Objawy raka jelita grubego u kobiet

Profilaktyka odgrywa kluczową role we wczesnym wykryciu objawów raka. Im wcześniej polipy zostaną wykryte, tym szybciej można podjąć środki zapobiegające ich przekształceniu się w nowotwór.

W ostatnich latach wiele mówi się na temat raka jelita grubego. Liczba zachorowań wzrasta każdego roku, szczególnie wśród kobiet, będąc drugim najczęściej występującym nowotworem w tej grupie osób.

Jakie są jego przyczyny? Dotychczas nie zdołano ustalić dokładnych przyczyn rozwoju raka jelita grubego. Warto zatem poznać jego objawy i dokładnie obserwować swój organizm. Wcześnie wykryta choroba, może zostać całkowicie wyleczona.

Rzeczywiście, każdego roku wiele osób wygrywa walkę z tym nowotworem. Niepokojący jest jednak fakt, że w większości przypadków diagnoza zostaje postawiona, gdy jest już za późno na leczenie.

Co warto wiedzieć na temat raka jelita grubego?

Lekarz

Rak jelita grubego zaczyna rozwijać się w okrężnicy lub odbytnicy. Obydwa narządy są ze sobą powiązane i mimo że objawy i przyczyny powstawania tego nowotworu ją takie same, leczenie przebiega inaczej. Aby lepiej zrozumieć temat, w pierwszej kolejności przybliżymy podstawowe funkcje tych dwóch narządów.

 • Po każdym posiłku spożyta żywność zostaje strawiona w żołądku, po czym następuje jej przetwarzanie w jelitach i tą samą drogą następuje również wydalenie niestrawionych resztek oraz szkodliwych produktów przemiany materii.
 • Najpierw strawiona żywność trafia do jelita cienkiego, czyli najdłuższej części przewodu pokarmowego, gdzie odbywa się trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych.
 • Niestrawione resztki trafiają do jelita grubego, a następnie do okrężnicy, gdzie następuje wchłanianie wody, syntetyzowanie witamin i przechowywanie niestrawionych resztek, które później przechodzą do odbytu. Ten odcinek przewodu pokarmowego ma 15 cm i to tu zaczyna rozwijać się rak.

Jakie są najwcześniejsze objawy raka jelita grubego?

Polipy w jelicie grubym

Pierwszą zmianą wskazującą na rozwój raka jelita grubego jest pojawianie się polipów na wewnętrznej wyściółce ściany okrężnicy lub odbytnicy. Ich forma może być różnorodna: płaska lub owalna. W tym właśnie momencie profilaktyka odgrywa kluczową rolę.

W większości przypadków polipy te są nieszkodliwe, jeśli jednak nie zostaną usunięte na czas, zaczynają przekształcać się w nowotwór. Powszechnie są one nazywane gruczolakami. Początkowo nie dają one żadnych objawów, dopiero kiedy osiągają odpowiedni rozmiar.

Dodatkowo, przy kontakcie z kałem, zaczynają krwawić. To właśnie wtedy dowiadujemy się, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. W wielu krajach przeprowadza się akcje regularnych kolonoskopii w celu zapobiegania temu rodzajowi nowotworu.

Jeśli polip zostaje wykryty na czas – kiedy jego rozmiar jest niewielki – ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zostaje wyeliminowane. Możemy również zahamować rozwój choroby wykrywając na czas każdy inny niepokojący objaw. Lepiej zapobiegać i jak najszybciej pójść do lekarza. Taka wizyta może uratować życie.

Objawy raka jelita grubego

 • Krew w stolcu:

To najbardziej oczywisty objaw raka jelita grubego, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Zdajemy sobie sprawę, że dolegliwość ta nie należy do najprzyjemniejszych i może wywoływać zawstydzenie.

Jednak zawsze należy obserwować kolor i kształt swojego stolca, szczególnie, gdy pojawiają się w nich ślady krwi. Kolor może być czerwony lub czarny i jest on wynikiem kontaktu stolca z polipami w okrężnicy lub odbycie.

 • Anemia:

Kobiety znacznie częściej cierpią na anemię niż mężczyźni. Wiąże się to z cyklem miesiączkowym, podczas którego następuje mniejsza lub większa utrata krwi.

Zawsze jednak należy dokładnie zbadać przyczyny niedokrwistości. Jeśli zostanie u ciebie zdiagnozowana anemia, poproś lekarza również o skierowanie na badanie kału, aby wyeliminować obecność w nim krwi.

 • Zaburzenia pracy jelit:

Na przemian zdarzają ci się okresy zaparć i biegunki? W takim razie udaj się do lekarza. Pomoże ci on ustalić przyczynę zaburzeń trawiennych.

 • Kształt kału:

Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w kształcie stolca, zwłaszcza jeśli nagle staje się on cieńszy niż zwykle. Może to być oznaką istnienia polipów, które zwężają światło jelita i nie pozwalają na formowanie kału o normalnym kształcie.

Dziwne potrzeba wypróżniania: Nie wypróżniasz się do końca? Już po wyjściu z łazienki czujesz ochotę ponownego wypróżnienia? Problem ten należy zgłosić lekarzowi.

 • Bóle brzucha:

Po zakończeniu posiłku czujesz się straszliwie pełna? Masz uczucie ciężkości w brzuchu? Powinnaś zatem się zaniepokoić. Prawdopodobnie będzie to dolegliwość bez większego znaczenia dla naszego organizmu, na przykład gazy jelitowe.

Jeśli jednak dodatkowo zauważyłaś zmianę w wyglądzie swojego kału, bez wątpienia powinnaś pójść do lekarza. Dla własnego spokoju warto wyeliminować poważniejsze choroby.

 • Utrata wagi:

W przypadku zaburzeń pracy okrężnicy następuje zatrzymanie procesu prawidłowego syntetyzowania wielu składników odżywczych i spożywane produkty żywnościowe nie są przetwarzane w prawidłowy sposób.

W konsekwencji tracimy znacząco na wadze. Pamiętaj o tym i nie ciesz się zbytnio z niewyjaśnionej utraty zbędnych kilogramów – nie zawsze jest to bowiem powód do zadowolenia.

Czy można zapobiec rozwojowi raka jelita grubego?

Leczniczy napar z karczocha

Najważniejszą kwestią w przypadku raka jelita grubego – zresztą również jak w przypadku innych rodzajów nowotworów – jest zdolność obserwacji własnego organizmu i wyczulenie na objawy choroby.

Dotychczas nie ustalono żadnej strategii, która pozwoliłaby nam w 100% uniknąć nowotworu jelita grubego. Zawsze jednak warto odpowiednio dbać o siebie na co dzień. Poniższe przykłady mogą pomóc ci zachować jelito grube w zdrowiu i w dobrej kondycji.

 • Jeśli jesteś palaczką, rzuć ten niezdrowy nałóg już dziś!
 • Stosuj dietę śródziemnomorską, bogatą w świeże owoce, warzywa i oliwę z oliwek.
 • Regularnie oczyszczaj jelito grube. Rozpoczynaj dzień szklanką ciepłej wody z sokiem z cytryny lub łyżką oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Doskonały do czyszczenia jelit jest również napar z aloesu.
 • Dbaj o jelita regularnie spożywając probiotyki.
 • Popołudniami popijaj napary z imbiru i mięty – wspomogą one zdrowie okrężnicy.
 • Dwa razy w tygodniu pij napar z karczochów (2 karczochy na 1 litr wody) – ma on działanie oczyszczające jelito grube.
 • Kontroluj stres i nie zapominaj o codziennej dawce relaksu.
 • Zadbaj o codzienny wysiłek fizyczny. Wystarczy półgodzinny spacer każdego dnia.

Co ty na to? Zaczynamy dbać o jelito grube już dziś?

WIĘCEJ DLA CIEBIE