Czyszczenie grilla w 5 prostych krokach

Właśnie skończyło się przyjemne popołudnie z rodziną spędzone na grillowaniu i teraz przyszedł czas na sprzątanie. Jednak zadanie czyszczenia grilla może być trudne. Co możesz zrobić, aby je uprościć?
Czyszczenie grilla w 5 prostych krokach

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Grill stał się pożytecznym sposobem na spędzanie przyjemnych chwil z rodziną, przyjaciółmi i dobrym jedzeniem. Jednak kiedy przychodzi czas na jego sprzątanie, może przyprawić o ból głowy. Chcesz się dowiedzieć, jak sobie uprościć czyszczenie grilla?

Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów mających kontakt z żywnością, grill ma tendencję do gromadzenia tłuszczu, przypalonych resztek jedzenia i innych substancji, które są trudne do usunięcia podczas normalnego mycia. Dlatego dzisiaj przedstawiamy proste kroki, które pomogą Ci pozostawić go w nienagannym stanie.

Czyszczenie grilla w 5 prostych krokach

Wiele osób włączyło grillowanie w domu do zestawu zajęć w wolnym czasie. Pozwala ono cieszyć się przyrządzaniem jedzenia w specjalny sposób i spożywać posiłki w gronie przyjaciół lub rodziny.

W szczególności pozwala cieszyć się smakiem wędzonego mięsa, daniami z rusztu lub klasycznym grillem – potrawami o zupełnie innym smaku niż codzienne metody gotowania.

Główną wadą grilla polega jednak na tym, że po użyciu powierzchnia pozostaje zwykle dość brudna i tłusta. Ponadto, gdy nie jest odpowiednio myty, łatwiej się niszczy. Co możesz zrobić? Jak go dobrze i prosto wyczyścić? Zapisz lub zapamiętaj następujące kroki.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?

1. Czyszczenie grilla zacznij od spokojnego demontażu jego części

Grill przenośny
Zaleca się zdemontowanie zdejmowanych części grilla w celu ułatwienia czyszczenia.

Najpierw należy zdemontować tych części grilla, które można rozdzielić. Znacznie ułatwi to czyszczenie grilla i innych części, które po użyciu ulegają zabrudzeniu i zatłuszczeniu.

2. Użyj produktu do odtłuszczania

Na tym etapie masz dwie możliwości: postarać się o silny odtłuszczacz sprzedawany w sklepach z chemia gospodarczą lub przygotować własny odtłuszczacz z naturalnych składników. Obie opcje będą kluczem, aby pozostawić grilla i wszystkie jego części jak nowe.

 • Jeśli zdecydujesz się na domowy odtłuszczacz, przygotuj go, łącząc filiżankę sody oczyszczonej (200 g) z sokiem z cytryny.
 • Gdy uzyskasz gęstą pastę, wetrzyj ją w grill za pomocą pędzelka lub gąbki.
 • Pozostaw na około 10 minut, a na koniec usuń pozostałości wilgotną szmatką.

3. Wyczyść grilla cebulą

Czyszczenie grilla cebulą
Cebula może być przydatna do czyszczenia i dezynfekcji grilla. Po prostu wetrzyj ją w gorący ruszt.

Jedną z najpopularniejszych sztuczek podczas czyszczenia grilla jest jednak użycie cebuli. Chociaż na początku może to zabrzmieć trochę dziwnie, ten składnik jest w rzeczywistości bardzo przydatny, aby zapobiec przywieraniu tłuszczu lub resztek jedzenia do grilla.

 • Wystarczy pokroić cebulę na kawałki i położyć na gorących rusztach.
 • Jeśli chcesz, możesz pocierać cebulę o powierzchnię rusztu używając szczypców lub widelca z grilla .

Przeczytaj także ten praktyczny artykuł: Przypalona patelnia – 4 sposoby na jej wyczyszczenie

4. Zanurz ruszt w gorącej wodzie

Zarówno sam ruszt, jak i pozostałe wyjmowane elementy grilla można zanurzyć w gorącej wodzie po zastosowaniu odtłuszczacza. Do czego to służy?… Otóż gorąca woda całkowicie usunie pozostałości po odtłuszczaczu, a także resztki pokarmów i wszelkie zabrudzenia.

5. Usuń popiół z grilla

Grill
Usunięcie popiołu, który pozostał na grillu po użyciu, to niezbędny krok w prawidłowym czyszczeniu.

Po usunięciu tłuszczu i osadów z wyjmowanych elementów należy usunąć resztki popiołu, które znajdują się na dnie grilla. Należy pamiętać, że łatwiej je wyczyścić szczoteczką  bezpośrednio po zakończeniu grillowania. Najlepiej od razu po zgaszeniu grilla.

Jeśli jednak na dnie pozostały jakieś zanieczyszczenia, możesz użyć gorącej wody, metalowej szczotki i, jeśli to konieczne, odrobiny płynu do naczyń.

 • Na początek, kilka chwil po zgaszeniu ognia, nalej na grill gorącą wodę.
 • Następnie odstaw na około 15 minut a potem pozbądź się wody.
 • Następnie wlej ciepłą wodę i usuń pozostałości popiołu metalową szczotką.
 • Na koniec nałóż niewielką ilość płynu do naczyń, wyszoruj szczoteczką i spłucz.

Szybkie czyszczenie grilla

Widzieliśmy już, jak wygląda dokładne i idealne czyszczenie grilla. Jeśli jednak masz czas tylko na szybkie lub „ekspresowe” sprzątanie, pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Najpierw poczekaj, aż grill trochę ostygnie i zdejmij ruszt.
 • Następnie, gdy popiół jest dobrze zagaszony, usuń go pędzelkiem.
 • Za pomocą drucianej szczotki lub gąbki wyszoruj grill i dolną półkę grilla.
 • Po takim zabiegu będziesz mógł odstawić czysty, odtłuszczony grill na swoje miejsce.

Czy masz w domu grilla? Nie wahaj się wypróbować tych sztuczek do czyszczenia. Jak widać, jest to bardzo proste i pozwala na utrzymanie tego przedmiotu w idealnym stanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.