Urządzenia gospodarstwa domowego na gaz ziemny i ich zalety

Piekarniki, grzejniki i suszarki na gaz ziemny to alternatywne sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Na co zwrócić uwagę?
Urządzenia gospodarstwa domowego na gaz ziemny i ich zalety

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Gaz ziemny jest jednym z najczęściej używanych źródeł energii w gospodarstwie domowym. Odgrywa ważną rolę w ogrzewaniu domu i wytwarzaniu ciepłej wody. Istnieje jednak szereg urządzeń, które oferują to źródło jako alternatywę dla energii elektrycznej i oferują szereg zalet. Z tego powodu zebraliśmy ciekawe informacje na temat urządzeń gospodarstwa domowego zasilanych gazem.

Urządzenia takie jak zmywarka, lodówka czy suszarka kojarzą się zazwyczaj głównie z zasilaniem elektrycznym. Gaz ziemny może być jednak innym sposobem dostarczania im energii. Nadanie priorytetu jego zużyciu może przynieść pewne korzyści w działaniu tych urządzeń i odbić się na domowych rachunkach.

Gaz ziemny – jak jest produkowany?

Gaz ziemny to mieszanina lekkich węglowodorów złożona głównie z metanu. Zawiera również inne pierwiastki w mniejszych proporcjach, takie jak azot, hel i zmienne alkanowe. Należy do kategorii paliw kopalnych, ponieważ jest produkowany z organicznych szczątków zwierząt i roślin rozkładających się od milionów lat.

Te mikroorganizmy zostały zakopane pod powierzchnią ziemi, wystawione na działanie wysokich ciśnień i temperatur. Dlatego gaz ziemny pozyskuje się w drodze wydobycia, bądź to w pojedynczych złożach tego minerału, bądź też w innych złożach związanych z ropą naftową. Jest uważany za czystszy niż inne paliwa kopalne, takie jak węgiel.

Wpływ na środowisko

Należy zauważyć, że wydobycie, dystrybucja i wykorzystanie gazu ziemnego powoduje powstawanie gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia, głównie poprzez wycieki dwutlenku węgla i metanu. Z tego powodu organizacje takie jak Greenpeace odradzają stosowanie tego paliwa jako rozwiązania w walce ze zmianami klimatycznymi.

Jest to jednak czystsze źródło energii w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Limie (artykuł tylko w języku hiszpańskim) gaz ziemny w najmniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko. Emituje mniej dwutlenku węgla i nie wytwarza popiołu ani cząstek stałych podczas spalania.

Oficjalne agencje podają, że emisje są od 40% do 50% mniejsze niż w przypadku węgla i od 25% do 30% mniejsze niż w przypadku oleju opałowego.

AGD na gaz ziemny

Przed pojawieniem się elektryczności w milionach domów na całym świecie gaz był używany do zasilania większości urządzeń codziennego użytku. Wraz z rozprzestrzenianiem się energii elektrycznej, użycie gazu zredukowano do korzystania z piekarników, pieców i podgrzewania wody.

Wiele osób zaczęło jednak rozważać zastosowanie tego źródła w celu poprawy wydajności niektórych urządzeń domowych. Oto niektóre z nich:

Kuchenki gazowe

Jednym z głównych urządzeń gospodarstwa domowego wykorzystujących gaz jako źródło energii są kuchenki gazowe. Chociaż w milionach domów przyjęły się w wersji elektrycznej, płyty gazowe mają większą moc i szybkość gotowania. Ponadto regulacja jest zwykle łatwiejsza.

Urządzenia zasilane gazem.
Kuchenki gazowe są wydajniejsze od elektrycznych i skracają czas przygotowywania posiłków.

Witroceramika

System gotowania wykorzystujący ceramikę zeszkloną jest bardziej wydajny i szybszy, gdy jest używany z zasilaniem gazowym. Dodatkowo zmniejsza koszty w porównaniu do energii elektrycznej, ponieważ nie trzeba tak bardzo zwiększać mocy urządzenia.

Suszarka do ubrań

W dziedzinie czyszczenia tekstyliów możliwe jest uzyskanie suszarek zasilanych gazem, które oferują wiele zalet. Są wydajniejsze niż konwencjonalne suszarki elektryczne, wytwarzają mniej zapachów, a ubrania mniej się gniotą.

Suszenie jest szybsze dzięki wytwarzanym przez nie wysokim temperaturom.

Piekarnik

Innym akcesorium, które może wykorzystywać gaz jako główne źródło, jest piekarnik. Piekarniki gazowe są mocniejsze, a jedzenie często smakuje lepiej, ze względu na zawartość pary wodnej. Niższe koszty eksploatacji to kolejny powód, dla którego wielu użytkowników wybiera tę opcję.

Pralka

Podobnie jak w przypadku suszarek, pranie odzieży może być szybsze i wydajniejsze, jeśli ciepłą wodę uzyskuje się za pomocą gazu ziemnego. W ten sposób ciecz nagrzewa się szybciej niż w przypadku zastosowania silnika elektrycznego. Dodatkowo ubrania można prać bez pozbawiania reszty domowników ciepłej wody (w przypadku stosowania elektrycznego podgrzewacza wody).

Zmywarka

Naczynia i sztućce można myć za pomocą urządzeń na gaz ziemny. Zmywarki tego typu mają krótsze cykle zmywania i zmniejszają zużycie energii w porównaniu do zmywarek elektrycznych.

Grill

Gotowanie na świeżym powietrzu jest bardziej wydajne dzięki grillowi gazowemu. Żywność jest mniej zanieczyszczona, ponieważ nie powstaje popiół ani dym. Ponadto gotowanie można łatwiej regulować za pomocą ustawień temperatury.

Kominek

Ogrzewanie domu za pomocą kominków gazowych to najlepszy sposób na stworzenie przytulnej atmosfery podczas zimnych miesięcy. Kominki gazowe nie wydzielają zapachów ani dymu, są wydajne, bezpieczne i można je regulować, co przekłada się na niższy miesięczny wydatek energetyczny. Ponieważ są estetyczne, można je łączyć z innymi elementami dekoracyjnymi domu.

Grzejniki

Inne urządzenia, które mogą być używane z gazem, to grzejniki. Zapewniają lepszą wydajność, większą moc cieplną i mniejszy hałas.

Grzejniki na gaz ziemny.
Grzejniki wykorzystujące gaz jako źródło energii są bardziej wydajne w dostarczaniu ciepła.

Zalety urządzeń gazowych

Korzystanie z urządzeń gazowych ma kilka zalet. Niektóre są specyficzne dla każdego urządzenia, ale można ustalić kilka ogólnych trendów, które faworyzują wykorzystanie gazu ziemnego w stosunku do energii elektrycznej:

  • Wygoda: Większość urządzeń gospodarstwa domowego zasilanych gazem jest bardzo prosta w instalacji, wygodna w utrzymaniu i przystępna cenowo w użytkowaniu.
  • Wydajność: Jak opisano w poprzedniej sekcji, wiele urządzeń działa wydajniej na gazie.
  • Komfort: Pod względem ogrzewania i ciepłej wody użytkowej urządzenia gazowe są bardzo wydajne i wytwarzają ciepło w całym pomieszczeniu.
  • Oszczędności: Gaz ziemny jako źródło energii w gospodarstwie domowym kosztuje mniej niż energia elektryczna.

AGD na gaz a bezpieczeństwo energetyczne

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na urządzenia zasilane gazem, w przeciwieństwie do ich wersji elektrycznych. Należy jednak wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane z ich instalacją. Chociaż jest to bezpieczne i regulowane źródło energii, istnieją potencjalne zagrożenia wynikające z nieprawidłowo zainstalowanych urządzeń.

Jeśli urządzenia są zainstalowane nieprawidłowo, może dojść do uwolnienia toksycznych gazów. Dlatego przewody i instalacje powinny być zawsze sprawdzane przez licencjonowanych monterów, aby upewnić się, że będą działać bezpiecznie i wydajnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.