Nocne ataki paniki: przyczyny i leczenie

02 maja, 2020
Niezależnie od tego, czy przyczyny są medyczne czy też może tkwią w naszej psychice, jeżeli zdarzyły nam się nocne ataki paniki, należy zgłosić to naszemu lekarzowi, aby mógł on podjąć odpowiednie kroki.

Nocne ataki paniki to zjawisko przerażające dla osoby, której się przydarzają. Atak taki może pojawić się znienacka, w środku nocy, a towarzyszy mu uczucie duszenia się, tachykardia oraz nadmierna potliwość połączona z uczuciem ciepła lub zimna.

Z klinicznego punktu widzenia, nocne ataki paniki pojawiają się często u osób, które przechodzą przez stany lękowe również w ciągu dnia.

W porównaniu jednak z atakami dziennymi, nocne ataki paniki są znacznie bardziej przerażające dla samego pacjenta.

Warto tutaj wspomnieć o pewnym fakcie naukowym. Otóż okazuje się, że nocne ataki paniki mogą się pojawić aż u 10% osób cierpiących na stany lękowe i u ludzi prowadzących stresujący, pełen pośpiechu styl życia.

Bywa jednak, że pewne osoby są na nie bardziej podatne z powodu czynników osobistych oraz uwarunkowań medycznych.

W niektórych przypadkach – zwłaszcza, gdy problem staje się chroniczny – może to doprowadzić do poważnych konsekwencji.

W dalszej części artykułu podamy Ci więcej danych.

Nocne ataki paniki – komu mogą się przydarzyć?

Nocne ataki paniki to nadal w naszym społeczeństwie pewnego rodzaju tabu. Jest tak do tego stopnia, że wielu ludzi nigdy nawet nie słyszało tego terminu.

Kobieta płacze

Gdy myślimy o stanach lękowych, zwykle wyobrażamy sobie osobę będącą sparaliżowaną strachem zmagającą się z tachykardią podczas dnia. Często wywołane jest to jakimś stresującym wydarzeniem, czymś, co wywołało strach lub innym czynnikiem.

W nocy zazwyczaj czujemy się bezpieczni. Bo czy może być bardziej przytulne miejsce, niż własne łóżko? Trudno nam wyobrazić sobie, że tego typu objawy lęku mogłyby się pojawić właśnie w takich okolicznościach. Nocne ataki lęku są jednak znacznie bardziej powszechne, niż by się nam mogło wydawać.

Kto jest na nie najbardziej podatny?

 • Pacjenci cierpiący na ataki paniki występujące również w ciągu dnia.
 • Osoby znajdujące się pod dużą presją psychiczną i emocjonalną.
 • Pacjenci cierpiący na nadczynność tarczycy lub jej niedoczynność.
 • Osoby cierpiące na bezdech senny.
 • Co ciekawe, nocne ataki paniki są częstsze również u osób cierpiących na refluks żołądkowy.
 • Ludzie, którzy właśnie przeżyli jakieś traumatyczne wydarzenie: utrata bliskiej osoby, przeżycie wypadku bądź bycie świadkiem tego typu wydarzenia…

 

Nocny atak paniki – jakie są jego objawy?

Nocne ataki paniki pojawiają się zazwyczaj w fazie snu znanej jako nREM. Czyli dokładnie wtedy, kiedy śpimy głębiej i – o ironio – jesteśmy znacznie bardziej odprężeni. Bardzo często atak zaczyna się około godziny 2:00 nad ranem.

Nocny atak paniki

 • Przebudzenie następuje nagle i gwałtownie. Jak gdyby coś uruchamiało w nas mechanizm wybudzający, brutalnie wyrywający nas ze snu.
 • Przebudzeniu temu towarzyszy silne, nieodparte uczucie intensywnego strachu, paniki oraz nieuchronnie zbliżającej się, nieokreślonej tragedii.
 • Pojawia się również uczucie duszności, tachykardia czyli przyśpieszone bicie serca oraz pocenie się.
 • Osoba odczuwa, że cała sytuacja trwa bardzo długo. Okazuje się jednak, że epizody trwają zwykle krótko – od 15 do około 20 minut.

Trzeba zaznaczyć, że nocne ataki paniki są zwykle znacznie ciężej przechodzone przez pacjentów, niż te, które dotykają ich w ciągu dnia.

Pojawiają się znikąd, podczas, gdy spokojnie śnimy, wyrywając nas z nocnego odpoczynku i oblewając gwałtownie lodowatym, trzeźwiącym wiadrem strachu.

Brak kontroli w tej sytuacji jest olbrzymi, właściwie nie ma żadnej kontroli. Przerażenie, jakie wywołuje atak paniki wywołuje w nas jeszcze większy strach i przerażenie. To z kolei napędza przerażenie… I koło się zamyka.

Może zainteresuje Cię również artykułNocne duszności – 5 koktajli aby się ich pozbyć

Nocne ataki paniki – jak stawić im czoła oraz zmniejszyć intensywność?

Jak już wspomnieliśmy w początkowej części artykułu, nocne ataki paniki pojawiają się z różnych powodów. Możemy jednak wyróżnić dwie główne grupy przyczyn: medyczne i psychologiczne.

Ataki paniki z przyczyn medycznych

Gwałtowne i wyczerpujące ataki paniki, która łapie nas w nocy mogą być wywołane problemami z funkcjonowaniem tarczycy, bezdechem sennym oraz refluksem żołądkowym.

Kobieta w łóżku cierpi na bezsenność

W takim przypadku warto zastosować następujące strategie:

 • Należy przede wszystkim poinformować naszego lekarza o tym, co się dzieje.
 • Następnie należy podjąć leczenie odpowiednio dobrane do rodzaju naszej choroby: problemy z tarczycą, refluks żołądkowy
 • Wprowadzić w czyn wskazania lekarza mające na celu zapadnięcie w lepszy, bardziej regenerujący sen.
 • Zbadać, czy przyjmowane przez nas lekarstwa nie wpływają negatywnie na jakość naszego snu.
 • Należy również postarać się prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Ćwiczenia fizyczne są doskonałym środkiem regulującym ataki paniki.
 • Po nocnym ataku paniki zaleca się wstanie z łóżka i zajęcie się czymś niezobowiązującym i niewymagającym wysiłku: poukładanie czegoś, umycie zębów, uczesanie włosów…
 • Nie jest najlepszym sposobem oglądanie telewizji ani kąpiel, ponieważ czynności te mogą utrudnić szybkie zasypianie.

Przeczytaj też artykułStres ściska ci żołądek? – 5 naturalnych lekarstw

Ataki paniki spowodowane czynnikami psychologicznymi lub emocjami

 • Przede wszystkim musisz ustalić, co wywołuje u Ciebie nocne ataki paniki – jaki masz emocjonalny problem i co jest “spustem” dla tych epizodów.
 • Warto nauczyć się radzić sobie ze skomplikowanym światem własnych emocji korzystając przy tym z pomocy specjalisty oraz stosując techniki stawiania czoła tego typu trudnościom.
 • Przed snem korzystaj z technik oddechowych i technik relaksacyjnych.
 • W radzeniu sobie z tego typu emocjami bardzo pomaga mindfulness.
 • Dużą pomocą może być również joga.
 • Doskonałym odpoczynkiem i sposobem na poradzenie sobie z tego typu zaburzeniami jest pływanie, taniec bądź spacery na łonie natury.

Podsumowując, jeżeli pojawiły się u Ciebie zaburzenia snu bądź jakiekolwiek nocne ataki paniki, nie zwlekaj z poinformowaniem o tym Twojego lekarza.

Musisz poznać przyczynę i postarać się ją rozwiązać.

 • Mario R. Garcia Palmieri. Lo Que Debes Saber Sobre Tu Salud. La Editorial, UPR, 2000.
 • Pablo Manzano. Temperamento y Personalidad – Libros Ilustrados. SteelBrush, 2014.
 • JP Nicolais. Soluciones Simples a los Trastornos del Sueño: Cómo Sacar Provecho de Sus Sueños. Alchemy Solutions LLC, 2014.