Dlaczego zimą częściej chorujemy? Badanie ujawnia nowe szczegóły

Grupa naukowców niedawno odkryła więcej biologicznych powodów, dla których zimą chorujemy częściej niż w innych porach roku. Dowiedz się o nich wszystkiego czytając ten wpis!
Dlaczego zimą częściej chorujemy? Badanie ujawnia nowe szczegóły
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2023

Faktem jest, że zimą chorujemy częściej niż w innych porach roku. A ostatnie badanie ujawnia niepublikowane szczegóły na ten temat.

Zawsze uważano, że gdy temperatura spada, wirusy, na przykład grypy, mają na nas większy wpływ, ponieważ gromadzimy się w pomieszczeniach. Oznacza to, że jeśli ktoś już nabawił się tej choroby, łatwiej jest ją przenieść na innych.

Jednak naukowcy z zespołu Massachusetts Eye and Ear Hospital i Northeastern University sugerują, że za tym zjawiskiem stoją pewne biologiczne przyczyny. Chcieć dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Zimne pory roku wpływają na odpowiedź immunologiczną w nosie

Wyniki badania , które cytujemy, wskazują na to, że zimą chorujemy częściej, bo niskie temperatury znacząco wpływają na odpowiedź immunologiczną nosa. Kiedy w środowisku znajduje się patogen, taki jak wirus grypy, jego cząsteczki mogą przedostać się przez do tego narządu na dwa różne sposoby :

 1. Przez inhalację.
 2. Przez bezpośredni kontakt.

Nos jest jednym z pierwszych punktów kontaktu między światem zewnętrznym a wnętrzem organizmu. [/atomik-cytat]

dlaczego zimą chorujemy
Według badań zimą częściej chorujemy, ponieważ niska temperatura wpływa na odpowiedź immunologiczną nosa.

Dlaczego zimą częściej chorujemy? Jakość EV spada wraz z zimnem

Wysuwając hipotezę, że odpowiedź immunologiczna nosa jest osłabiona przez zimno, Bleier i jego zespół rozpoczęli nowe badania.

Aby przetestować swoje podejście, wystawili tkanki nosa na działanie temperatury 39,9 stopnia Fahrenheita (4,4 stopnia Celsjusza). Odkryli, że doprowadziło to do spadku temperatury tkanki o około 9 stopni Fahrenheita (5 stopni Celsjusza), co miało wpływ na układ odpornościowy. To znacznie zmniejszyło jego wrodzoną odpowiedź immunologiczną.

Liczba impulsów elektrycznych, które pęcherzyki pozakomórkowe (EV) wypuściły w tych warunkach, spadła o ponad 40%, co wpłynęło na ich jakość. Zmniejszona odpowiedź obronna sprawiła, że wirus był bardziej zdolny do przyczepiania się do komórek nosa.

Jest to pierwsze badanie, w którym rozważa się wyjaśnienie biologiczne

Przez wiele lat przyjmowano za pewnik, że zimą po prostu częściej chorujemy. Jednak to badanie jest pierwszym, które dotyczy czynników biologicznych, aby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Bleier i jego zespół uważają swoje odkrycia za bardzo znaczące. Według ich wiedzy badanie to jest pierwszym, które oferuje biologiczne wyjaśnienie tego zjawiska. Służy też jako podstawa do zrozumienia i zapobiegania infekcjom górnych dróg oddechowych, takim jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

Co ważne, użyte komórki nosowe zostały przekazane przez ochotników i wyhodowane w laboratorium.

Oznacza to, że ludzie nie musieli być bezpośrednio narażeni na działanie wirusów. Symulowano naturalne warunki wewnątrz nosa. Ponadto występowały wahania temperatury, aby lepiej obserwować zmiany w odpowiedzi immunologicznej.

Na razie oczekuje się postępów w eksperymentach na ochotnikach, aby mocniej potwierdzić postawioną hipotezę, jeśli reakcja okaże się taka sama jak podczas symulacji. Jest to jednak przełom w zwalczaniu powszechnych zimowych chorób układu oddechowego.

Grupa naukowców odkryła biologiczne przyczyny, dla których zimą chorujemy częściej niż w innych porach roku.
Badanie potwierdza biologiczny powód, dla którego zimą częściej chorujemy. Odpowiedź wydaje się wiązać z temperaturą.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Nie dotykaj tych części ciała bez umycia rąk

Pomimo postępów środki zapobiegawcze przeciwko grypie nadal obowiązują

Według Cleveland Clinic grypa to infekcja górnych dróg oddechowych, która atakuje nos, usta, gardło i płuca. Objawy różnią się w zależności od osoby, ale niektóre z nich się powtarzają:

 • Gorączka
 • Kichanie
 • Łzawiące oczy
 • Katar
 • Bóle głowy
 • Bóle ciała
 • Zmęczenie i wyczerpanie
 • Kaszel i ból gardła
 • Dreszcze i pocenie się
 • Nudności i utrata apetytu

Na grypę nie ma konkretnego lekarstwa, ale dostępnych jest wiele leków łagodzących jej objawy.

Istnieje szczepionka podawana zapobiegawczo przeciwko grypie w postaci zastrzyku lub aerozolu do nosa. Jej działanie polega na wystawieniu organizmu na atenuowany wirus, aby organizm wytworzył przeciwciała.

Oprócz podania szczepionki i przestrzegania proponowanego schematu leczenia, w celu zapobiegania konieczne jest częste mycie rąk. Ważne jest również, aby zdrowo się odżywiać, ćwiczyć i odpowiednio nawadniać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Benjamin S. Bleier; Di Huang; Maie S. Taha; Ángela L. Nocera; Anan D. Workman; Mansoor M. Amiji. Cold exposure impairs extracellular vesicle swarm–mediated nasal antiviral immunity. The Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2022.  DOI:https://doi.org/10.1016/j.jaci.2022.09.037

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.