Zwalcz nieprzyjemny zapach potu naturalnymi metodami!

Jeśli masz problemy z nadmiernym poceniem się, soda oczyszczona może okazać się bardzo pomocna, dzięki jej właściwościom antybakteryjnym, które pomagają nam wyeliminować bakterie - przyczynę nieprzyjemnego zapachu.
Zwalcz nieprzyjemny zapach potu naturalnymi metodami!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdarza się, że tuż po wyjściu spod prysznica, odczuwasz nieprzyjemny zapach potu? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak naturalnie go zwalczać.

Nieprzyjemny zapach potu jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów potowych oraz gromadzenia się na skórze bakterii, które w wyniku braku powietrza bardzo szybko zaczynają się rozmnażać.

Nieprzyjemny zapach potu – problem nie tylko natury fizycznej

Gdy problem ten występuje u Ciebie na co dzień, zalecamy wizytę u lekarza – przykry zapach potu może być bowiem objawem jakiejś poważniejszej choroby. Co więcej, ten z pozoru błahy problem często negatywnie odbija się na psychice borykających się z nim osób.

Osoby, które zmagają się z nieprzyjemnym zapachem własnego potu, mają w zwyczaju stronić od kontaktów z innymi ludźmi. Jak dobrze wiadomo, zapach potu zwykle jest wyczuwalny przez osoby z otoczenia, a te z kolei unikają osób roztaczających wokół siebie przykrą woń.

Zażenowanie w takich sytuacjach dotyczy obydwu stron. Powinniśmy mieć na względzie, że problem ten z czasem może urosnąć do gigantycznych rozmiarów i znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości danej osoby.

Nie należy jednak się poddawać! Istnieje wiele sposobów na walkę z nieprzyjemnie pachnącym potem. My oczywiście polecamy wyłącznie naturalne sposoby. Poniżej przedstawiamy kilka naprawdę skutecznych metod, które możesz samodzielnie stosować w domowym zaciszu.

Zwalcz nieprzyjemny zapach potu wywarem z szałwii

Szałwia to roślina o właściwościach termoregulacyjnych, które sprawiają, że doskonale nadaje się ona do walki z nadmierną potliwością, a także związanym z nią przykrym zapachem.

Składniki

  • 5 liści szałwii
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

Aby przygotować wywar z szałwii, ugotuj 5 listków szałwii w wodzie przez 15 minut. Popijaj wywar kilka razy w ciągu dnia tak długo, aż nadmierna potliwość ustąpi.

Miętowo-rozmarynowy dezodorant domowej roboty

Obydwie przyprawy – mięta i rozmaryn – słyną ze swych aromatycznych i antybakteryjnych właściwości, dzięki którym stają się one wielkim sprzymierzeńcem w walce z nieprzyjemną wonią potu.

Świeża mięta - neutralizuje nieprzyjemny zapach potu

Składniki

  • 5 listków mięty
  • Gałązka rozmarynu
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

Gotuj zioła przez 15 minut. Następnie odcedź liście, a powstałym wywarem przemyj skórę tuż po wyjściu spod prysznica.

Herbaciana kąpiel na przykry zapach potu

Czarna herbata zawiera taniny, które sprzyjają głębokiemu oczyszczaniu skóry, a także eliminują nieprzyjemną woń potu.

Składniki

  • 4 torebki czarnej herbaty
  • 2 litry wody

Sposób przygotowania

Zagotuj 2 litry wody. Gdy zacznie bulgotać, wrzuć do garnka 4 torebki czarnej herbaty. Następnie przelej napar do wanny z wodą i weź dwudziestominutową kąpiel.

Spożywaj produkty bogate w chlorofil

Naturalne produkty z zawartością chlorofilu mają istotny wpływ na oczyszczanie naszego organizmu z nieprzyjemnych zapachów.

Dosłownie – działają one niczym naturalny dezodorant. Obok nieprzyjemnej woni potu, doskonale eliminują również nieświeży zapach z ust. Warto więc wypróbować ich skuteczność na własnej skórze!

Świeże liście kolendry

Czy wiesz, jakie produkty zawierają sporą dawkę chlorofilu? Poniżej przedstawiamy krótką listę.

  • Szpinak.
  • Sałata.
  • Boćwina.
  • Jarmuż.
  • Kolendra.

Profilaktycznie możesz również wypijać codziennie zielony koktajl na pusty żołądek.

Olejek lawendowy neutralizuje nieprzyjemny zapach potu

Olejek lawendowy jest jednym z najlepszych olejków eterycznych zwalczających nieprzyjemną woń potu. A przy okazji działa niezwykle odprężająco na organizm.

Olejek ten posiada delikatny aromat, który neutralizuje przykre zapachy i skutecznie zwalcza ten uprzykrzający życie wielu osób problem.

Olejek lawendowy neutralizuje nieprzyjemny zapach potu

Składniki

  • 5 kropli olejku lawendowego
  • 1/2 litra wody

Sposób przygotowania

Rozpuść 5 kropli olejku lawendowego w 1/2 litrze wody (przegotowanej lub mineralnej). Przechowuj miksturę w szklanym, hermetycznie zamykanym słoiku przez 10 dni. Po upływie tego czasu przemywaj nią obszary ciała, z których wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Soda oczyszczona działa antybakteryjnie

Soda oczyszczona również jest doskonałym środkiem zwalczającym nieprzyjemne zapachy i nadmierną potliwość. Wynika to z jej antybakteryjnych właściwości, które pomagają eliminować wywołujące przykrą woń mikroorganizmy.

Składniki

  • Soda oczyszczona
  • Talk

Sposób przygotowania

Aby w pełni wykorzystać antybakteryjne właściwości sody oczyszczonej, zaleca się zmieszanie identycznych ilości tych dwóch składników, a następnie nakładanie mieszanki na obszary ciała wydzielające nieprzyjemną woń.

Ocet jabłkowy na nieprzyjemny zapach potu

Jeśli nieprzyjemny zapach pochodzi z Twoich stóp, koniecznie zaopatrz się w ocet jabłkowy. Produkt ten pomaga regulować pH skóry, a także usuwa wywołujące brzydki zapach bakterie.

Ocet jabłkowy

Składniki

  • 5 łyżek octu jabłkowego.
  • Woda.

Sposób przygotowania

W celu zwalczenia nieprzyjemnego zapachu stóp rozcieńcz 5 łyżek octu jabłkowego w misce z wodą, a następnie zanurz w niej stopy na 10 minut.

Wywar z imbiru do masażu

Imbir jest kolejnym naturalnym lekarstwem na nadmierną potliwość, zwłaszcza w przypadku stóp.

Składniki

  • Korzeń imbiru.
  • Woda.

Sposób przygotowania

Zetrzyj korzeń imbiru w ten sam sposób, jak do przygotowania naparu. Następnie wrzuć go do garnka z wodą i gotuj przez 15 minut. Po upływie tego czasu, odstaw wywar z ognia. Kiedy się ostudzi, wykorzystuj go do wieczornego masażu stóp.

To może Cię zainteresować ...
Nocne pocenie się – 5 najczęstszych przyczyn
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Nocne pocenie się – 5 najczęstszych przyczyn

Nocne pocenie się dotyka wiele z nas. Jeśli problem ten dotyczy również Ciebie, to czy powinnaś się obawiać? Na co może ono w rzeczywistości wskazy...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.