Niebieskie grzejniki płomieniowe: charakterystyka i zalety

Jak działają grzejniki z niebieskim płomieniem i jakie są ich zalety? Dowiedz się tutaj!
Niebieskie grzejniki płomieniowe: charakterystyka i zalety

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

W chłodne dni nie ma nic lepszego niż grzejnik gazowy, a jeśli ma niebieski płomień, tym lepiej! Gdy nadchodzi jesień i zbliża się zima, koce, kotły, kominki, lampy, piece i grzejniki są na porządku dziennym, aby utrzymać ciepło w środku. Poznaj lepiej gazowe grzejniki z niebieskim płomieniem czytając ten artykuł.

Posiadanie dobrego systemu grzewczego jest niezbędne, ale bez obciążania kieszeni. Tak więc spośród opcji, które wydają się spełniać to założenie, grzejniki butanowe z niebieskim płomieniem stanowią jeden z najlepszych wyborów pod względem stosunku jakości do ceny. Tutaj powiemy Ci wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Czym są grzejniki z niebieskim płomieniem?

Są to konwencjonalne grzejniki na butan, ale o przenośnej konstrukcji. Z tego powodu są dość przystępne cenowo. Grzejniki z niebieskim płomieniem posiadają przyjazny dla środowiska system bez uszczerbku dla ich wydajności.

Ma to związek z czystym niebieskim płomieniem, który hamuje emisję dwutlenku węgla i w przeciwieństwie do innych systemów nie wydziela brzydkich zapachów podczas pracy.

Jak pracują grzejniki gazowe?

Konwekcja termiczna to sposób, który wykorzystują grzejniki z butanem lub niebieskim płomieniem do wydzielania ciepła. W ten sposób powodują stopniowe i równomierne nagrzewanie się pomieszczenia.

Charakteryzują się szybkim zapłonem.

W konwekcyjnych nagrzewnicach gazowych mieszanka gazowo-powietrzna przepływa przez rurkę palnika do lampki kontrolnej, która ją zapala, ukazując niebieski odcień, od którego pochodzi ich nazwa. Powietrze przechodzące przez kanał jest sterylizowane.

Niektóre typy grzejników z niebieskim płomieniem mają system zapłonu iskrowego. W ten sposób pierwszy płomień jest wyzwalany, zanim zawór bezpieczeństwa wypuści gaz do palnika.

Niebieskie grzejniki płomieniowe.
Charakterystyczny niebieski płomień tego systemu grzewczego wynika z jego systemu zapłonu.

Czym się wyróżniają grzejniki gazowe z niebieskim płomieniem?

Grzejniki z niebieskim płomieniem mają dwa systemy wydzielania ciepła: jeden w przedniej części, a drugi w górnej części. Dzięki temu udaje im się bardziej równomiernie ogrzać otaczające powietrze. Z jakim wynikiem? Równomierna temperatura rozchodzi się w całym pomieszczeniu.

Chcesz poznać zużycie gazu? Piece z niebieskim płomieniem zużywają około 300 gramów gazu na godzinę. Należy jednak pamiętać, że mogą występować niewielkie różnice między markami i modelami.

Sprawdź wszystko szczegółowo, zanim go kupisz.

A co z mocą? Mamy dobrą wiadomość, ponieważ grzejniki te mogą osiągnąć moc 4000 watów, idealną do ogrzania około 35 metrów kwadratowych (376 stóp kwadratowych). Grzejnik gazowy z niebieskim płomieniem wykonany jest ze stali nierdzewnej. W przeciwieństwie do odpowiedników, nie trzeba wymieniać tych części, niezależnie od tego, jak często są używane.

3 zalety grzejników z niebieskim płomieniem

Kupując grzejnik butanowy, należy wiedzieć, że w zależności od rodzaju palnika dzieli się go na promiennik podczerwieni, palnik katalityczny i palnik niebieskiego płomienia. Poznaj 3 zalety kuchenek gazowych na butan z niebieskim palnikiem.

1. Moc spalania

Kiedy mówimy o spalaniu, mamy na myśli reakcję chemiczną zachodzącą między tlenem a utlenialnym pierwiastkiem, którym w przypadku grzejników z niebieskim płomieniem jest butan. Po tej reakcji gaz pali się długi czas, wytwarzając w ten sposób ciepło.

2. Awangardowy niebieski płomień

Po pojawieniu się płomienia, dzięki czystej technologii, z jaką zaprojektowano grzejnik, nie będzie żadnych toksycznych gazów ani przykrych zapachów. Ta cecha odróżnia go od innych grzejników, takich jak na przykład grzałki na podczerwień.

3. Oszczędność zużycia

Jedną z zalet, które najbardziej cenią użytkownicy grzejników z niebieskim płomieniem, jest ich tania eksploatacja, w przeciwieństwie na przykład do grzejników elektrycznych.

Oszczędność pieniędzy dzięki grzejnikom z niebieskim płomieniem.
To oszczędna metoda ogrzewania.

Ostatnie rekomendacje, jeśli myślisz o zakupie grzejnika z niebieskim płomieniem

Oprócz wyżej wymienionych zalet, inne korzyści to:

  • Szybko się nagrzewa i zapala
  • Posiada automatyczne wyłączanie oraz czujnik stężenia dwutlenku węgla.
  • Istnieją różne modele, które dopasowują się do potrzeb otoczenia.
  • Łatwo je przenieść. Niektóre mają nawet koła.
  • W pełni wykorzystują zawartość butli gazowej, ponieważ butan spala się w wyższej temperaturze.
  • Mają dłuższą żywotność. Ich elementy nie niszczą się.

Niebieski płomień ma niewątpliwe zalety, ale, jak wszystko inne, są aspekty, o które należy zadbać. Podczas zapalania upewnij się, że pomieszczenie ma wystarczającą wentylację; jeśli to możliwe, unikaj pomieszczeń z zamkniętymi drzwiami.

Z drugiej strony, jeśli płomień zmieni kolor na żółty lub pomarańczowy, oznacza to, że nie pali się prawidłowo. Więc może się wydzielać tlenek węgla.

W takim przypadku należy natychmiast rozwiązać problem, czyszcząc urządzenie lub sprawdzając wylot gazu. Może to być również znak, że czas na wymianę grzałki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morales, F. J. M. (2017). Instalación y puesta en marcha de aparatos de calefacción y climatización de uso doméstico. IMAI0108. IC Editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.