Nuda - 8 aspektów, o których warto wiedzieć

Nuda to nieprzyjemne uczucie, od którego zwykle uciekamy. Jednak w rzeczywistości może ona przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Nuda - 8 aspektów, o których warto wiedzieć
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Nuda to nieprzyjemne uczucie, którego na jakimś etapie życia doświadczył każdy z nas. Czasami może ona przybierać formę znudzenia i apatii lub frustracji wynikającej z faktu, że nie wiemy, gdzie skierować naszą energię.

Chociaż gdy pojawia się nuda, zwykle staramy się jej jak najszybciej pozbyć, prawda jest taka, że może ona przynieść nam pewne korzyści, jeśli tylko wiemy, jak dobrze ją wykorzystać. Dlatego w dzisiejszym artykule chcemy opowiedzieć o najważniejszych zaletach i wadach nudy.

Warto wspomnieć, że nie wszyscy ludzie mają taką samą tolerancję na nudę. Dla niektórych nie stanowi ona większego problemu, podczas gdy inni muszą gorączkowo znaleźć zajęcie, które wypełni każdą ich wolną chwilę.

Trzeba również wiedzieć, że konieczne jest odróżnienie jednorazowego doświadczenia nudy od uczucia ogólnego braku zainteresowania utrzymującego się przez długi czas. W naszym artykule omawiamy wady i zalety nudy tymczasowej.

Nuda – najważniejsze wady

Znudzone osoby przy komputerze
Nuda może znacząco wpłynąć na wyniki naszej pracy, ponieważ negatywnie wpływa na naszą motywację.

Zacznijmy od mniej pozytywnych i mniej przyjemnych aspektów nudy. W tym przypadku mówimy o objawach, które najczęściej odczuwamy i powodach, dla których często próbujemy zrobić wszystko, aby pozbyć się tego uczucia.

Obniża naszą wydajność

Nuda pojawia się nie tylko wtedy, gdy nic nie robimy, ale może również pojawić się w obliczu zadań, które nas nie motywują, są monotonne i nie stanowią wyzwania.

Jeśli znudzi nam się zmywanie naczyń, nie ma większego problemu. Jeśli jednak jest to projekt osobisty lub służbowy, który powoduje taki brak zainteresowania, prawdopodobnie skończymy z miernymi wynikami znacznie poniżej naszego potencjału.

Nuda wywołuje poczucie bezużyteczności i stagnacji

Dla niektórych osób nuda jest wyjątkowo niepokojąca, ponieważ czują, że marnują cenny czas. Są to zwykle osoby, które nie pozwalają sobie na odpoczynek, nie wiedzą, jak się zrelaksować i wierzą, że muszą być stale produktywne.

Taka postawa jest oczywiście szkodliwa, ponieważ wszyscy potrzebujemy okresów rekreacji i wypoczynku. Jednak prawdą jest, że nuda może być oznaką braku celów, ambicji i ciekawości. Ktoś o różnorodnych zainteresowaniach i chęci do nauki i doskonalenia się rzadko odczuwa taką apatię.

Może stanowić objaw stresu

Choć może się to wydawać sprzeczne, czasami nuda jest oznaką, że dana osoba boryka się z dużym stresem. Kiedy jakiś aspekt zajmuje nasz umysł i nadmiernie nas martwi, nie udaje nam się odłączyć od niego i połączyć się z radością życia, gratyfikacją i motywacją.

W ten sam sposób nawet przyjemne zadanie może być nudne, jeśli stawiamy mu czoła pod dużą presją. Jeśli musimy je wykonać bez wystarczającej ilości czasu lub środków, projekt, który początkowo nas motywował, może stać się nużący.

Nuda to oznaka możliwego zaburzenia nastroju

Wreszcie, jeśli to uczucie apatii i znudzenia staje się chroniczne i stałe, prawdopodobnie w tle występują zaburzenia nastroju, takie jak dystymia lub epizod depresyjny. Uniemożliwiają nam one cieszenie się wzmocnieniami środowiskowymi i pogrążają nas w głębokim braku zainteresowania i niemożności cieszenia się sobą.

Najważniejsze zalety nudy

Mężczyźnie doskwiera nuda
Nuda daje możliwość ponownego odnalezienia się i w razie potrzeby zmiany kursu.

Jednak pomimo tego, że może być nieprzyjemna, w pewnych momentach nuda może stać się naszym sprzymierzeńcem. Pozwala nam przeprowadzać ważne procesy dla naszego osobistego samopoczucia. Wśród głównych zalet nudy można wymienić następujące:

Nuda pobudza kreatywność i ciekawość

Jedną z głównych zalet nudy jest to, że pobudza nas ona do rozwijania kreatywności oraz doskonalenia naszych cech i umiejętności. W tej pustej przestrzeni znajdujemy okazję do wyobrażania sobie, tworzenia, myślenia inaczej i odważenia się na zrobienie czegoś nowego.

Introspekcja i kontakt z samym sobą

Nuda pozostawia nas samych ze sobą i właśnie to jest tak niepokojące dla wielu osób. Jeśli jednak odważymy się wykorzystać okazję, możemy rozwinąć zdrowe ćwiczenie introspekcji, które pozwoli nam wejść w kontakt z naszymi emocjami, naszymi lękami i naszymi pragnieniami. Pozwoli nam to lepiej poznać siebie i zrozumieć, czego potrzebujemy.

Refleksja i wyznaczanie celów

Zgodnie z powyższym, chwile nudy są również idealne, aby zatrzymać się na chwilę, podsumować to, co robiliśmy i wyznaczyć nowe cele. Podczas gdy jesteśmy zanurzeni w codziennym wirze, zachowujemy się jak na autopilocie, płynąc z prądem. Jednak zwalniając na chwilę, możemy podsumować swoje życie i zdecydować, jakie będą nasze kolejne kroki.

Nuda a odpoczynek i odłączenie

Nie możemy wreszcie zapominać, że chwile, w których „nic nie robimy” są niezwykle potrzebne i cenne. Ciało i umysł potrzebują odpoczynku, uwolnienia się od obowiązków oraz regeneracji, aby móc dalej działać.

Szalona aktywność nikomu nie służy. Wszyscy potrzebujemy czasu na odpoczynek, relaks i ciszę. To, co niektórzy uważają za nudę, jest w rzeczywistości okazją do rozładowania napięcia i pozwolenia sobie po prostu na bycie i cieszenie się tym, co tu i teraz.

Wykorzystaj zalety i wady nudy na swoją korzyść

Teraz gdy wiesz trochę więcej o zaletach i wadach nudy, być może zmieni się Twoje postrzeganie jej. Może od teraz zrozumiesz, że potrzebujesz zmiany w życiu, aby odzyskać motywację i ponownie połączyć się z najbardziej satysfakcjonującymi i interesującymi aspektami życia.

A może odkryjesz, że nadszedł czas, aby przestać wymagać od siebie ciągłej produktywności. Nuda nie zawsze jest wrogiem. Wręcz przeciwnie, często okazuje się być świetnym posłańcem. Musimy tylko nauczyć się go słuchać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antón, M. C. (2012). El aburrimiento. Perspectivas en Psicología9(3), 104-109.
  • Barraca, J. (2010). Tratamiento de activación conductual para la depresión (TACD): Descripción, técnicas y aplicación. Prolepsis, Colegio Oficial de Psicólogos de Castilla y León, 5, 27-39.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.