Ogórki - poznaj prawdę na ich temat

Nie tylko są niskokaloryczne, ale też składają się głównie z wody, przez co doskonale gaszą pragnienie. Pomagają również zwalczyć gromadzenie się płynów w organizmie, jak również mają właściwości przeciwzapalne.
Ogórki - poznaj prawdę na ich temat
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ogórki, należące do rodziny dyniowatych (Cucurbitacae), to warzywa popularne na całym świecie. Choć od lat używa się ich w kuchni, z racji wysokich wartości odżywczych i zbawiennego dla zdrowia działania, są one uważane za wartościowe również przez lekarzy.

Ogórki w 90-95% składają się z wody, co sprawia, że są one niskokaloryczne. Zawierają także niewielką ilość witaminy K, witamin z grupy B, miedzi, potasu, witaminy C oraz magnezu – dzięki czemu przyczyniają się do dobrego zdrowia i zapobiegają niedoborom składników odżywczych wynikających z niewłaściwego odżywiania się.

Istnieje wiele powodów, dla których ogórki powinny być niezbędnym elementem każdej diety. Czy wiesz, dlaczego są aż tak zdrowe?

Ogórki chronią mózg

Mózg

Ogórki zawierają fisetin, przeciwzapalny flawonol który odrywa ważną rolę w utrzymywaniu mózgu w dobrej kondycji.

Dzięki temu składnikowi, ogórki są uważane za warzywo, które doskonale polepsza pamięć i chroni komórki nerwowe przed degeneracją spowodowaną starzeniem się.

Ogórki zmniejszają ryzyko raka

Pomimo faktu, że ogórki w większości składają się z wody, pozostała ich część jest bogata w przeciwutleniacze, takie, jak polifenole, znane ze swoich właściwości obniżających ryzyko raka piersi, macicy, jajników czy prostaty.

Badania przeprowadzone w Geroge Mateljan Foundation dowodzą ponadto, że zawarte w nich fitoskładniki, zwane kukurbitacynami, wykazują silne działanie przeciwrakowe.

Ogórki zwalczają stany zapalne

Stan zapalny kostki

Wysoka zawartość wody w ogórkach pomaga zwalczać zatrzymywanie się wody w organizmie, będącego jedną z głównych przyczyn opuchlizny.

Badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły też, że wyciąg z ogórków może zmniejszyć stan zapalny organizmu i jest w stanie zatrzymać w ciele działanie enzymów zapalnych.

Bogate w antyoksydanty

Ogórki zawierają ważne antyoksydanty, takie jak witamina C i beta karoten, które odgrywają istotną rolę w budowaniu odporności organizmu.

Zawierają one również sporą dawkę flawonoidów, działających jako przeciwutleniacze, takich jak kwercetyna, luteolina czy kemferol, które odgrywają bardzo ważną rolę w zapobieganiu chorobom chronicznym, z chorobami sercowymi włącznie.

Naturalne odświeżacze oddechu

Nieprzyjemny oddech prawie zawsze spowodowany jest bakteriami, które gromadzą się w przestrzeni między zębami a dziąsłami. Ogórki mają zdolność zwalczania nieprzyjemnego oddechu.

W myśl zasad medycyny ajurwedyjskiej, jedzenie ogórków pomaga pozbyć się też nadmiaru gorąca z żołądka – i tym samym usunąć główną przyczynę nieprzyjemnego oddechu.

Zwalczają stres

Kobieta i mężczyzna

Jedzenie ogórków pomaga zwalczyć negatywne skutki stresu, dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B, między innymi: B1, B5 i B7 (biotyna). Witaminy z grupy B są znane ze swoich właściwości pomocnych w łagodzeniu stanów lękowych oraz reakcji psychicznych i emocjonalnych prowadzących do stresu.

Polecamy też artykuł: Pozbądź się stresu na 7 sposobów

Poprawiają stan układu trawiennego

To wspaniałe warzywo jest bogate w dwa składniki niezbędne do dobrego trawienia: wodę oraz błonnik. Jedzenie ogórków może pomóc w zwalczaniu refluksu żołądkowego, zatwardzenia oraz problemów jelitowych.

Pomagają utrzymać odpowiednią wagę ciała

Waga

Osoby pragnące stracić na wadze, zdecydowanie powinny dodać ogórki do swojej codziennej diety. Ten element diety – jeśli idzie w parze z dobrym odżywianiem się – może Ci pomóc łatwiej stracić na wadze, dzięki wysokiej zawartości wody i innych składników odżywczych.

Niskokaloryczność ogórka oraz fakt, że zawiera tak dużo wody, sprawia, że doskonale gasi on pragnienie.

Na dodatek, ogórki pomagają oczyścić ciało oraz wyregulować trawienie w celu usunięcia z organizmu gromadzących się i utrudniających spalanie tłuszczu odpadków.

Przyczynia się do poprawy stanu serca

Dzięki swej wysokiej zawartości potasu, ogórki obniżają ciśnienie krwi – będące główną przyczyną chorób sercowo – naczyniowych.

Aby zapewnić organom ciała jak najlepsze funkcjonowanie, zachodzi potrzeba utrzymywania zrównoważonego poziomu potasu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ścian komórkowych.

Potas to elektrolit niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu; sód kontroluje przepływ impulsów nerwowych, skurcze mięśni oraz pracę serca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ganadería., D. G. de I. y E. A. M. de A. y. (1991). Pepino. Libro Aspectos Técnicos Sobre Cuarenta y Cinco Cultivos AgrícolasSan José, 1–5.
  • Prohens, J., Ruiz, J. J., & Nuez, F. (1996). The pepino (Solanum muricatum, Solanaceae): A “new” crop with a history. Economic Botany. New York Botanical Garden Press. https://doi.org/10.1007/BF02866518
  • Mehyar, G. F., Al-Qadiri, H. M., Abu-Blan, H. A., & Swanson, B. G. (2011). Antifungal effectiveness of potassium sorbate incorporated in edible coatings against spoilage molds of apples, cucumbers, and tomatoes during refrigerated storage. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/j.1750-3841.2011.02059.x
  • Garg, N., Kumar, S., Yadav, K. K., & Kumar, P. C. (2015). Development of probiotic drink from cucumber using Lactobacillus sp. Indian Journal of Horticulture. https://doi.org/10.5958/0974-0112.2015.00111.5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.