Owsiane smoothie na wzmocnienie serca

Aby uzyskać maksymalne korzyści zdrowotne płynące z poniższego smoothie, zaleca się stosowanie płatków owsianych pochodzących z ekologicznej uprawy. Winogrona z kolei powinny być czerwone lub fioletowe, ponieważ zawierają one więcej substancji bioaktywnych niż winogrona białe.
Owsiane smoothie na wzmocnienie serca

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2016

Zdrowie serca i całego układu sercowo-naczyniowego zależy od naszych codziennych nawyków. Zdrowa i zbilansowana dieta, częsta aktywność fizyczna oraz prawidłowe radzenie sobie ze stresem – to tylko niektóre z form dbania o sprawne funkcjonowanie tego witalnego narządu.

Chociaż mogłoby się wydawać, że łatwo jest dbać o serce, wcale tak nie jest – statystyki pokazują, że z roku na rok rośnie wskaźnik osób, u których diagnozowane są choroby serca i układu sercowo-naczyniowego.

Zdaniem ekspertów taki stan rzeczy jest spowodowany powszechnie prowadzonym siedzącym stylem życia i spożywaniem wysoko przetworzonych produktów typu fast food.

Czynnikiem, który dodatkowo zaognia sytuację jest fakt, że większość z tych chorób jest wykrywana zbyt późno, gdy znajdują się one już w bardzo zaawansowanym stanie.

Ponieważ objawy chorób serca i układ sercowo-naczyniowego w początkowym stadium praktycznie nie dają żadnych objawów, często umykają naszej uwadze. Stąd też przeprowadzane są liczne kampanie prewencyjne, których celem jest uświadomienie ryzyka oraz przedstawienie prawidłowych form dbania o serce.

Owsiano-winogronowe smoothie dla zdrowia serca

Chcielibyśmy dziś podzielić się w tobą przepisem na pyszne owsiano-winogronowe smoothie, które naturalnie wzmacnia serce i dba o ogólny stan zdrowia naszego organizmu. Przekonaj się sama, że rezultaty naszej koktajlowej kuracji są zachwycające.

Nasze dzisiejsze owsiano-winogronowe smoothie jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów na oczyszczenie krwi z zalegających w nich złogów tłuszczy.

Dzięki tej cennej właściwości, koktajl ten – spożywany regularnie – pozwala kontrolować poziom cholesterolu, usprawnia krążenie krwi oraz pomaga utrzymać prawidłową elastyczność żył i tętnic.

Poznaj właściwości ciemnych winogron

Ciemne winogrona

Poza tym, że słodkie i pyszne, ciemne winogrona charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych, takich jak resweratrol i polifenole, czyli dwa potężne antyoksydanty, które są powiązane ze zdrowiem serca i naczyń krwionośnych.

Ciemne winogrona są bardziej zalecane przez ekspertów niż białe – są one bowiem cenniejszym źródłem substancji bioaktywnych, działają oczyszczająco, moczopędnie, a ich zawartość kaloryczna jest bardzo niska.

Owoce te pomagają utrzymać w dobrym stanie żyły i tętnice oraz zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Co więcej, są w stanie zahamować uszkodzenia oksydacyjne i inne negatywne efekty działania wolnych rodników.

Poznaj właściwości płatków owsianych

Owies jest powszechnie uważany za najbardziej kompletne pod względem substancji odżywczych zboże. Stanowi on podstawę wszelkiego rodzaju zdrowych planów żywieniowych dla osób w każdym wieku.

Codzienne, regularne spożywanie płatków owsianych, bogatych w rozpuszczalny błonnik, pomaga utrzymać w ryzach cholesterol.

Z kolei kwas linolowy i nienasycone kwasy tłuszczowe doskonale symulują naturalne oczyszczanie krwi, dzięki czemu następuje poprawa krążenia krwi i wzmocnienie mięśnia sercowego.

Płatki owsiane

A dzięki wysokiej zawartości węglowodanów, owies jest uważany za niezwykle sycący produkt, dostarczający niezbędnej na cały dzień energii. Ziarno to powinno więc stanowić podstawę diety osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.

Należy podkreślić, że owies dostarcza również witaminy z grupy B i witaminę E, których antyoksydacyjne efekty pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek w wyniku działania wolnych rodników.

Z kolei, dzięki zawartości potasu, magnezu i żelaza, ziarna owsa są doskonałym naturalnym lekarstwem na nadciśnienie tętnicze krwi i wszelkiego rodzaju choroby serca.

Przepis na owsiano-winogronowe smoothie

Winogronowy koktajl

Przygotowanie owsiano-winogronowego smoothie jest niezwykle proste. Najlepszą porą na jego spożywanie jest poranek, a zatem może ono stanowić pożywne i kompletne śniadanie.

Regularne picie poniższego koktajlu nie tylko zapobiega rozwojowi chorób serca, ale także wspomaga leczenie chorób związanych z nadwagą i otyłością.

Składniki

 • 4 łyżki płatków owsianych (40 g)
 • 1 filiżanka ciemnych winogron (120 g)
 • ½ filiżanki papai (70 g)
 • 1 łyżka miodu (opcjonalnie) (25 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • W pierwszej kolejności zaopatrz się w owies pochodzący z ekologicznej uprawy.
 • Następnie dokładnie umyj winogrona i przekrój je na pół. Nie usuwaj pestek, ponieważ są one cennym źródłem wartościowych składników odżywczych.
 • Obierz papaję ze skórki i pokrój na niewielkie kawałki.
 • Kiedy będziesz miała przygotowane wszystkie składniki, umieść je w blenderze. Dodaj wodę, łyżkę miodu.
 • Miksuj przez kilka minut, aż otrzymasz koktajl o jednolitej i kremowej teksturze.

Jak i kiedy spożywać smoothie?

 • Jeśli twoim zamierzeniem jest przeprowadzenie kuracji wzmacniającej serce, antycholesterolowej oraz utrzymanie w ryzach trójglicerydów i ciśnienia krwi, spożywaj napój codziennie rano, na śniadanie.
 • Z kolei, jeśli chcesz jedynie zapobiec rozwojowi chorób serca, pij owsiano-winogronowe smoothie dwa lub trzy razy w tygodniu, o dowolnej porze dnia.

Powyższy napój – bez wątpienia – jest bardzo zdrowy i doskonale wpływa na kondycję serca i całego organizmu. Należy jednak mieć świadomość, że nie jest on lekarstwem, lecz jedynie suplementem diety, który pozwala na wzmocnienie serca i całego układu sercowo-naczyniowego.

Spożywanie owsiano-winogronowego koktajlu powinno być wsparte zdrową i zbilansowaną dietą, ubogą w tłuszcze i rafinowany cukier. Jednocześnie należy również zadbać o odpowiednią dawkę codziennej aktywności fizycznej oraz przyjrzeć się swoim nawykom, które także mogą destabilizować funkcje układu krążenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.