Naturalny sposób na czyszczenie stali nierdzewnej

Istnieje wiele różnych sposobów czyszczenia przedmiotów codziennego użytku bez szkody dla środowiska lub narażania się na działanie agresywnych chemikaliów. Mając to na uwadze, chcemy powiedzieć Ci, jak czyścić stal nierdzewną w sposób naturalny i ekologiczny.
Naturalny sposób na czyszczenie stali nierdzewnej

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy Twoje garnki, patelnie i urządzenia kuchenne ze stali nierdzewnej wyglądają matowo? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak przywrócić im blask nie szkodząc środowisku ani nie narażając się na działanie agresywnych chemikaliów.

Do czyszczenia stali nierdzewnej nie trzeba używać produktów chemicznych. Ich formuły wydają się wprawdzie być skuteczne, ale istnieje jednak wiele ekologicznych alternatyw, które również przynoszą świetne rezultaty.

Stal nierdzewna to wytrzymały materiał, który zwykle zachowuje dobrą kondycję pomimo upływu czasu. Niestety bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji z czasem traci swój blask i ładny wygląd. Na szczęście istnieją sposoby na naturalne czyszczenie stali nierdzewnej.

Dlaczego czyszczenie stali nierdzewnej jest ważne?

Garnki ze stali nierdzewnej
Stal nierdzewna bez odpowiedniej konserwacji staje się bardziej podatna na niszczącą rdzę i korozję.

Zanim wyjaśnimy jak czyścić stal nierdzewną przy użyciu naturalnych składników, chcemy podkreślić dlaczego czyszczenie jej jest tak ważne. Materiał ten jest powszechnie stosowany w pomieszczeniach takich jak kuchnie dzięki swojej odporności na ciepło i korozję.

Co więcej, w przeciwieństwie do wielu rodzajów metalu stal nierdzewna jest bardzo trwała. Nie koroduje w kontakcie z wodą i nie tworzą się na niej plamy. Problem polega jednak na tym, że stan przedmiotów z niej wykonanych zacznie się pogarszać, gdy na powierzchni zacznie gromadzić się tłuszcz, kurz i inne rodzaje brudu.

Zabrudzenia tego typu uniemożliwiają optymalną reakcję chromu zawartego w stali na tlen w powietrzu a co za tym idzie warstwa ochronna stali nie działa tak jak powinna. Tak więc, gdy stal nierdzewna nie zostanie poddana odpowiedniej konserwacji, materiał staje się podatny na korozję i szybko ulega zużyciu.

Co możemy zrobić, aby temu zapobiec? Jak zachować nieskazitelny wygląd naczyń kuchennych ze stali nierdzewnej?

Poniżej chcemy zaproponować prosty sposób na naturalne czyszczenie stali nierdzewnej. Możesz go stosować do czyszczenia dowolnych przedmiotów wykonanych z tego materiału takich jak: tace, zlewozmywaki, lodówki, blaty, garnki, patelnie itp.

Chcesz odkryć więcej naturalnych środków czyszczących ?: Ekologiczne środki czyszczące do domu: 5 przepisów

Ekologiczna metoda na czyszczenie stali nierdzewnej

Czyszczenie stali nierdzewnej
Stosowanie ekologicznych technik do czyszczenia stali nierdzewnej gwarantuje mniejszy wpływ na środowisko.

Na rynku można znaleźć wszelkiego rodzaju produkty, które obiecują przywrócić blask przedmiotom ze stali nierdzewnej. Powinniśmy jednak ograniczać stosowanie chemikaliów szkodliwych dla środowiska. Mając to na uwadze, wiele osób decyduje się na użycie naturalnych środków czyszczących, a wiele z nich można zrobić domowym sposobem.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele przyjaznych dla środowiska składników do czyszczenia stali nierdzewnej. Co więcej, nie kosztują wiele a rezultaty ich stosowania są zaskakująco dobre. Ponadto, można ich używać do czyszczenia dowolnych naczyń lub powierzchni zawierającej ten metal.

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć?

Czego będziesz potrzebować:

  • 2 łyżki wosku pszczelego.
  • 1 łyżka soli gruboziarnistej.
  • Mydło do naczyń (w razie potrzeby).
  • Sok z połówki cytryny.
  • Bawełniana szmatka lub miękki ręcznik.

Instrukcje

  • Do czyszczenia stali nierdzewnej najpierw użyj dwóch łyżek wosku pszczelego. Rozetrzyj wosk na całej powierzchni stalowego przedmiotu i pozostaw do zestalenia.
  • Kiedy wosk stanie się twardy posyp go gruboziarnistą solą.
  • Następnie energicznie potrzyj powierzchnię szmatką lub ręcznikiem. W tym momencie zauważysz, że stal zacznie odzyskiwać swój połysk.
  • Aby jednak mieć pewność, że powierzchnia jest całkowicie czysta należy przygotować roztwór myjący. Tak więc wymieszaj płyn do naczyń z odrobiną wody i spryskaj nim powierzchnię.
  • Ponownie przetrzyj powierzchnię bawełnianą szmatką lub miękkim ręcznikiem a następnie spłucz wodą. Unikaj używania ostrych szczotek i ściernych środków czyszczących, które mogą zarysować metal.
  • Osusz przedmiot czystą szmatką a na koniec zwilż ją sokiem z cytryny i przetrzyj nią całą powierzchnię. Sok z cytryny sprawi, że stal nierdzewna będzie wyglądać jak nowa.
  • Oczywiście, aby utrzymać stal nierdzewną w idealnym stanie, należy ten proces powtarzać co 2-3 tygodnie.

Dalsze zalecenia

Jak czyścić stal nierdzewną?
Prawidłowe czyszczenie zapobiega gromadzeniu się rdzy na powierzchniach ze stali nierdzewnej.

Jak wyjaśniliśmy powyżej, oprócz regularnego czyszczenia przedmiotów ze stali nierdzewnej, chcąc utrzymać ten materiał w idealnym stanie ważne jest, aby stosować też inne podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Na przykład:

  • Regularnie czyść przedmioty ze stali nierdzewnej wilgotnym miękkim ręcznikiem. Pamiętaj też, aby wytrzeć nadmiar wody suchą miękką szmatką.
  • Zawsze przecieraj przedmioty lub meble w kierunku chromowanego wykończenia, aby zapobiec plamom i uszkodzeniom.
  • W przypadku tłustych plam lub resztek jedzenia należy użyć rozcieńczonego płynu do naczyń i ciepłej wody.
  • Jeżeli na powierzchni pojawią się ślady wody lub kurz, spryskaj powierzchnię środkiem do mycia okien zmieszanym z niewielką ilością wody. Wytrzyj miękkim ręcznikiem, a przedmioty będą jak nowe!

Czy wypróbowałeś tę metodę naturalnego czyszczenia stali nierdzewnej? Jeśli nie, spróbuj i przekonaj się, że naprawdę jest skuteczna!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.