Obwisłe piersi - unikaj tych 7 nawyków

Martwisz się, że twoje piersi tracą jędrność? Sprawdź, które z twoich nawyków mogą być przyczyną tych zmian.
Obwisłe piersi - unikaj tych 7 nawyków

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Obwisłe piersi, czyli problem określany przez lekarzy jako ptosis piersi, jest naturalnym procesem wynikającym ze stopniowej utraty elastyczności przez włókna skóry. Jest to problem natury estetycznej, nie zdrowotnej i nie wymaga leczenia, szczególnie jeśli pojawia się on u kobiet w zaawansowanym wieku.

Obwisłe piersi pojawiają się najczęściej u kobiet, które mają duży biust. Jednakże nie oznacza to, że panie o mniejszych piersiach nie borykają się z tym problemem. Grawitacja, przybieranie na wadze i chudnięcie oraz zmiany zachodzące w piersiach w okresie karmienia bardzo zmieniają wygląd piersi.

Oprócz upływu czasu i naturalnych zmian w organizmie istnieje również wiele innych czynników, które mogą determinować wygląd biustu. Powinniśmy zwrócić uwagę na cały szereg nawyków, które możemy kontrolować, a które mogą szkodliwie wpływać na struktury podtrzymujące piersi od środka.

Nawyki te nie u każdej kobiety maja takie same skutki, ale mogą być przyczyną utraty jędrności w okolicach piersi już po przekroczeniu 30. roku życia. Koniecznie o nich przeczytaj!

1. Palenie

Palenie nie tylko wpływa szkodliwie na cały organizm, ale również osłabia tkankę skórną i mięśniową. Toksyny zawarte w tytoniu powodują szybszą utratę elastyczności skóry, ponieważ obniżają one produkcję kolagenu i zaburzają krążenie krwi.

palenie papierosów powoduje obwisłe piersi

Z czasem nawyk palenia przyspiesza procesy starzenia się skóry i sprawia, że staje się ona wiotka i osłabiona. Dotyczy to również skóry na piersiach, przez co stopniowo stają się one coraz bardzie obwisłe.

2. Noszenie niedopasowanego biustonosza a obwisłe piersi

Choć może w to nie wierzysz, obwisłe piersi mogą być skutkiem noszenia biustonosza, który nie jest odpowiednio dopasowany do ich kształtu i rozmiaru.

Biustonosze są co prawda zrobione z elastycznych materiałów, które dość łatwo dopasowują się do piersi, ale bielizna słabej jakości nie zawsze jest w stanie to zrobić. Źle dobrany biustonosz może przynieść więcej szkody niż pożytku i z czasem sprawi, że piersi staną się obwisłe.

Należy również pamiętać, że zbyt ciasny biustonosz może ograniczać krążenie krwi, szkodliwie wpływać na więzadła Coopera i mięśnie podtrzymujące biust.

3. Nieodpowiednia postawa

Długotrwałe utrzymywanie nieodpowiedniej postawy powoduje bóle mięśni, wygląda nieestetycznie i negatywnie wpływa na jędrność piersi. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, o ile lepiej wyglądałyby ich piersi dzięki zachowywaniu odpowiedniej postawy.

Zgarbiona kobieta - obwisłe piersi

Obwisłe piersi są często wynikiem siedzenia lub stania ze zgarbionymi plecami, co nie jest dla biustu naturalną pozycją.

Nieodpowiednia postawa ciała szkodzi włóknom, które podtrzymują piersi, a garbiąc się sprawiamy, że nasz biust wydaje się mniejszy i mniej jędrny.

4. Obwisłe piersi a brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia może wpływać szkodliwie zarówno na nasz wygląd, jak i zdrowie całego organizmu. Brak aktywności fizycznej prowadzi do pojawiania się przewlekłych chorób, otyłości oraz całego szeregu schorzeń, które obniżają jakość życia.

Brak ruchu wpływa też negatywnie na piersi. Jeśli nie uprawiamy sportu, mięśnie podtrzymujące biust słabną, przez co piersi tracą jędrność.

Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą wzmocnić mięśnie tego obszaru i pomóc utrzymać biust w dobrej formie.

5. Ignorowanie kremu z filtrem

Wszędzie mówi się o tym, jak ważna jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wiele osób nie przykłada jednak należnej wagi do codziennego stosowania kremu z filtrem i naraża skórę na promieniowanie UV.

kobieta nakłada krem przeciwsłoneczny

Jako że dekolt jest przez większość czasu wystawiony na działanie słońca, nieodpowiednio chroniona skóra w tym obszarze może szybciej utracić jędrność, co wpływa z kolei na wygląd piersi.

Dzieje się tak ponieważ skóra traci kolagen i elastynę, czyli dwie substancje odpowiedzialne za młodą i jędrną skórę.

6. Restrykcyjna dieta

Drastyczna dieta, zwana czasem “dietą cud” może mieć ogromny wpływ na mięśnie i zdrowie skóry. Dlatego też stosowanie tego typu diet znacznie podwyższa ryzyko przedwczesnej utraty jędrności skóry, a tym samym jędrności piersi.

Wynika to z faktu, że restrykcyjne diety zazwyczaj prowadzą do niedoborów żywieniowych, które powodują nagłe zmiany wagi ciała, a także  utratę masy mięśniowej.

Pełnowartościowa dieta jest kluczem do zdrowia i pięknego wyglądu. Powinna ona zawierać:

7. Nadużywanie alkoholu a obwisłe piersi

Kieliszek czerwonego wina dziennie może mieć bardzo korzystny wpływ na twoje zdrowie. Jednak picie alkoholu w zbyt dużych ilościach zazwyczaj przynosi negatywne efekty.

drink w ręku

Alkohol nie tylko zaburza procesy metaboliczne i szkodzi wątrobie, ale również obniża elastyczność skóry. Zaczyna ona przedwcześnie się starzeć, a biust traci jędrność.

Pamiętaj, że obwisłe piersi to problem estetyczny, który może mieć wiele różnych przyczyn. Kontrolowanie wymienionych wyżej nawyków nie musi, ale może pomóc zachować jędrny i kształty biust na dłużej. Warto zatem lepiej o niego zadbać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.