Jak czyścić panele słoneczne, aby zachować ich wydajność?

Umiejętność czyszczenia paneli słonecznych jest ważna, aby wykorzystać wszystkie ich zalety. Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić we właściwy sposób.
Jak czyścić panele słoneczne, aby zachować ich wydajność?

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2022

Przejście na energię słoneczną to dobry pomysł, który jest korzystny dla środowiska. Ale to także duża inwestycja, która wymaga konserwacji. Jeśli kupiłeś panele słoneczne lub myślisz o tym, musisz nauczyć się je czyścić. Kurz i brud mogą spowodować, że będą mniej wydajne i wygenerują mniej energii elektrycznej.

Na szczęście czyszczenie paneli słonecznych jest bardzo proste. Musisz tylko podjąć pewne środki ostrożności i wtedy możesz to zrobić samodzielnie, bez konieczności szukania profesjonalnej pomocy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo czyścić panele słoneczne, czytaj dalej.

Dlaczego panele słoneczne się brudzą?

Ponieważ są instalowane na zewnątrz i są na łasce żywiołów, panele słoneczne mogą łatwo się zabrudzić. Spadają na nie liście drzew, pyłki, ptasie odchody, zanieczyszczenia, kurz lub resztki roślin.

Zanieczyszczenia te powodują spadek ich wydajności. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie sprzętu, ponieważ brud sprawi, że będzie on mniej wydajny w wytwarzaniu energii elektrycznej.

Tak więc, jeśli nigdy nie czyściłeś paneli słonecznych od czasu ich instalacji, nadszedł czas, aby to rozważyć. Jeśli nie, zmarnujesz dużo energii, którą mogły wyprodukować.

Czy panele słoneczne trzeba czyścić?

Większość paneli fotowoltaicznych ma szklaną powierzchnię, która je pokrywa i chroni. Jest to część, którą powinniśmy utrzymywać w czystości, gdyż nagromadzenie brudu osłabi moc, z jaką panele odbierają promienie słoneczne.

Duża ilość brudu na powierzchni paneli zapobiega odbijaniu się promieni słonecznych, zmniejszając generowaną energię.

Aby nasz sprzęt solarny działał idealnie, konieczne jest zapewnienie prostej konserwacji, którą możesz wykonać samodzielnie. Na szczęście jest to prosta czynność, która składa się z kilku łatwych kroków.

Materiały do czyszczenia paneli słonecznych

Całkowite wyczyszczenie naszych paneli fotowoltaicznych jest łatwiejsze niż myślisz. Trzeba tylko bardzo uważać, ponieważ ze względów bezpieczeństwa nigdy nie należy wchodzić na panele. Dlatego większość instalacji wymaga użycia zabezpieczającego sprzętu wspinaczkowego.

Jedyne materiały potrzebne do czyszczenia paneli słonecznych to:

  • Woda demineralizowana
  • Ściereczka z mikrofibry
  • Drabina lub coś podobnego

Chociaż czyszczenie jest zwykle prostą i łatwą do wykonania procedurą, musisz podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu i konieczności jego ponownej instalacji. Pamiętaj więc o następujących zaleceniach:

  • Należy wyłączyć panele słoneczne przed rozpoczęciem ich czyszczenia, aby uniknąć możliwych wypadków, takich jak oparzenia lub zwarcie prądu.
  • Wskazane jest, aby nie czyścić sprzętu w pełnym słońcu lub w godzinach popołudniowych. Panele słoneczne najlepiej czyścić przed 9:00 lub po 18:00.
  • Pod żadnym pozorem nie stawaj na panelach fotowoltaicznych i nie wywieraj zbyt dużego nacisku podczas czyszczenia zabrudzeń.
  • Upewnij się, że na powierzchni nie ma luźnych przewodów ani potłuczonego szkła.
  • Staraj się często płukać ściereczkę z mikrofibry i utrzymywać ją w czystości. Pomaga to zapobiegać rozprzestrzenianiu się kurzu na inne obszary.
Ściereczki z mikrofibry.
Ściereczka z mikrofibry to idealny przedmiot do czyszczenia paneli bez pozostawiania zanieczyszczeń na powierzchni.

Jak prawidłowo czyścić panele słoneczne?

Ten prosty przewodnik pomoże Ci łatwo je wyczyścić, nie narażając ich na uszkodzenia. Pamiętaj, że ten sprzęt jest bardzo delikatny, więc bądź ostrożny.

1. Wyłącz zasilanie

Kiedy instalator założył panele słoneczne w twoim domu, powinien podłączyć je do panelu elektrycznego, który zasila cały dom. Przy prawidłowej instalacji panele powinny posiadać własny włącznik na urządzeniu.

Można go włączyć lub wyłączyć zgodnie z wymaganiami właściciela domu. Tak więc, zanim zaczniesz czyścić sprzęt fotowoltaiczny, musisz wyłączyć zasilanie.

2. Dokładnie sprawdź cały sprzęt

Panele słoneczne mają szklaną osłonę na całej swojej powierzchni. Zanim zaczniesz usuwać brud, musisz dokładnie sprawdzić cały sprzęt, szukając śladów potłuczonego szkła lub odsłoniętych przewodów.

Ten krok ma kluczowe znaczenie, ponieważ istnieje ryzyko zwarcia podczas używania wody do czyszczenia kurzu. W takich przypadkach najlepiej przerwać pracę i zwrócić się o pomoc do instalatora.

3. Używaj dużo wody

Gdy masz pewność, że panele słoneczne są odłączone i nie występują żadne problemy, czas rozpocząć proces czyszczenia. Za pomocą drabiny lub dźwigu wejdź na wysokość paneli i zmocz je dużą ilością wody.

Pamiętaj, aby używać wody zdemineralizowanej. To zapobiegnie tworzeniu się zacieków, gdy panele są całkowicie suche. Usunie to również większość kurzu.

4. Wyczyść wszystkie panele ściereczką z mikrofibry

Użyj ściereczki z mikrofibry, aby delikatnie i ostrożnie przeprowadzić proces czyszczenia. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku i staraj się poruszać ruchem liniowym, zawsze w tym samym kierunku.

Poprzedni krok powinien usunąć większość nagromadzonego brudu, więc wystarczy teraz przetrzeć całą powierzchnię sprzętu ściereczką z mikrofibry.

5. Wysusz i wypoleruj powierzchnię

W tym momencie panele słoneczne powinny być praktycznie czyste. Ale jeśli chcesz, aby były błyszczące, możesz użyć innej czystej, wilgotnej ściereczki z mikrofibry do wykończenia operacji.

Możesz użyć środka do czyszczenia szkła, aby nadać panelom połysk. Należy jednak uważać, aby nie powodował korozji i był odpowiedni do stosowania na powierzchniach wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jak często należy czyścić panele słoneczne?

Jedną z wielkich zalet inwestowania w panele słoneczne i ich instalowania w domu (oprócz korzyści dla środowiska) jest to, że są one w większości bezobsługowe przez okres do 25 lat. Tyle wynosi bowiem przewidziana żywotność paneli fotowoltaicznych. Więc nie powinieneś się martwić o wzywanie technika, chyba że wystąpi poważny problem.

Jednak panele słoneczne należy czyścić 2 lub 3 razy w roku. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w mieście, wystarczy raz na 6 miesięcy.

Zapobiegnie to gromadzeniu się kurzu i brudu, które mogą wpływać na wydajność i pracę paneli. Jeśli nie masz na to czasu, nie martw się. Są firmy wyspecjalizowane w tego typu usługach, a ich ceny są zazwyczaj dość przystępne .

Montaż i czyszczenie paneli słonecznych.
Panele słoneczne są instalowane przez profesjonalne firmy, ale potem możemy je wyczyścić samodzielnie, jeśli jest to bezpieczne.

Wyczyść samodzielnie panele słoneczne w swoim domu

Teraz, gdy zapoznałeś się z naszym przewodnikiem krok po kroku dotyczącym prawidłowego czyszczenia paneli słonecznych, czas wyjąć ulubioną ściereczkę z mikrofibry i zabrać się do pracy. Pamiętaj, że tego rodzaju sprzęt nie wymaga profesjonalnej konserwacji, jeśli zachowasz niezbędne środki ostrożności. Po prostu staraj się, aby były wolne od kurzu i brudu , aby w pełni wykorzystać ich zalety.

Pamiętaj, że jeśli uważasz, że samodzielne czyszczenie paneli słonecznych wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem, w Krok do zdrowia zalecamy skontaktowanie się z profesjonalistą.

To może Cię zainteresować ...
Jak udekorować dom wakacyjny
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak udekorować dom wakacyjny

Dowiedz się, jak udekorować dom wakacyjny i uczynić go wyjątkowym miejscem ucieczki od codziennej rutyny. Mamy tutaj najlepsze wskazówki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Style, Oliver. Energía Solar Autónoma: Planificación, dimensionado e instalación de un sistema fotovoltaico autónomo. Oliver Style, 2012.
  • Perales, Tomas. Instalación de paneles solares térmicos. Creaciones Copyright, 2007.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.