Systemy ogrzewania oraz ich zalety i wady

Istnieje wiele rodzajów systemów grzewczych i wybór najbardziej odpowiedniego dla Twojego domu może nie być łatwy. Dzisiejszy artykuł jest zestawieniem zalet i wad tego typu mechanizmów.
Systemy ogrzewania oraz ich zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2023

Systemy ogrzewania są bardzo przydatne do utrzymywania ciepła, gdy niskie temperatury atakują nasze domy. Istnieje wiele sposobów na ogrzanie domu, ale dzisiejszy artykuł powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o różnych typach grzejników oraz ich zaletach i wadach.

Urządzenie to ma na celu radzenie sobie z zimnem. Jak dobrze wiesz, możliwe jest podniesienie temperatury w określonych zamkniętych obszarach budynku.

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów systemów grzewczych, od biomasowych i elektrycznych, poprzez ogrzewanie gazowe, aż po odnawialne źródła energii. Oto zalety i wady każdego z nich.

Systemy ogrzewania gazowego

Jak sama nazwa wskazuje, ten system ogrzewania polega na wykorzystaniu gazu ziemnego lub butli do utrzymania temperatury w zamkniętym środowisku. Należy do najczęściej używanych dzisiaj.

Rzućmy okiem na zalety i wady:

  • Zalety. Gaz jest bardziej ekonomiczny niż inne systemy ogrzewania i nie ma potrzeby magazynowania energii.
  • Wady. Jest to system zaprojektowany do działania w miastach, gdzie jest dostęp do sieci gazowej, więc na ogół nie jest dostępny poza dużymi miastami.
Kobieta przed grzejnikiem.
Grzejniki elektryczne są przenośne i mogą stanowić źródło ciepła w zależności od potrzeb.

Systemy ogrzewania elektrycznego

Może nie być dostępnego systemu ogrzewania gazowego, ale prawdopodobnie istnieje dobre połączenie elektryczne, z którego możesz skorzystać. Grzejniki elektryczne to urządzenia, które można podłączyć do większości miejsc i są albo przenośne, albo centralne.

  • Zalety. Główną zaletą tych systemów grzewczych jest to, że nie zawsze wymagają instalacji i utrzymują czyste powietrze, ponieważ nie wydzielają oparów ani dziwnych zapachów.
  • Wady. Są mniej skuteczne w ogrzewaniu dużych wnętrz i droższe, ponieważ zużywają duże ilości energii elektrycznej.

Systemy ogrzewania na biomasę

Według artykułu opublikowanego przez Uniwersytet Complutense w Madrycie, biomasa to odpad wytwarzany przez odnawialne zasoby naturalne. Jednym z nich są pelety drzewne: małe cylindry powstałe ze sprasowania resztek trocin i innego drewna.

Ten podtyp biomasy jest często paliwem dla pieców na pellet, które tworzą biomasowy system grzewczy.

  • Zalety. Nie zanieczyszcza środowiska, a przy tym jest bezpieczny i niezawodny.
  • Wady. Wymaga otworu w ścianie skierowanego na zewnątrz domu, aby dym mógł się wydostać. Ponadto należy je czyścić co tydzień.

Te wskazówki dotyczące zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska domu mogą Cię również zainteresować

Systemy grzewcze wykorzystujące energię odnawialną

Oprócz ogrzewania na biomasę istnieją inne ekologiczne systemy ogrzewania pomieszczeń. Systemy grzewcze wykorzystujące energię odnawialną uzyskują ją w procesach, które wymagają wykorzystania surowców, takich jak woda, wiatr, ziemia i słońce.

Przyjrzyjmy się ich zaletom i wadom:

  • Zalety. Rodzaje energii, jakich wymaga ten system, są bezpłatne i nieograniczone i nie zanieczyszczają środowiska.
  • Wady. Źródła energii nie są dostępne wszędzie i w ostatecznym rozrachunku rodzaj energii odnawialnej dostępny dla tych funkcji będzie zależał od możliwości dostępnych w każdym regionie. Inną wadą jest to, że niektóre z tych systemów są przerywane, jak energia słoneczna. Potrzebny jest więc system zapasowy, aby nagle nie zabrakło ciepła.
Piec na pellet.
Pellety to odmiana biomasy, która staje się coraz bardziej rozpowszechniona ze względu na niski koszt i lepszą wydajność grzewczą.

SARA, wysokiej jakości system grzewczy na każdą kieszeń

Podsumowując, musimy wspomnieć o SARA, systemie grzewczym opracowanym przez argentyńskich naukowców, który ma dwukrotnie wyższą wydajność cieplną i jest wyjątkowo ekonomiczny.

Ponadto system SARA, czyli argentyński wysokowydajny piec społeczny (estufa social Argentina de alto rendimiento) obejmuje instalację pieca dla osób bez wiedzy technicznej, postępując zgodnie z kilkoma podstawowymi instrukcjami. Materiały, których wymaga, są dość łatwo dostępne: na przykład glina (adobe), która jest izolatorem i dzięki temu oszczędza energię cieplną.

Piece SARA mogą dotrzeć do najbardziej narażonych na zimno gospodarstw domowych, a mechanizm jest znacznie bezpieczniejszy niż w przypadku konwencjonalnych systemów gazowych. To opcja, którą warto rozważyć, myśląc o systemie ogrzewania domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Universidad Complutense de Madrid. Cuadernos Económicos de ICE. Cerdá, Emilio. Energía obtenida a partir de biomasa. España 2012.
  • Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas (CONICET). CENPAT-CONICET. Cannizzaro, Alejandro. Calefacción accesible y de primer nivel. Argentina 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.