Zwalcz nieprzyjemny zapach potu naturalnymi metodami!

Jeśli masz problemy z nadmiernym poceniem się, soda oczyszczona może okazać się bardzo pomocna, dzięki jej właściwościom antybakteryjnym, które pomagają nam wyeliminować bakterie - przyczynę nieprzyjemnego zapachu.
Zwalcz nieprzyjemny zapach potu naturalnymi metodami!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdarza się, że tuż po wyjściu spod prysznica, odczuwasz nieprzyjemny zapach potu? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak naturalnie go zwalczać.

Nieprzyjemny zapach potu jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów potowych oraz gromadzenia się na skórze bakterii, które w wyniku braku powietrza bardzo szybko zaczynają się rozmnażać.

Nieprzyjemny zapach potu – problem nie tylko natury fizycznej

Gdy problem ten występuje u Ciebie na co dzień, zalecamy wizytę u lekarza – przykry zapach potu może być bowiem objawem jakiejś poważniejszej choroby. Co więcej, ten z pozoru błahy problem często negatywnie odbija się na psychice borykających się z nim osób.

Osoby, które zmagają się z nieprzyjemnym zapachem własnego potu, mają w zwyczaju stronić od kontaktów z innymi ludźmi. Jak dobrze wiadomo, zapach potu zwykle jest wyczuwalny przez osoby z otoczenia, a te z kolei unikają osób roztaczających wokół siebie przykrą woń.

Zażenowanie w takich sytuacjach dotyczy obydwu stron. Powinniśmy mieć na względzie, że problem ten z czasem może urosnąć do gigantycznych rozmiarów i znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości danej osoby.

Nie należy jednak się poddawać! Istnieje wiele sposobów na walkę z nieprzyjemnie pachnącym potem. My oczywiście polecamy wyłącznie naturalne sposoby. Poniżej przedstawiamy kilka naprawdę skutecznych metod, które możesz samodzielnie stosować w domowym zaciszu.

Zwalcz nieprzyjemny zapach potu wywarem z szałwii

Szałwia to roślina o właściwościach termoregulacyjnych, które sprawiają, że doskonale nadaje się ona do walki z nadmierną potliwością, a także związanym z nią przykrym zapachem.

Składniki

 • 5 liści szałwii
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

Aby przygotować wywar z szałwii, ugotuj 5 listków szałwii w wodzie przez 15 minut. Popijaj wywar kilka razy w ciągu dnia tak długo, aż nadmierna potliwość ustąpi.

Miętowo-rozmarynowy dezodorant domowej roboty

Obydwie przyprawy – mięta i rozmaryn – słyną ze swych aromatycznych i antybakteryjnych właściwości, dzięki którym stają się one wielkim sprzymierzeńcem w walce z nieprzyjemną wonią potu.

Świeża mięta - neutralizuje nieprzyjemny zapach potu

Składniki

 • 5 listków mięty
 • Gałązka rozmarynu
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

Gotuj zioła przez 15 minut. Następnie odcedź liście, a powstałym wywarem przemyj skórę tuż po wyjściu spod prysznica.

Herbaciana kąpiel na przykry zapach potu

Czarna herbata zawiera taniny, które sprzyjają głębokiemu oczyszczaniu skóry, a także eliminują nieprzyjemną woń potu.

Składniki

 • 4 torebki czarnej herbaty
 • 2 litry wody

Sposób przygotowania

Zagotuj 2 litry wody. Gdy zacznie bulgotać, wrzuć do garnka 4 torebki czarnej herbaty. Następnie przelej napar do wanny z wodą i weź dwudziestominutową kąpiel.

Spożywaj produkty bogate w chlorofil

Naturalne produkty z zawartością chlorofilu mają istotny wpływ na oczyszczanie naszego organizmu z nieprzyjemnych zapachów.

Dosłownie – działają one niczym naturalny dezodorant. Obok nieprzyjemnej woni potu, doskonale eliminują również nieświeży zapach z ust. Warto więc wypróbować ich skuteczność na własnej skórze!

Świeże liście kolendry

Czy wiesz, jakie produkty zawierają sporą dawkę chlorofilu? Poniżej przedstawiamy krótką listę.

 • Szpinak.
 • Sałata.
 • Boćwina.
 • Jarmuż.
 • Kolendra.

Profilaktycznie możesz również wypijać codziennie zielony koktajl na pusty żołądek.

Olejek lawendowy neutralizuje nieprzyjemny zapach potu

Olejek lawendowy jest jednym z najlepszych olejków eterycznych zwalczających nieprzyjemną woń potu. A przy okazji działa niezwykle odprężająco na organizm.

Olejek ten posiada delikatny aromat, który neutralizuje przykre zapachy i skutecznie zwalcza ten uprzykrzający życie wielu osób problem.

Olejek lawendowy neutralizuje nieprzyjemny zapach potu

Składniki

 • 5 kropli olejku lawendowego
 • 1/2 litra wody

Sposób przygotowania

Rozpuść 5 kropli olejku lawendowego w 1/2 litrze wody (przegotowanej lub mineralnej). Przechowuj miksturę w szklanym, hermetycznie zamykanym słoiku przez 10 dni. Po upływie tego czasu przemywaj nią obszary ciała, z których wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Soda oczyszczona działa antybakteryjnie

Soda oczyszczona również jest doskonałym środkiem zwalczającym nieprzyjemne zapachy i nadmierną potliwość. Wynika to z jej antybakteryjnych właściwości, które pomagają eliminować wywołujące przykrą woń mikroorganizmy.

Składniki

 • Soda oczyszczona
 • Talk

Sposób przygotowania

Aby w pełni wykorzystać antybakteryjne właściwości sody oczyszczonej, zaleca się zmieszanie identycznych ilości tych dwóch składników, a następnie nakładanie mieszanki na obszary ciała wydzielające nieprzyjemną woń.

Ocet jabłkowy na nieprzyjemny zapach potu

Jeśli nieprzyjemny zapach pochodzi z Twoich stóp, koniecznie zaopatrz się w ocet jabłkowy. Produkt ten pomaga regulować pH skóry, a także usuwa wywołujące brzydki zapach bakterie.

Ocet jabłkowy

Składniki

 • 5 łyżek octu jabłkowego.
 • Woda.

Sposób przygotowania

W celu zwalczenia nieprzyjemnego zapachu stóp rozcieńcz 5 łyżek octu jabłkowego w misce z wodą, a następnie zanurz w niej stopy na 10 minut.

Wywar z imbiru do masażu

Imbir jest kolejnym naturalnym lekarstwem na nadmierną potliwość, zwłaszcza w przypadku stóp.

Składniki

 • Korzeń imbiru.
 • Woda.

Sposób przygotowania

Zetrzyj korzeń imbiru w ten sam sposób, jak do przygotowania naparu. Następnie wrzuć go do garnka z wodą i gotuj przez 15 minut. Po upływie tego czasu, odstaw wywar z ognia. Kiedy się ostudzi, wykorzystuj go do wieczornego masażu stóp.

To może Cię zainteresować ...
Nocne pocenie się – 5 najczęstszych przyczyn
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nocne pocenie się – 5 najczęstszych przyczyn

Nocne pocenie się dotyka wiele z nas. Jeśli problem ten dotyczy również Ciebie, to czy powinnaś się obawiać? Na co może ono w rzeczywistości wskazy... • Chan EW, Soh EY, Tie PP, Law YP. Antioxidant and antibacterial properties of green, black, and herbal teas of Camellia sinensis. Pharmacognosy Res. 2011 Oct;3(4):266-72.
 • Lam TH, Verzotto D, Brahma P, Ng AHQ, Hu P, Schnell D, Tiesman J, Kong R, Ton TMU, Li J, Ong M, Lu Y, Swaile D, Liu P, Liu J, Nagarajan N. Understanding the microbial basis of body odor in pre-pubescent children and teenagers. Microbiome. 2018 Nov 29;6(1):213.
 • Nieto G, Ros G, Castillo J. Antioxidant and Antimicrobial Properties of Rosemary (Rosmarinus officinalis, L.): A Review. Medicines (Basel). 2018 Sep 4;5(3):98.
 • Mogilnicka I, Bogucki P, Ufnal M. Microbiota and Malodor-Etiology and Management. Int J Mol Sci. 2020 Apr 20;21(8):2886.
 • Shahtalebi MA, Ghanadian M, Farzan A, Shiri N, Shokri D, Fatemi SA. Deodorant effects of a sage extract stick: Antibacterial activity and sensory evaluation of axillary deodorancy. J Res Med Sci. 2013 Oct;18(10):833-9.
 • Sharmeen JB, Mahomoodally FM, Zengin G, Maggi F. Essential Oils as Natural Sources of Fragrance Compounds for Cosmetics and Cosmeceuticals. Molecules. 2021 Jan 27;26(3):666.