Płyn do mycia szyb - 5 nietypowych zastosowań

Istnieją pewne zastosowania środka do mycia szkła, których z pewnością nie znasz. Piszemy o nich w tym artykule!
Płyn do mycia szyb - 5 nietypowych zastosowań

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2019

Czasami odkrywamy, że niektóre produkty codziennego użytku mogą być przydatne do wielu innych rzeczy, których nawet sobie nie wyobrażaliśmy. W tym przypadku mamy na myśli zwykły płyn do mycia szyb, który może mieć różne zastosowania, których możesz nie znać.

Płyn do mycia szyb został wynaleziony w latach 30-ych ubiegłego wieku. Od tego czasu wszelkie powierzchnie ze szkła w naszych domach mogą się stać nieskazitelne w szybki i skuteczny sposób. Czy jednak wiesz, do jakich innych rzeczy możesz użyć tego płynu?

Płyn do mycia szyb

Ten płyn, który pierwotnie miał tylko jasnoniebieski i przezroczysty kolor, dziś występuje w wielu różnorodnych odmianach, jeśli chodzi o składniki i zapachy. W początkowych latach był produktem bardzo łatwopalnym, ale później jego formułę zmieniono wykorzystując, jako bazę środki powierzchniowo czynne.

Współczesny płyn do mycia szyb jest zwykle sprzedawany w plastikowym pojemniku ze sprayem, aby ułatwić jego stosowanie. Ale chociaż sprzedaje się go w tym konkretnym celu, prawda jest taka, że ​​ma również inne mniej znane zastosowania, które mogą Cię zaskoczyć.

Jak jeszcze można zastosować płyn do mycia szyb

1. Przeciwko owadom

Jednym z ciekawych zastosowań płynu do mycia szyb jest użycie go jako produktu eliminującego niepożądane owady. W tym celu możemy go użyć bezpośrednio spryskując miejsca, gdzie są insekty, unikając jednocześnie silnego zapachu innych środków owadobójczych.

Płyn do mycia szyb na insekty
Zwłaszcza jeśli produkt zawiera amoniak, może być skutecznym środkiem odstraszającym owady domowe.

Ponadto, jeśli ten środek czyszczący zawiera amoniak w swojej formule, co zdarza się dość często, może również skutecznie służyć, jako odstraszacz czy repelent. Jego zapach jest bardzo nieprzyjemny dla owadów, więc możemy zastosować go na oknach i drzwiach, aby zniechęcić niepożądanych gości.

2. Płyn do mycia szyb świetnie czyści biżuterię

Czy wiesz, że możesz użyć płynu do mycia szyb, aby utrzymywać swoją biżuterię w takim stanie, jakby była nowa? Upewnij się jednak, że są to materiały, które nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem amoniaku lub alkoholu. Na przykład płyn do mycia szyb idealnie przywraca połysk diamentowi.

Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie należy pozostawiać produktu na biżuterii dłużej niż 2 minuty. Do aplikacji możesz użyć na przykład szczoteczki do zębów. Po tym czasie wypłucz dobrze swoje ozdoby i wysusz je bawełną lub ręcznikiem, aby były w idealnym stanie.

3. Zastosowania płynu do mycia szyb: odtłuszczacz

Tłuszcz gromadzi się w niektórych częściach domu i nie jest łatwo go wyeliminować. Chociaż istnieją specjalne produkty odtłuszczające, możemy również uprościć metodę i użyć naszego zwykłego płynu do mycia szyb.

Mycie kuchni
Ze względu na żrące składniki, płyn do mycia szyb może pomóc usunąć przylegający tłuszcz.

Tłuszcz, który gromadzi się w kuchennych piekarnikach, na garnkach i patelniach, na blacie, w wyciągu lub w samochodzie – z łatwością zniknie po zastosowaniu tego produktu. Jednak potem należy dobrze spłukać wodą wszystkie powierzchnie, aby nie zostały ślady tego żrącego produktu.

4. Płyn do mycia szyb rozjaśni Twoją podłogę i płytki

Innym zastosowaniem płynu do mycia szyb jest nadawanie połysku podłodze, jeśli jest wykonana z granitu lub marmuru. Wystarczy rozcieńczyć go wodą w taki sam sposób jak każdy środek czyszczący. Nie zaleca się jednak stosowania go na drewno lub inne powierzchnie wrażliwe na amoniak.

Na podobnej zasadzie, ten środek czyszczący do szkła jest również idealny do nadawania połysku płytkom, na przykład w łazience lub w kuchni. W łazience możemy również użyć go do czyszczenia toalety lub wanny, pozwalając mu działać przez kilka minut w przypadku trudnych do usunięcia plam.

5. Do najbardziej niesfornego brudu

Wreszcie, wśród zastosowań płynu do mycia szyb znajdujemy wiele innych ciekawych i bardzo skutecznych trików:

Wybielacz
  • Odplamiacz do odzieży (z wyjątkiem tkanin jedwabnych lub wełnianych). Jest skuteczny nawet w przypadku najbardziej zbuntowanych plam, takich jak pomidor lub krew. Pomaga także na plamy na dywanie, jeśli nie jest to wełna.
  • Środek do czyszczenia zabawek dla dzieci. W ten sposób zapewniamy eliminację szkodliwych bakterii.
  • Czyszczenie tablic do pisania. Szczególne tych miejsc, które nie dały się usunąć podczas standardowego ścierania.
  • Czyszczenie mebli ogrodowych.
  • Czyszczenie deski do krojenia żywności.

Teraz znamy już różne i zaskakujące zastosowania produktu, który prawie zawsze mamy w naszym domu. Dzięki tym wszystkim zastosowaniom możemy zmniejszyć ilość używanych środków czyszczących. Ponadto możemy dodać do płynu kilka kropli olejku eterycznego, aby uzyskać nasz ulubiony zapach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.