Oczyścić wątrobę - domowe sposoby, środki i ciekawe wskazówki

Musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe, aby promować dobrostan naszej wątroby. Pij 2 litry wody dziennie, zwiększ spożycie owoców i warzyw oraz ćwicz fizyczne.
Oczyścić wątrobę - domowe sposoby, środki i ciekawe wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2021

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Bierze udział nie tylko w funkcjach metabolicznych, ale także interweniuje w procesy hormonalne i trawienne. Czy chciałbyś poznać kilka wskazówek dotyczących tego jak można oczyścić wątrobę domowymi sposobami? Chociaż ten narząd ma zdolność samooczyszczania, nagromadzenie toksyn może utrudniać to zadanie.

Chociaż na początku może to pozostać niezauważone, z czasem powstaną problemy, które obniżają jakość życia. Na przykład możesz odczuwać nawracający ból brzucha, nagromadzenie gazów i refluks. Ponadto zewnętrznie wpływa na zdrowie skóry, zwiększając przypadki trądziku lub żółtawych tonów (żółtaczka). Zobaczmy więc jak sobie z tym poradzić i w jaki sposób można oczyścić wątrobę domowymi sposobami.

Czy muszę oczyścić wątrobę?

Osoba z bólem wątroby.

Zawsze, gdy w wątrobie gromadzą się toksyny, warto poszukać metody jej oczyszczenia. Ten narząd zazwyczaj dość wyraźnie wskazuje, kiedy ma problemy z funkcjonowaniem. Dlatego powinieneś oczyścić wątrobę, jeśli zauważysz:

 • Ból w górnej części brzucha.
 • Ociężałość żołądka po jedzeniu.
 • Nudności i wymioty.
 • Ogólny dyskomfort.
 • Brak apetytu.
 • Zmiany w kolorze stolca.
 • Żółtą skórę.
 • Nadmiar gazów.
 • Łagodną gorączkę.
 • Bóle głowy.
 • Nieprzyjemny oddech.

Środki zaradcze i wskazówki, jak oczyścić wątrobę

Jedna ze wskazówek dotyczących oczyszczania wątroby, którą należy zastosować na początku, dotyczy jedzenia. Niezbędne jest zwiększenie spożycia pokarmów, których właściwości stymulują eliminację toksyn i tłuszczów.

Czosnek

Czosnek doskonały by oczyścić wątrobę

Czosnek stymuluje aktywację enzymów, które pomagają eliminować toksyny, aby utrzymać wątrobę czystą i zdrową. Najlepiej jest spożywać go na surowo, aby wykorzystać wszystkie jego właściwości. Można go dodawać do sałatek lub innych przepisów.

Oliwa z oliwek

Innym pokarmem, który może być włączony do diety i pomaga naturalnie oczyścić wątrobę, jest oliwa z oliwek. Zawiera substancje, które pomagają wchłaniać toksyny obecne w organizmie. Aby zacząć jeść zdrowiej, możesz zastąpić codzienny olej używany w kuchni i używać oliwy z oliwek kilka razy w tygodniu. Już od pierwszego użycia wątroba zacznie restrukturyzować swoje funkcjonowanie.

Warzywa cytrusowe i zielone liściaste

Osoba na wadze.

Możesz również użyć żywności, takiej jak cytrusy i zielone warzywa liściaste. Mają one właściwości oczyszczające i przeciwutleniające, które pomagają eliminować toksyny gromadzące się w organizmie, a tym samym promować funkcjonowanie i zdrowie narządów, takich jak wątroba.

Idealnym rozwiązaniem jest zwiększenie spożycia owoców cytrusowych, takich jak cytryna i pomarańcza, a także spożywanie większej ilości zielonych warzyw. Mogą to być na przykład szpinak, seler lub sałata. Możesz również połączyć owoce i warzywa cytrusowe w zielonym smoothie.

Dodatkowe wskazówki dotyczące oczyszczania wątroby

Oprócz wyżej wymienionych pokarmów konieczne jest przestrzeganie szeregu zdrowych wskazówek, aby poprawić stan wątroby i jej funkcje.

 • Przede wszystkim powinieneś poprawić swoje nawyki żywieniowe: Zwiększyć spożycie owoców i warzyw, zwłaszcza cytryny. Dobrym pomysłem jest również zwiększenie spożycia wody i zwiększenie aktywności fizycznej.
 • Inną opcją oczyszczenia wątroby jest codzienne spożywanie soku z buraków przez tydzień, ponieważ stymuluje on jej funkcje i wspomaga oczyszczanie. Aby to zrobić, wystarczy zmiksować świeże buraki w wodzie i wypić sok, najlepiej na pusty żołądek. Podczas tego zabiegu należy unikać kofeiny, alkoholu, tłustych potraw, cukru lub mąki.
 • Niezbędne jest poznanie nawyków, które są szkodliwe dla wątroby. W tym kontekście należy unikać podrażniających i tłustych potraw. Ponadto należy unikać alkoholu i papierosów, które są głównym źródłem toksyn.

Wszystkie te wskazówki dotyczące oczyszczania wątroby mogą pomóc w zapobieganiu komplikacjom zdrowotnym. Jeśli nie zastosowałeś ich jeszcze w praktyce, zacznij brać je pod uwagę już teraz i zobacz, jakie dają korzyści.

This might interest you...
Dieta oczyszczająca wątrobę – kompendium wiedzy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta oczyszczająca wątrobę – kompendium wiedzy

Jeśli zazwyczaj nie jesz zdrowych i odżywczych produktów, dieta oczyszczająca wątrobę jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.