Zmniejsz tłuszcz na brzuchu dzięki 8 sposobom

Zmniejsz tłuszcz na brzuchu dzięki 8 sposobom
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Tłuszcz na brzuchu bywa uciążliwy. Jego redukcja to jedno z największych wyzwań, przed jakimi trzeba stanąć podczas odchudzania. Chociaż tłuszcz odkłada się w obrębie różnych partii ciała, tłuszcz na brzuchu jest zdecydowanie najtrudniejszy do zwalczenia – wymaga ogromnego wysiłku i silnej woli.

Chociaż dieta i ćwiczenia mogą znacząco zmniejszyć jego widoczność, dobrze jest poznać także kilka innych wskazówek, które pozwolą cieszyć się jeszcze lepszymi rezultatami w możliwie jak najkrótszym czasie.

Tłuszcz na brzuchu najtrudniej usunąć ze względu na to, że to właśnie w tym miejscu ciało najczęściej go odkłada. Zaniedbywanie diety, podjadanie czy inne nieodpowiednie nawyki żywieniowe mogą szybko zmniejszyć widoczność kilku tygodni, a często nawet miesięcy, starań.

Z tego też powodu, musisz wykazać się zaangażowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeganie diety, a także dostosować się do kluczowych rad,  jeśli tylko chcesz osiągnąć znakomite rezultaty.

Woda z cytryną na pusty żołądek

Woda cytrynowa

Picie wody z cytryną na pusty żołądek bardzo dobrze wpływa na tłuszcz na brzuchu. Cytryna posiada właściwości oczyszczające, które pozwalają pozbyć się produktów przemiany materii z organizmu, ułatwiają trawienie i przyspieszają spalanie tłuszczu.

 Zmieszaj sok z cytryny ze szklanką ciepłej wody i dodaj odrobinę soli. Pij tak przygotowany napój każdego dnia na czczo.

Unikaj białego ryżu

Biały ryż to żywność przetworzona, która zwiększa masę ciała i powoduje, że tłuszcz na brzuchu szybciej się odkłada. Jeśli chcesz cieszyć się płaskim brzuchem, zadbaj o to, aby w twojej diecie pojawiły się: pieczywo pełnoziarniste, produkty pełnoziarniste, komosa ryżowa oraz płatki owsiane.

Szczególnie polecamy komosę ryżową, gdyż nie zawiera ona cholesterolu, nie zamienia się w tłuszcz w twoim ciele, jest łatwa do trawienia i wyśmienicie smakuje. Komosa jest idealna dla kobiet w ciąży, a także osób cierpiących na anemię, otyłość lub chorobę trzewną i nie zawiera glutenu.

Unikaj cukru

Cukier

Spożywanie cukru powoduje odkładanie się większych ilości tłuszczu w ciele. Chodzi tu przede wszystkim o tłuszcz na brzuchu i w obrębie talii. Aby cieszyć się płaskim brzuchem, unikaj słodyczy, napojów słodzonych i jedzenie bogatego w tłuszcz.

Pij więcej wody

Picie wody utrzymuje ciało nawilżone, poprawia proces metabolizmu i sprzyja wydalaniu z organizmu produktów przemiany materii. Najlepiej pić 1.5-2 litry wody dziennie. Wodę należy pić w ciągu całego dnia.

Picie dwóch litrów na raz nie przynosi takich samych efektów, a do tego może być nawet niebezpieczne.

Surowy czosnek a tłuszcz na brzuchu

Surowy czosnek

Chociaż smak i zapach surowego czosnku raczej nie zachęca do jego codziennej konsumpcji, warto się na to zdecydować. Spożywanie surowego czosnku każdego dnia wspomaga dietę i szybko spala tłuszcz na brzuchu. 

Zaleca się spożywanie od 2 do 8 ząbków surowego czosnku, a następnie popicie szklanką wody z cytryną. W ten sposób szybko spalisz tłuszcz z brzucha i poprawisz krążenie krwi.

Jedz więcej owoców i warzyw

Dobra dieta odchudzająca i działania mające na celu uzyskanie płaskiego brzucha powinny opierać się na spożywaniu sporej ilości owoców i warzyw. Unikaj żywności przetworzonej i wybieraj tylko organiczne produkty.

Najlepiej, jeśli owoce i warzywa będą surowe, przygotowywane samodzielnie, na przykład w formie sałatki lub soków naturalnych.

Unikaj żywności przetworzonej

Żywność przetworzona

Spożywanie produktów rafinowanych i przetworzonych stanowi ogromną przeszkodę w spalaniu tłuszczu i dążeniu do płaskiego brzucha. 

Aby zmniejszyć tłuszcz na brzuchu, musisz unikać spożywania przetworzonego mięsa, rafinowanej mąki, konserw i pozostałej żywności, która najczęściej posiada w sobie dużo kalorii.

Jedz więcej przypraw

Może trudno w to uwierzyć, ale przyprawy to doskonały dodatek do każdej diety – bardzo dobrze przyczyniają się do utraty wagi. 

Popularne przyprawy, jak na przykład cynamon, imbir i pieprz cayenne, wspierają metabolizm i zapewniają wiele korzyści zdrowotnych. Ponadto, pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapobiegają cukrzycy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gardner CD., Trepanowski JF., Gobbo LC., Hauser ME., et al., Effect of low fat vs low carbohydrate diet on 12 month weight loss in overweight adults and the association with genotype pattern or insuln secretino: the DIETFITS randomized clinical trial. JAMA, 2018. 319 (7): 667-679.
  • Yoshida Y., Simoes EJ., Sugar sweetened beverage, obesity, and type 2 diabetes in children and adolescents: policies, taxation and programs. Curr Diab Rep, 2018.
  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. EUr J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.