Fryzura: dobierz optymalną do kształtu Twojej twarzy

Nowa fryzura pozwala Ci sprawić, że Twój wygląd ulegnie całkowitej odmianie, uzyskasz w ten sposób zupełnie nowy i świeży styl.
Fryzura: dobierz optymalną do kształtu Twojej twarzy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przeważająca większość kobiet (nie wspominając już nawet o mężczyznach), którym marzy się nowa fryzura, zwraca uwagę przede wszystkim na efektowny wygląd samego uczesania na głowie modelki.

Popełniają tym samym jeden z największych błędów w takim przypadku. Otóż jak gremialnie twierdzą uznani styliści, aby nowa fryzura przyniosła pożądany efekt, musi zostać odpowiednio dobrana do kształtu Twojej twarzy.

Wprawdzie większość fryzjerów oraz stylistów doskonale zna swój fach, to jednak zbyt często to właśnie my jesteśmy tymi osobami, które upierają się przy kompletnie nietrafionej fryzurze.

To dlatego tak często zdarza nam się efekt rozczarowania efektem końcowym – nawet jeśli sama fryzjerka wspięła się na wyżyny swoich możliwości.

Długie włosy

Na szczęście istnieje kilka prostych sztuczek opartych o analizę rysów twarzy, które pomogą nam w łatwy sposób zdecydować, która fryzura będzie najlepiej nam pasowała. Profesjonaliści ukuli na to zagadnienie nawet specjalny termin: visagism.

Jest to technika opracowaną przez Francuza Claude’a Juillarna, która pozwala dokładnie przeanalizować kształt i rysy twarzy, co pozwala na uzyskanie informacji na temat tego, która fryzura będzie najlepiej pasować dla danej osoby.

Jaka fryzura jest optymalna dla twarzy okrągłej?

Okrągłe twarze charakteryzują się małą brodą, kształtem przypominającym nieco okrąg (stąd też jej określenie) oraz pełnymi policzkami.

Z tego też powodu idealna dla tego rodzaju twarzy fryzura powinna dążyć do optycznego wydłużenia i zwężenia twarzy.

Twarz okrągła

Aby osiągnąć taki efekt, można dodać nieco objętości lub puszystości do górnej części fryzury i skrócić włosy po bokach głowy. Możesz także zdecydować się na grzywkę zaczesaną na bok.

Pamiętaj jednak, aby nie skracać włosów tak, by kończyły się na wysokości Twoich ust, ponieważ w ten sposób Twoja twarz stanie się optycznie jeszcze bardziej zaokrąglona.

Jeśli zdecydujesz się na krótkie włosy, to najlepiej będzie skrócić je po bokach głowy na wysokości uszu..

Jeśli Twoja ulubiona fryzura obejmuje włosy spięte u górze, pamiętaj o tym, aby w takim przypadku zawsze zostawić kilka pasemek po obu stronach twarzy, dzięki czemu zostanie ona optycznie nieco wydłużona nabierając idealnych proporcji.

Pora omówić teraz twarz owalną

Twarz owalna powszechnie uznawana jest za kanon piękna ze względu na charakteryzujące ją idealne wręcz wymiary i proporcje.

Twarz należąca do tej kategorii ma tę olbrzymią zaletę, że doskonale nadaje się do niej praktycznie każda fryzura, za wyjątkiem jedynie kilku rodzajów uczesań dedykowanych konkretnym kształtom twarzy.

Jeśli masz owalną twarz, to wtedy Twoje czoło jest nieco szersze niż broda, a całość wraz ze szczęką i kośćmi policzkowymi tworzy niemal idealny okrąg.

Twarz owalna

Jednym z kluczowych czynników, które muszą być brane w takim przypadku pod uwagę jest to, że jeżeli masz owalną twarz, to Twoja grzywka nie powinna być zbyt długa i prosta.

Ponieważ może to optycznie skrócić Twoją twarz zaburzając jej idealne proporcje.

Fryzura podkreślająca puszystość włosów, zaczesana symetrycznie na środku jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla stylu naturalnego, jak również minimalistycznego i tak modnego obecnie stylu casual.

Jeśli zaliczasz się do grona kobiet odważnych, wręcz ekstrawaganckich, to możesz także zdecydować się na uczesanie zwane potocznie irokezem, które doskonale nadaje się dla twarzy owalnej.

Jak dobrać uczesanie dla twarzy kwadratowej?

Twarz kwadratowa, jak można wnioskować po nazwie, jest nieco zbliżona cechami do owalnej, ale ogólnie rzecz biorąc jest nieco szersza, a szczęka oraz podbródek są mocniej zarysowane.

Jeśli zaliczasz się do grona posiadaczek twarzy kwadratowej, optymalna dla Ciebie fryzura powinna dążyć do uzyskania efektu bardziej owalnej twarzy.

Aby utworzyć taki kształt, możesz użyć lokówki do podkręcenia końcówek lub dużej szczotki. W ten sposób Twoje włosy dadzą twarzy bardziej miękki wygląd, a dodatkowo stworzą także efekt większej objętości włosów.

Twarz kwadratowa

Kobiety, które mają długie włosy, mogą zdecydować się na loki zwisające swobodnie i układające się na bokach swojej twarzy. Taka fryzura zapewni zmiękczenie ostrego konturu twarzy i pozwoli na uzyskanie optycznie bardziej owalnego kształtu.

Jeśli masz kwadratową twarz, to zalecamy włosy przycięte na długość ramion lub nieco krótsze.

Fryzura, w przypadku której włosy kończą się na linii żuchwy są zdecydowanie odradzane, ponieważ w ten sposób Twoja twarz będzie wyglądać na jeszcze szerszą, niż w rzeczywistości.

Najbardziej odpowiednim dla Ciebie wygląd będzie styl asymetryczny. Na przykład możesz zdecydować się na uczesanie cechujące się tym, że jedna strona jest dłuższa od drugiej, a grzywka jest długa, szeroka i dobrze widoczna.

Twarz pociągła

Kobiety, których twarz jest wydłużona, mogą z łatwością uzyskać optyczny efekt twarzy owalnej. Wystarczy, że zdecydują się na wybór naturalnego uczesania, bez wchodzenia w fantazyjnie modelowane fryzury.

Ten typ twarzy jest na ogół dość szczupły i nie ma zbyt wielu ostrzejszych rysów.

Dlatego można w łatwy sposób uzyskać ciekawy efekt wizualny za pomocą efektownej grzywki. Sama fryzura nie powinna natomiast przekraczać swoją długością poziomu ramion.

Jeśli masz twarz pociągłą, to w takim przypadku nie należy czesać się tak, aby Twoje włosy ściśle przylegały do twarzy. Jeśli tak zrobisz, to będzie się ona wydawała jeszcze szczuplejsza i dłuższa, co jest efektem zdecydowanie niepożądanym.

Twarz pociągła

Zamiast tego radzimy wykorzystać możliwości, jakie daje układanie włosów w cieniowane warstwy, loki lub fale.

Fryzura z długimi, cieniowanymi włosami zmniejszy optyczną długość twarzy nadając jej bardziej owalny kształt i nieco więcej szerokości po obu stronach.

Jeśli Twoje włosy są naturalnie proste, a nie kręcone, to dobrym rozwiązaniem jest fryzura, w której włosy nigdy nie będą sięgać powyżej poziomu ust – zawsze staraj się mieć dłuższe włosy, mniej więcej do ramion.

Twarz w kształcie serca

Twarz mająca kształt serca lub diamentu określana jest zazwyczaj jako trójkątna. Wynika to z tego, że cechuje się szerokim czołem i kształtem, który zwęża się stopniowo do dołu. Jej zwieńczeniem jest zazwyczaj ostry, trójkątny podbródek.

Z uwagi na swój kształt twarz taka jest dosyć trudna pod względem doboru uczesania.

Polecana przez stylistów i fryzjerów fryzura cechuje się grzywką zaczesaną na bok, dzięki czemu uda Ci się skutecznie ukryć zbyt szerokie czoło.

Po bokach twarzy powinnaś mieć długie, odpowiednio wycieniowane włosy, które rozpoczynają się tuż poniżej kości policzkowych i sięgają aż do podbródka. Ale w tym miejscu należy zachować ostrożność.

Twarz w kształcie serca

Jeśli Twoja twarz jest w kształcie serca, to powinnaś unikać krótkich stylizacji, w których włosy sięgają poniżej brody. Wynika to z tego, że taka fryzura w górnej części twarzy zapewni optyczny efekt poszerzenia twarzy.

Podsumowanie

Podsumowując powyższy akapit, zapamiętaj dwie podstawowe reguły. Nie bierz pod uwagę krótkich fryzur z prostymi włosami sięgającymi poniżej brody.

Skup się na uczesaniu, w którym włosy są odpowiednio wycieniowane tak, aby dopasować się do konturu Twojej twarzy i sięgające maksymalnie do podbródka.

Czy wiesz już teraz, dlaczego na początku wspomnieliśmy, że dobór odpowiedniej fryzury dla takiej twarzy nie należy do trywialnych zadań?

Oczywiście, to tylko niektóre z podstawowych zaleceń dla każdego kształtu twarzy, jakie można napotkać u kobiet. Nie jest jednak powiedziane, że dla każdego z nich najlepiej będzie nadawać się tylko jedna, ściśle określona fryzura. Ale dzięki temu unikamy nudy…

Spróbuj poprosić stylistę o poradę, jeśli masz jakieś wątpliwości. Profesjonalista bez problemu dobierze uczesanie optymalnie pasujące do Twojej twarzy, jej konturu, czoła i podbródka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.