na twarzy

Pęsety można używać w określonych miejscach, np. na brwiach. W ten sposób usuwa się włosy u nasady, a efekt utrzymuje się do trzech tygodni. Jednak początkujący powinien oddać się w ręce osób z doświadczeniem, ponieważ linia ekstrakcji musi być dostosowana do kształtu twarzy.

Woski

To klasyczna technika. Zimny, ciepły lub gorący wosk wyrywa włosy z cebulkami i dlatego jest bolesny, zwłaszcza kilka pierwszych razy. Woskowanie jest jednak lepszą alternatywą dla kremów do depilacji. Jednak depilacja woskiem na gorąco nie jest szczególnie wskazana, jeśli występują żylaki lub jeśli dziewczynka mieszka w ciepłym miejscu, ponieważ przy upale żyły łatwiej się rozszerzają.

To mit, że nie można depilować przed pierwszą miesiączką

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziewczyna lub nastolatka mogła usunąć włosy przed pierwszą miesiączką. Czasami miesiączka jest opóźniona, podczas gdy inne oznaki rozwoju są już widoczne, w tym włosy pod pachami lub na nogach.

Depilacja włosów jest metodą wyłącznie estetyczną. W wielu przypadkach przewodnictwo matki jest pod tym względem wzorowe i to od niej zależy, czy da zdrowy przykład. Nie można pominąć tego, że każdy rodzaj skóry jest inny. Jeśli dziewczyna zdecyduje się usunąć owłosienie, nawet najbardziej wrażliwa skóra zostanie poddana zabiegowi, który czasami jest irytujący i bolesny.

Najlepiej udać się do dermatologa, aby wysłuchać zaleceń specjalisty z pierwszej ręki. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy chcesz uniknąć bolesnego pierwszego doświadczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.