Pieprzyki – Wszystko co powinniście o nich wiedzieć

Pieprzyki – Wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pieprzyki są małymi plamkami, które pojawiają się na skórze. Są bardzo powszechne i regularnie pojawiają się przez całe dzieciństwo i okres dojrzewania. Pieprzyki powstają na skutek aktywności komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie pigmentu skóry, czyli melanocytów.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej o pieprzykach, czytajcie dalej. W tym artykule przedstawimy podstawowe fakty o pieprzykach.

Pieprzyki określa się również jako znamiona i często mają one różne kształty, na przykład płaski lub obrzękły, gładki lub nierówny. Ich kolor także może się różnić, pieprzyki mogą być brązowe lub czarne. Często kolor pieprzyków może być taki sam jak kolor skóry.

Czy pieprzyki są niebezpieczne?

Większość pieprzyków nie jest niebezpieczna i nie ma potrzeby ich usuwania. Prawie wszyscy mają pieprzyki, chociaż niektórzy ludzie mają ich więcej niż inni.

Natomiast kiedy pieprzyk zmienia kolor, rozmiar lub kształt, należy pilnie skonsultować się z dermatologiem. Konsultacje z dermatologiem należy przeprowadzić również, kiedy obecność pieprzyka staje się odczuwalna, poprzez takie objawy jak pieczenie, swędzenie, ból lub krwawienie.

Znamiona dysplastyczne lub atypowe są większe niż normalne pieprzyki – ich rozmiar może przekroczyć jeden centymetr. Ich kształt oraz kolor mogą ulegać zmianom. Kolor takich pieprzyków może się zmieniać od jasnobrązowego do bardzo ciemnego z różową otoczką.

Pieprzyki

Wiele osób ma ponad sto pieprzyków atypowych. W podeszłym wieku takie pieprzyki nadal się tworzą i można je znaleźć na każdej części ciała, szczególnie w tych miejscach, które są regularnie zakrywane.

Osoby, które mają wiele atypowych pieprzyków i których krewni także mieli problem z takim rodzajem pieprzyków (lub z czerniakiem) powinny być bardzo ostrożne z uwagi na większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry, jako że skłonność ta jest dziedziczna.

Osoby z pieprzykami atypowymi powinny być świadome zmian, które mogą one spowodować. Jest to jeszcze bardziej istotne w przypadku osób, które w swojej rodzinie mają historię zachorowań na czerniaka.

Jeśli takie osoby uważają, że potrzebują profesjonalnej pomocy, powinny bezzwłocznie zwrócić się do specjalisty. Osoby z atypowymi znamionami powinny także używać dobrych kremów z filtrem UV, ponieważ promienie słoneczne zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry.

Jak rozpoznać niebezpieczne pieprzyki?

Rak skóry - pieprzyki

Bardzo ważne jest, aby nauczyć się jak identyfikować niebezpieczne pieprzyki tak, aby poprzez częste badanie stanu swojej skóry rozpoznawać różnicę pomiędzy nieszkodliwymi i normalnymi pieprzykami a pieprzykiem, który zmienia się w pieprzyk atypowy, mogący ostatecznie zamienić się w pieprzyk rakowy.

Należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Podejrzany pieprzyk jest asymetryczny. Innymi słowy, jego dwie połówki nie są takie same. Mogą się różnić rozmiarem, kształtem, kolorem lub grubością. Nie wyglądają, jakby były połówkami tego samego pieprzyka.
  • Brzegi pieprzyka są bardzo nieregularne. Są niewyraźne i nie mają określonego kształtu.
  • Kolor pieprzyka nie jest jednolity. Pieprzyk może mieć różne kolory.
  • Czerniak ma około 6 milimetrów średnicy lub trochę mniej, Jego rozmiar się zmienia.

Jeśli zauważyliście którąkolwiek z powyższych oznak, najlepiej zwrócić się do specjalisty. Jeśli zmiany będą postępować, pieprzyk może stać się skomplikowanym i niebezpiecznym problemem zdrowotnym.

Pamiętajcie, że w tym przypadku profilaktyka jest najważniejsza. W najgorszym wypadku, jeśli masz już czerniaka, jak najszybsze podjęcie leczenia jest najlepszym sposobem na zatrzymanie choroby na czas. Pod żadnym pozorem nie można rezygnować z profilaktyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.