Zalety posiadania osuszacza w domu

Posiadanie osuszacza w domu nie jest luksusem ani kwestią estetyki. Ze względu na swoje funkcje może pomóc w uniknięciu alergii. Jakie są najlepsze opcje?
Zalety posiadania osuszacza w domu

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2023

W większości gospodarstw domowych, by nie powiedzieć we wszystkich, niektóre obszary są podatne na problemy z wilgocią. Albo dlatego, że mają słabą wentylację, są w ciągłym kontakcie z wodą, albo są wykonane z określonych materiałów. Stopniowo gromadzą wilgoć, pleśń i nieprzyjemne zapachy. Czy w związku z tym chcesz poznać zalety posiadania osuszacza?

Podczas gdy wiele osób uważa, że osuszacz jest urządzeniem luksusowym, prawda jest taka, że posiadanie go w domu zapewnia korzyści wykraczające poza zapobieganie plamom na ścianach. Nie tylko pozbędziesz się pleśni i roztoczy, które rozwijają się w tych środowiskach, posiadanie osuszacza w domu wpłynie również pozytywnie na twoje zdrowie.

Jak wynika z badań opublikowanych w Environmental Health Perspectives, wilgoć i pleśń są związane ze zwiększonym ryzykiem alergii i problemów z oddychaniem. Biorąc to pod uwagę, wnioskujemy, że osuszanie powietrza jest równoznaczne z dobrym samopoczuciem. Postanowiliśmy więc przestawić zalety posiadania osuszacza i najlepsze modele tych urządzeń.

Co to jest osuszacz?

Osuszacz to urządzenie, które kontroluje wilgoć gromadzącą się w różnych częściach domu, zwłaszcza tych o słabej wentylacji. Działa przy użyciu parownika, przez który przepływa strumień powietrza powodując skraplanie się wilgoci i jej gromadzenie się w zbiorniku.

Następnie, gdy powietrze wysycha i ochładza się, przechodząc przez skraplacz, umożliwia odzyskanie temperatury w pomieszczeniu w celu zmniejszenia poziomu wilgoci. Jak wspomnieliśmy powyżej, posiadanie osuszacza ma ważne zalety. Z jednej strony zapobiega niszczeniu przestrzeni, mebli i urządzeń z powodu wilgoci, a z drugiej pomaga utrzymać rodzinę w zdrowiu.

Oczywiście na rynku znajdziesz wiele różnych marek i modeli. Jeśli jednak chcesz wysokiej jakości urządzenia, polecamy osuszacze De’Longhi, bestsellery, które posiadają również certyfikaty zgodne ze Standardami dla alergików. Ten certyfikat oznacza, że bezpieczeństwo produktu dla osób cierpiących na astmę lub alergie jest gwarantowane.

Zalety posiadania osuszacza

W tym momencie będziesz miał już pewne pojęcie o korzyściach płynących z posiadania osuszacza powietrza w domu. Aby jednak uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, wszystko dokładnie Ci wyjaśnimy.

1. Poprawia jakość powietrza

Posiadanie osuszacza w domu stało się potrzebą zdrowotną. Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, gromadzenie się kurzu, alergenów, sierści zwierząt i pleśni jest jedną z przyczyn alergii i problemów z oddychaniem. Jak podaje publikacja Centers for Disease Control and Prevention (CDC), może również powodować dyskomfort na skórze i w oczach.

Na szczęście dzięki certyfikowanym osuszaczom, takim jak modele De’Longhi DEX czy DDSX (poza modelem DEX210), możesz oczyścić powietrze z alergenów i kurzu, a tym samym zapewnić zdrowsze środowisko dla swojej rodziny. W ten sposób zmniejszasz ryzyko problemów ze skórą i układem oddechowym, a także pozbywasz się roztoczy, pleśni i przykrych zapachów.

Ten artykuł również może Cię zainteresować: Przyczyny reakcji alergicznych i objawy alergii

2. Sprawia, że ubrania szybciej wysychają

Wiele domów ma słabo wentylowane pomieszczenia, niedostosowane do suszenia ubrań. W ten sposób zwiększa się wilgoć, a ubrania nabierają brzydkiego zapachu. Pod tym względem zalety posiadania osuszacza są bezdyskusyjne, gdyż wchłania wilgoć z suszonych ubrań. Modele De’Longhi DDSX pomagają wysuszyć ubrania w czasie o połowę krótszym w porównaniu z suszeniem naturalnym.

3. Rozwiązuje nawet duże problemy z wilgocią

Inne ważne zalety posiadania nowoczesnego osuszacza, takiego jak modele De’Longhi, wiążą się z możliwością rozwiązania dużych problemów z wilgocią w domu. Opcję tę oferują modele DDSX. Dzięki nim unikniesz wpływu wilgoci na estetykę domu, przykrych zapachów a także potencjalnych problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić.

Osuszacz DDSX220.

4. Pomaga konserwować meble i urządzenia

Gdy otoczenie jest nadmiernie wilgotne, zarówno meble, jak i urządzenia mają tendencję do szybszego niszczenia. Wilgoć stopniowo koroduje części metalowe i zmienia kolor farby, drewna i tkanin. Dzięki usuwaniu wilgoci za pomocą wysokiej jakości osuszaczy, takich jak te, o których wspominaliśmy w tym artykule, takie problemy przechodzą do przeszłości.

5. Niektóre są naprawdę ciche

Hałas osuszaczy może być irytujący dla niektórych osób, jeśli są używane przez noc. Mając to na uwadze, De’Longhi oferuje alternatywy, takie jak cichy model DNS. Świetny wybór dla tych, którzy stawiają na komfort i ciszę.

Podsumowując

Zakup osuszacza to świetna inwestycja, jeśli weźmie się pod uwagę jego ważne zalety. To nie tylko kwestia estetyki, ponieważ jest również środkiem wspierającym zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj o tym!

To może Cię zainteresować ...
Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie

Nieprzyjemny zapach wilgoci to problem wielu gospodarstw domowych. Dowiedz się, jak ekologicznie, tanio i skutecznie zneutralizować przykry aromat ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mendell MJ, Mirer AG, Cheung K, Tong M, Douwes J. Respiratory and allergic health effects of dampness, mold, and dampness-related agents: a review of the epidemiologic evidence. Environ Health Perspect. 2011;119(6):748–756. doi:10.1289/ehp.1002410
  • Milne, Richard & Hockey, Hans & Rea, Harry. (2014). Long-Term Air Humidification Therapy Is Cost-Effective for Patients with Moderate or Severe Chronic Obstructive Pulmonary Disease or Bronchiectasis. Value in Health. 17. 320–327. 10.1016/j.jval.2014.01.007.
  • Humidifiers and indoor allergies. (n.d.)
    aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/humidifiers-and-indoor-allergies
  • Noti, J. D., Blachere, F. M., McMillen, C. M., Lindsley, W. G., Kashon, M. L., Slaughter, D. R., & Beezhold, D. H. (2013). High Humidity Leads to Loss of Infectious Influenza Virus from Simulated Coughs. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0057485

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.