Pieczony łosoś z warzywami - prosty i szybki przepis

Dla wielbicieli ryb zawsze znajdą się nowe i zdrowe przepisy najwyższej jakości. Dlatego też, przedstawiamy ten ciekawy przepis na łososia z pieca, w towarzystwie pożywnych warzyw. 
Pieczony łosoś z warzywami - prosty i szybki przepis
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pieczony łosoś z warzywami to ciekawa alternatywna forma podawania tej ryby. Nie tylko jest to doskonałe dietetyczne danie, ale przynosi też wraz z łagodnym smakiem obfitość potrzebnych składników odżywczych.

Ryba jest jedną z najczęściej spożywanych potraw na świecie. Szczególnie popularna w nadmorskich krajach może być przygotowana na setki różnych sposobów. Warto zwrócić uwagę, że eksperci ds. żywienia szczególnie zalecają łososia, który charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych i białek niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Łosoś należy do najtłustszych ryb morskich. Żyjący dziko zawiera około 5–7% tłuszczu w stosunku do masy ciała, hodowlany – nawet kilkukrotnie więcej.

Oto kilka najważniejszych zalet tej ryby:

  • Przede wszystkim działa przeciwzapalnie.
  • Poprawia nasz system poznawczy.
  • Poprawia kondycję zdrowotną naszych oczu. 
  • Wzmacnia układ sercowo-naczniowy.
  • Pomaga regulować gospodarkę lipidową i normalizuje ciśnienie krwi.

Wyobraź sobie wszystkie te korzyści połączone ze smakowitym obiadem w akompaniamencie warzyw, w tym ziemniaków, które są bogate w kompleks witaminy B. Witaminy z tej serii wzmacniają zaś nasz układ nerwowy. Ponadto zawiera magnez, potas, kwasy tłuszczowe i aminokwasy, które poprawiają funkcje mózgu.

Co z innymi warzywami, czy także przysłużą się naszemu zdrowiu? Oczywiście, że tak. Jeśli do dania dołączymy marchew, bezsprzecznie wzmocnimy się o witaminę A, która korzystnie wpływa na wzrok. Zastanówmy się też nad rzodkiewką, która stanowi wsparcie dla wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Dobre połączenie warzyw z rybą zapewni nam rewelacyjny zastrzyk wartości odżywczych dla organizmu. To dlatego pieczony łosoś powinien znaleźć się na Twoim talerzu. Smak i zalety sprawią, że będzie to jedno z najzdrowszych i ulubionych dań w Twojej diecie.

1. Pieczony łosoś z ziemniakami i warzywami

Nie ograniczajmy się jednak tylko do marchwi czy rzodkiewek kiedy świat obfituje w różne warzywne wspaniałości. Brokuły, na przykład: są bez wątpienia bogate w błonnik oraz białka zapobiegające chorobom układu krążenia. Ponadto pomagają też schudnąć!

Pieczony łosoś jest bezsprzecznie świetnym daniem dla osób, które pragną zadbać o swoje zdrowie i o szczupłą sylwetkę. Istotne jest też przygotowanie tej potrawy bez tłuszczu, w piecu – co wpływa na niską zawartość kalorii i węglowodanów.

pieczony łosoś z warzywami

Składniki

  • 3 filety z łososia (około 800 g)
  • 2 szklanki brokułów (240 g)
  • 2 ziemniaki
  • 1 marchewka
  • 2 rzodkiewki
  • 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (30 ml)
  • 3 ząbki sprasowanego czosnku
  • 1 łyżka tymianku (15 g)
  • 1 łyżka soli (15 g)
  • ½ szklanki białego wina (125 ml)
  • 1 łyżka pieprzu (15 g)
  • ½ łyżki natki pietruszki (8 g)
  • 1 łyżka pora (15 g)

Akcesoria

O wartości odżywczej łososia stanowi także bogactwo zawartych w nim minerałów, przede wszystkim wyjątkowo duża ilość selenu i fosforu. Jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia? C hroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wzmacnia odporność, reguluje pracę tarczycy.

Pieczony łosoś – przygotowanie

Zarówno łosoś pacyficzny, jak i atlantycki zawierają bardzo dużo witaminy D, która bierze udział w procesach metabolicznych kości i mięśni.

Ten przepis przewiduje przygotowanie ryby w marynacie. Na wszelki wypadek, jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś tego sposobu: tłumaczymy proces przygotowania posiłku krok po kroku.

Przede wszystkim, potrzebujesz trochę czasu, bowiem na samym początku należy namoczyć łososia winem i przyprawami, a następnie zostawić go w lodówce na co najmniej 8 lub 10 godzin. Zamarynuj więc rybę na noc, to bez wątpienia skróci odczuwalny okres gotowania.

pieczony łosoś w piecu

1. Na samym początku należy umieścić zamarynowane filety z łososia na blasze do pieczenia.

2. Po drugie, dodaj wszystkie przyprawy razem z winem, czosnkiem i solą.

3. Teraz przykryj blachę papierem do pieczenia i odstaw do lodówki na całą noc. Zapewniamy, że smak ryby będzie niepowtarzalny.

4. Po upływie danego czasu obierz ziemniaki i przygotuj warzywa. Pokrój wszystko na niezbyt grube kawałki.

5. Kiedy wszystko jest już przygotowane – rozgrzej piekarnik do 180ºC.

6. Wyjmij tacę z łososiem z lodówki i zdejmij nadmiar płynu. Następnie dodaj warzywa, w tym por oraz olej. Ta sprytna sztuczka pozwoli łososiowi nabrać szczególnie złotego koloru.

7. Następnie, wstaw blachę z warzywami i łososiem ponownie do piekarnika, ale bez folii aluminiowej.

8. Co jakiś czas przewróć warzywa na drugą stronę. Po około 15 minutach dodaj płyn pozostały z marynaty i piecz jeszcze przez 15 minut. To prawie koniec!

9. Teraz wystarczy wyjąć rybę z piekarnika, ostudzić odrobinę i podawać z przygotowanymi ziemniakami i warzywami. Co więcej, jeśli nadal jesteś w posiadaniu marynaty, rzecz jasna dodaj ją do dania aby podkreślić smak.

10. Twój zdrowy pieczony łosoś jest już gotowy. Delektuj się jego delikatnym, aczkolwiek wyrazistym smakiem. Smacznego!

Dodatkowe wskazówki

  • Należy pamiętać, że wybór wina do marynaty jest niezwykle istotny. W przypadku ryb, bez wątpienia stosuje się zatem białe wino, bowiem jeśli potraktujemy je czerwonym trunkiem możemy uzyskać gorzki i nieprzyjemny smak.
  • Pamiętaj, że to jakich warzyw użyjesz zależy tylko od Ciebie. Możesz wprowadzać preferowane przez Ciebie wariacje do danego przepisu. Wszystko będzie dobrze, póki nie przesadzisz z ekstrawagancją! Przede wszystkim pamiętaj o umiarze.
  • Możesz dodać też inne ulubione dodatki do ryby, upewnij się tylko, że nie kolidują ze smakiem łososia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.