Piekarnik - jak w pełni wykorzystać jego możliwości?

W tym artykule pokażemy Ci najlepsze akcesoria i pojemniki, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojego piekarnika. Wiemy, że je pokochasz!
Piekarnik - jak w pełni wykorzystać jego możliwości?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Piekarnik jest jednym z najlepszych urządzeń do gotowania. Może służyć do przyrządzania wyśmienitych potraw o wysokiej wartości odżywczej. Istnieje szereg pojemników i akcesoriów, które doskonale nadają się do pełnego wykorzystania jego funkcji. Dowiedz się jak ich używać, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać swój piekarnik!

Przed rozpoczęciem należy najpierw podkreślić, że planując zdrową dietę, warto naprzemiennie stosować różne metody przygotowania. Każda z nich ma pewne cechy, jeśli chodzi o interakcję z substancjami odżywczymi. Zasadniczo należy ograniczyć stosowanie tłustych i agresywnych metod, takich jak smażenie.

Piekarnik – pojemniki i akcesoria

Przyjrzyjmy się najlepszym pojemnikom i akcesoriom, które pozwolą Ci wydobyć jak najwięcej z tego urządzenia. Są dość tanie i łatwe w użyciu, dlatego zalecamy jak najszybszy ich zakup.

1. Rękawice kuchenne

Rękawice kuchenne są niezbędnym elementem, pozwalającym uniknąć oparzeń spowodowanych przenoszeniem jakichkolwiek pojemników, które były w gorącym piekarniku. Muszą być w stanie wytrzymać wysokie temperatury, aby móc bez ryzyka korzystać z nich przy gorących akcesoriach. Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli, więc masz nieograniczone możliwości!

Pieczony łosoś w piekarniku
Obsługa wszelkich tac w piekarniku powinna być wykonywana w rękawiczkach ochronnych.

2. Piekarnik – środki czyszczące

Czyszczenie piekarnika może być żmudnym zadaniem. Istnieją jednak gadżety, które mogą ułatwić sprawę. Na przykład są w sprzedaży małe tace, w których można umieścić trochę octu i sody oczyszczonej i pozostawić na kilka minut w piekarniku nastawionym na niską temperaturę. Dzięki powstającym oparom łatwiej wyczyścisz resztki tłuszczu, które nagromadziły się w piekarniku.

3. Tacki nieprzywierające

Jednym z największych problemów podczas pieczenia jest to, że żywność przywiera do tac. Aby tego uniknąć, często stosuje się duże ilości oleju, co zwiększa zawartość energetyczną posiłków. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że jeśli w diecie brakuje równowagi kalorycznej, może wystąpić przyrost masy ciała. To z kolei zwiększa ryzyko choroby w perspektywie średnioterminowej.

Aby zwalczyć ten problem, można kupić plastikowe tacki, które są umieszczane na wierzchu stojaka, aby zapobiec przywieraniu żywności, bez konieczności używania w tym celu tłuszczu. Są niedrogie, łatwe do czyszczenia i nadają się do ponownego użycia.

4. Specjalne naczynia do piekarnika

Naczynia z piekarnika muszą dobrze znosić wysokie temperatury. Ponadto ważne jest, aby zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, które podczas gotowania nie uwalniają żadnych szkodliwych środków chemicznych.

Zapobiega to zanieczyszczeniu metalami ciężkimi lub substancjami, które mogą być toksyczne dla organizmu. Niektóre z nich mogą nawet działać jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, jak wskazują badania opublikowane w International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health.

Niektóre modele mają również szereg wyjmowanych siatek, które umożliwiają umieszczanie na nich żywności, aby w pełni wykorzystać uwalniane soki. Pozwoli to na przygotowanie wyśmienitego sosu, który dopełni właściwości organoleptyczne potrawy.

5. Drewniane tace na pizzę

Jeśli jesteś miłośnikiem pizzy, nie możesz obejść się bez specjalnej drewnianej płyty piekarnika, na której można położyć ciasto. W ten sposób otrzymasz wyjątkowo chrupiącą domową pizzę. Pamiętaj, że wiele przepisów może być zdrowych, gdy przygotowuje się je w domu. Chodzi o wybór dobrej jakości ciasta i wypełnienie go świeżą i zdrową żywnością.

Pizza
Domowe deski do pizzy są bardzo praktyczne do pizzy rodzinnej, chociaż można je również kupić do piekarników dla smakoszy.

Piekarnik – stosuj odpowiednie akcesoria

Istnieje kilka podstawowych pojemników do piekarnika i akcesoriów, które powinieneś mieć, aby maksymalnie zwiększyć doznania kulinarne. W ten sposób w bardzo prosty sposób uzyskasz opracowania o wysokiej jakości organoleptycznej i odżywczej. Niewątpliwie będziesz mógł znacznie lepiej wykorzystać możliwości tego urządzenia dzięki przyborom i narzędziom, które właśnie omówiliśmy.

Pamiętaj, że kluczowym punktem podczas gotowania w piekarniku jest pomiar temperatury. W przypadku stosowania zbyt wysokich temperatur, w pożywieniu mogą się wytworzyć niskiej jakości tłuszcze trans.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Koliaki, C., Liatis, S., & Kokkinos, A. (2019). Obesity and cardiovascular disease: revisiting an old relationship. Metabolism: clinical and experimental92, 98–107. https://doi.org/10.1016/j.metabol.2018.10.011
  • Dziewirska, E., Hanke, W., & Jurewicz, J. (2018). Environmental non-persistent endocrine-disrupting chemicals exposure and reproductive hormones levels in adult men. International journal of occupational medicine and environmental health31(5), 551–573. https://doi.org/10.13075/ijomeh.1896.01183

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.