Odchudzanie twarzy – 8 skutecznych ćwiczeń

Czy można odchudzić twarz? Tak, można to zrobić poprzez regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń, które ujędrniają mięśnie twarzy oraz pomagają się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej z pewnych jej obszarów.
Odchudzanie twarzy – 8 skutecznych ćwiczeń
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Uważasz, że Twoja twarz jest zbyt pulchna i chciałabyś ją nieco wyszczuplić? Odchudzanie twarzy, podobnie jak innych obszarów ciała, jest możliwe dzięki regularnej aktywności i odpowiednim ćwiczeniom.

Jeśli chcesz pozbyć się pucołowatych policzków lub tak zwanego drugiego podbródka, codziennie wykonuj poniższe ćwiczenia, dzięki którym odchudzanie twarzy jest szybkie i skuteczne. Przekonaj się sama, że można usunąć nadmiar komórek tłuszczowych z absolutnie każdej części ciała!

1. Odchudzanie twarzy – Rozgrzewka na początek

Ćwiczenia mięśni twarzy – podobnie jak każdy inny trening – powinny być poprzedzone stosowną rozgrzewką. Pomoże Ci ona uniknąć niepotrzebnego wysiłku. Przyjmij pozycję wyjściową: na siedząco z wyprostowanymi plecami lub na stojąco.

Twarz kobiety odchudzanie twarzy

Ćwiczenie rozgrzewkowe polega na wolnym i dokładnym wypowiadaniu następujących samogłosek: „a”, „o”, „i”, „e”. Artykułuj samogłoski tak długo, aż poczujesz ciepło na całej twarzy. Wówczas mięśnie Twojej buzi będą dobrze przygotowane do dalszych ćwiczeń.

2. Unoszenie podbródka

Drugie ćwiczenie na odchudzanie twarzy polega mocnym odchylaniu głowy w tył. Unieś podbródek do góry tak mocno, jak tylko potrafisz. Aby ćwiczenie przyniosło pozytywne rezultaty, należy usiąść na krześle i jak najmocniej odchylić głowę w tył.

Następny krok polega na maksymalnym wydęciu ust i utrzymaniu tej pozycji przez 5-10 sekund. Po upływie wyznaczonego czasu rozluźnij mięśnie i powtórz ćwiczenie jeszcze dwa lub trzy razy.

3. Utrzymanie pozycji

Obejmij się jak najmocniej obydwoma ramionami, wyprostuj plecy i postaraj się wyciągnąć szyję ku górze tak mocno, jak tylko potrafisz. Utrzymaj tę pozycję przez 10-15 sekund. Kiedy poczujesz, że już nie możesz dłużej wytrzymać w tej pozycji, weź głęboki oddech i odczekaj kolejnych 10 lub 15 sekund. Na koniec wróć do pozycji wyjściowej.

To niezwykle proste ćwiczenie fantastycznie pomaga ujędrnić skórę twarzy. Im prościej będziesz trzymała głowę, tym lepsze rezultaty osiągniesz. Dodatkowo możesz opuścić koniuszki ust ku dołowi i utrzymać ten grymas przez około 5 sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej.

Powtórz ćwiczenie 5 razy. Powinnaś poczuć niewielkie zmęczenie mięśni.

4. Siedząc na krześle

Czwarte ćwiczenie na odchudzanie twarzy należy wykonywać siedząc na krześle z ołówkiem w ręku. Idealnie wyprostuj plecy i następnie przyłóż ołówek do ust i postaraj się go nimi przytrzymać. Wykonuj ćwiczenie bez poruszania głową.

Kolejnym krokiem jest malowanie w powietrzu, używając do tego swoich ust. Spróbuj nakreślić ołówkiem wszystkie litery swojego imienia i nazwiska. Gdy to zrobisz, rozluźnij mięśnie i powtórz ćwiczenie od nowa jeszcze kilka razy.

Ćwiczenia karku a odchudzanie twarzy

5. Ćwiczenie mięśni szyi

Odchudzanie twarzy jest bezpośrednio związane z odpowiednim ćwiczeniem mięśni szyi. Dzięki nim z łatwością utrzymamy piękny i smukły kontur twarzy oraz zachowamy jędrność skóry na dłużej.

Ćwiczenie polega na przechylaniu głowy raz na prawą stronę i raz na lewą, zupełnie jakbyś chciała dotknąć uchem ramienia. Kiedy przechylasz głowę w kierunku prawego ramienia, powinnaś wykonywać delikatny nacisk na lewą skroń.

Utrzymaj pozycję przez około 10 sekund, po czym rozluźnij mięśnie i wykonaj ćwiczenie przechylając głowę tym razem na lewą stronę.

6. Nie zapominaj o mięśniach ust i policzków

Ćwiczenia mięśnia okrężnego ust i policzków polegają głównie na głębokim oddychaniu. Tuż po wdechu należy ścisnąć usta i wydąć policzki. Ułóż dłonie na policzkach w taki sposób, by przykryły również uszy. Następnie wykonuj delikatny nacisk na policzki tak, by wyraźnie poczuć napięcie mięśni.

Ujędrnianie skóry wokół ust a odchudzanie twarzy

Staraj się wykonać jak największy wysiłek utrzymując tę pozycje przez przynajmniej 5 lub 6 sekund. Następnie rozluźnij mięśnie i powtórz ćwiczenie jeszcze 5 lub 6 razy.

7. Ćwiczenie ust

Ćwiczenie mięśni ust znakomicie przyspiesza odchudzanie twarzy. Polega ono na całkowitym zamknięciu jamy ustnej i przytrzymaniu zębów obiema wargami (górną i dolną). Postaraj się maksymalnie wysunąć żuchwę do przodu.

Przyłóż palec wskazujący do brody i staraj się przezwyciężyć napór wywołany przez palec. Użyj w tym celu różnych mięśni twarzy. Na przemian napinaj i rozluźniaj mięśnie. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

8. Zaciśnięte pięści i podbródek

To ostatnie z serii ośmiu ćwiczeń na odchudzanie twarzy jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych ze wszystkich tu zaprezentowanych. Celem tego ćwiczenia jest wzmocnienie mięśni żuchwy oraz tych, które znajdują się pod językiem.

Wykonanie ćwiczenia polega na umieszczeniu zaciśniętych pięści pod podbródkiem. Kolejnym krokiem jest skierowanie języka na podbródek możliwie jak najbliżej linii zębów. Jednocześnie wykonuj delikatny nacisk zaciśniętymi pięściami ku górze, zupełnie jakbyś chciała sprawić opór językowi.

Szczupła twarz a odchudzanie twarzy

Utrzymaj napięcie przez około 30 sekund, po czym rozluźnij mięśnie na 5 sekund i powtórzy ćwiczenie. Wykonaj 10 powtórzeń.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.