Niebieskie grzejniki płomieniowe: charakterystyka i zalety

Jak działają grzejniki z niebieskim płomieniem i jakie są ich zalety? Dowiedz się tutaj!
Niebieskie grzejniki płomieniowe: charakterystyka i zalety

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

W chłodne dni nie ma nic lepszego niż grzejnik gazowy, a jeśli ma niebieski płomień, tym lepiej! Gdy nadchodzi jesień i zbliża się zima, koce, kotły, kominki, lampy, piece i grzejniki są na porządku dziennym, aby utrzymać ciepło w środku. Poznaj lepiej gazowe grzejniki z niebieskim płomieniem czytając ten artykuł.

Posiadanie dobrego systemu grzewczego jest niezbędne, ale bez obciążania kieszeni. Tak więc spośród opcji, które wydają się spełniać to założenie, grzejniki butanowe z niebieskim płomieniem stanowią jeden z najlepszych wyborów pod względem stosunku jakości do ceny. Tutaj powiemy Ci wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Czym są grzejniki z niebieskim płomieniem?

Są to konwencjonalne grzejniki na butan, ale o przenośnej konstrukcji. Z tego powodu są dość przystępne cenowo. Grzejniki z niebieskim płomieniem posiadają przyjazny dla środowiska system bez uszczerbku dla ich wydajności.

Ma to związek z czystym niebieskim płomieniem, który hamuje emisję dwutlenku węgla i w przeciwieństwie do innych systemów nie wydziela brzydkich zapachów podczas pracy.

Jak pracują grzejniki gazowe?

Konwekcja termiczna to sposób, który wykorzystują grzejniki z butanem lub niebieskim płomieniem do wydzielania ciepła. W ten sposób powodują stopniowe i równomierne nagrzewanie się pomieszczenia.

Charakteryzują się szybkim zapłonem.

W konwekcyjnych nagrzewnicach gazowych mieszanka gazowo-powietrzna przepływa przez rurkę palnika do lampki kontrolnej, która ją zapala, ukazując niebieski odcień, od którego pochodzi ich nazwa. Powietrze przechodzące przez kanał jest sterylizowane.

Niektóre typy grzejników z niebieskim płomieniem mają system zapłonu iskrowego. W ten sposób pierwszy płomień jest wyzwalany, zanim zawór bezpieczeństwa wypuści gaz do palnika.

Niebieskie grzejniki płomieniowe.
Charakterystyczny niebieski płomień tego systemu grzewczego wynika z jego systemu zapłonu.

Czym się wyróżniają grzejniki gazowe z niebieskim płomieniem?

Grzejniki z niebieskim płomieniem mają dwa systemy wydzielania ciepła: jeden w przedniej części, a drugi w górnej części. Dzięki temu udaje im się bardziej równomiernie ogrzać otaczające powietrze. Z jakim wynikiem? Równomierna temperatura rozchodzi się w całym pomieszczeniu.

Chcesz poznać zużycie gazu? Piece z niebieskim płomieniem zużywają około 300 gramów gazu na godzinę. Należy jednak pamiętać, że mogą występować niewielkie różnice między markami i modelami.

Sprawdź wszystko szczegółowo, zanim go kupisz.

A co z mocą? Mamy dobrą wiadomość, ponieważ grzejniki te mogą osiągnąć moc 4000 watów, idealną do ogrzania około 35 metrów kwadratowych (376 stóp kwadratowych). Grzejnik gazowy z niebieskim płomieniem wykonany jest ze stali nierdzewnej. W przeciwieństwie do odpowiedników, nie trzeba wymieniać tych części, niezależnie od tego, jak często są używane.

3 zalety grzejników z niebieskim płomieniem

Kupując grzejnik butanowy, należy wiedzieć, że w zależności od rodzaju palnika dzieli się go na promiennik podczerwieni, palnik katalityczny i palnik niebieskiego płomienia. Poznaj 3 zalety kuchenek gazowych na butan z niebieskim palnikiem.

1. Moc spalania

Kiedy mówimy o spalaniu, mamy na myśli reakcję chemiczną zachodzącą między tlenem a utlenialnym pierwiastkiem, którym w przypadku grzejników z niebieskim płomieniem jest butan. Po tej reakcji gaz pali się długi czas, wytwarzając w ten sposób ciepło.

2. Awangardowy niebieski płomień

Po pojawieniu się płomienia, dzięki czystej technologii, z jaką zaprojektowano grzejnik, nie będzie żadnych toksycznych gazów ani przykrych zapachów. Ta cecha odróżnia go od innych grzejników, takich jak na przykład grzałki na podczerwień.

3. Oszczędność zużycia

Jedną z zalet, które najbardziej cenią użytkownicy grzejników z niebieskim płomieniem, jest ich tania eksploatacja, w przeciwieństwie na przykład do grzejników elektrycznych.

Oszczędność pieniędzy dzięki grzejnikom z niebieskim płomieniem.
To oszczędna metoda ogrzewania.

Ostatnie rekomendacje, jeśli myślisz o zakupie grzejnika z niebieskim płomieniem

Oprócz wyżej wymienionych zalet, inne korzyści to:

  • Szybko się nagrzewa i zapala
  • Posiada automatyczne wyłączanie oraz czujnik stężenia dwutlenku węgla.
  • Istnieją różne modele, które dopasowują się do potrzeb otoczenia.
  • Łatwo je przenieść. Niektóre mają nawet koła.
  • W pełni wykorzystują zawartość butli gazowej, ponieważ butan spala się w wyższej temperaturze.
  • Mają dłuższą żywotność. Ich elementy nie niszczą się.

Niebieski płomień ma niewątpliwe zalety, ale, jak wszystko inne, są aspekty, o które należy zadbać. Podczas zapalania upewnij się, że pomieszczenie ma wystarczającą wentylację; jeśli to możliwe, unikaj pomieszczeń z zamkniętymi drzwiami.

Z drugiej strony, jeśli płomień zmieni kolor na żółty lub pomarańczowy, oznacza to, że nie pali się prawidłowo. Więc może się wydzielać tlenek węgla.

W takim przypadku należy natychmiast rozwiązać problem, czyszcząc urządzenie lub sprawdzając wylot gazu. Może to być również znak, że czas na wymianę grzałki.

To może Cię zainteresować ...
Metoda declutter: co to jest i jak pomaga w domu
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Metoda declutter: co to jest i jak pomaga w domu

Daj nowe możliwości zakamarkom swojego domu, pozbywając się zbędnych przedmiotów i zyskując przestrzeń metodą declutter.  • Morales, F. J. M. (2017). Instalación y puesta en marcha de aparatos de calefacción y climatización de uso doméstico. IMAI0108. IC Editorial.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.