Bóle głowy – 10 niezwykłych leków

Aby zwalczyć ból głowy wcale nie trzeba sięgać po silne leki przeciwbólowe - czasami proste domowe sposoby wystarczą, by przynieść sobie ulgę.
Bóle głowy – 10 niezwykłych leków
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Bóle głowy towarzyszą nam od czasu do czasu niemal przez całe życie – od dzieciństwa, aż po późną starość. Czasami nie są one groźne i jedynie towarzyszą innym dolegliwościom, na przykład przeziębieniu czy gorączce. Stosunkowo często ból głowy może wynikać także z przemęczenia, nadmiaru stresu, bezsenności czy nieprawidłowej postawy ciała.

Kiedy bóle głowy stają się jednak przykrym elementem naszego codziennego życia, zaczynamy rozpaczliwie szukać sposobów na ich zwalczenie. Na szczęście nie zawsze tabletki przeciwbólowe to jedyny wybór, jaki mamy – dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci 10 alternatywnych sposobów.

Jak zwalczać bóle głowy?

Na rynku nie brakuje leków w różnych postaciach, które mają szybko i skutecznie pomóc nam zwalczyć ból. Najpowszechniej wykorzystywane są substancje takie jak paracetamol czy ibuprofen. W wielu przypadkach sięgamy po nie, gdy tylko czujemy zbliżający się ból głowy – boimy się bowiem, że przekształci się on w migrenę, której towarzyszyć będzie światłowstręt, mdłości czy wymioty, a więc objawy na kilka czy kilkanaście godzin odcinające nas nieraz z normalnego życia.

Są w naszym życiu sytuacje, kiedy ciężko jest działać w inny sposób niż łykając leki przeciwbólowe.

Nie zawsze pamiętamy jednak, że większość z nich negatywnie wpływa między innymi na kondycję naszego żołądka czy wątroby. Nie mówiąc już o tym, że posiadają one także właściwości uzależniające. Zawsze kiedy możesz, zrezygnuj z zażywania leków przeciwbólowych i walkę z bólem rozpocznij od kilku prostych kroków:

  • Zrelaksuj się. Bóle głowy są bardzo często efektem nadmiaru stresu w naszym życiu.
  • Zjedz coś. Ból głowy z głodu to o wiele częstszy przypadek, niż mogłoby nam się wydawać. Szczególnie często przyczyną jest nagły spadek poziomu cukru lub potasu.
  • Napij się wody. Przyczyną bólu głowy bywa także odwodnienie organizmu.

Nawet nie spodziewasz się, w jaki wielu przypadkach te trzy proste kroki mogą okazać się wystarczające, by zwalczyć ból głowy i móc dalej oddawać się czy to obowiązkom, czy przyjemnościom. Jeśli jednak mimo takich prób, ból głowy nie ustąpi, zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, wykorzystaj któryś z poniższych sposobów.

10 niezwykłych leków na bóle głowy

1. Ciepła woda

Gdy dopadnie Cię uciążliwy ból głowy, jedną z rzeczy, którą na pewno znajdziesz pod ręką będzie ciepła woda. Jak możesz ją wykorzystać do walki z bólem?

  • Umieść ciepły kompres na karku lub owiń go wokół szyi.
  • Zamiast kompresu możesz wykorzystać też butelkę lub termofor wypełniony ciepłą wodą.
  • Jest to technika doskonale niwelująca napięcie i łagodzące bóle.
  • Jeśli masz możliwość, weź ciepły prysznic lub zażyj gorącej kąpieli z solami lawendowymi.

2. Chłodne kompresy

Zimny okład

Z bólem głowy można walczyć zarówno ciepłem, jak i zimnem. Oto jak wykorzystać tę drugą metodę:

  • Umieść kilka kostek lodu w ściereczce lub torebce.
  • Przyłóż zimny kompres na czoło lub w innym miejscu, gdzie ból jest intensywny.
  • Terapia zimnem jest niezwykle pomocna w walce z bólem głowy. Dodatkowo niska temperatura pomaga także usprawnić krążenie.

3. Pij dużo wody

Jak już wspomnieliśmy – w wielu przypadkach bóle głowy biorą się z odwodnienia organizmu. Aby szybko sobie z tym poradzić, gdy tylko wystąpi ból, należy wypić kilka szklanek wody (najlepiej w temperaturze pokojowej). Warto także pamiętać o owocach i warzywach o wysokiej zawartości wody. Koniecznie wzbogać swoją dietę w takie produkty jak arbuz, ogórek czy cukinia.

4. Odpocznij!

Sen

Bóle głowy mają także źródło w przemęczeniu i nadmiernym poziomie stresu. W takim wypadku wystarczy wyspać się i zrelaksować, by ból ustąpił w naturalny sposób.

  • Połóż się w wygodnej pozycji i zamknij oczy.
  • Słuchaj relaksującej muzyki lub zdrzemnij się.
  • Podczas snu w naszym mózgu wyzwalane są hormony o działaniu bardzo zbliżonym do leków przeciwbólowych. Sen jest więc najskuteczniejszym sposobem walki z bólem głowy, w dodatku pozbawionym skutków ubocznych.

5. Herbata rumiankowa

Rumianek jest powszechnie znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Okazuje się, że dzięki temu można wykorzystać go także jako domowy sposób walki z bólem głowy. Zapewne zastanawiasz się teraz, jak najlepiej skorzystać z właściwości rumianku. Oto odpowiedź:

  • Potrzebne będą Ci 3 łyżki stołowe rumianku (około 30 g) oraz 2 szklanki wody (500 ml).
  • Doprowadź wodę do wrzenia i dodaj rumianek.
  • Pozostaw do zaparzenia na 15 minut, a następnie odcedź.
  • Pij w ciągu dnia, na przykład z sokiem z cytryny.

6. Masaże na ból głowy

Bardzo prostym sposobem walki z bólem jest oczywiście masaż. Możesz wykonać go sama w zaledwie kilka minut!

  • Wykonuj delikatne ruchy, rozmasowując czoło, skronie czy obszar wokół oczu – w zależności, gdzie odczuwasz ból.
  • Delikatnie naciskaj skórę opuszkami palców.
  • Dostosuj nacisk i rodzaj ruchu do swoich potrzeb.

7. Olejek lawendowy

Lawenda to jeden z najbardziej znanych domowych sposobów uśmierzających ból. Wykorzystaj olejek lawendowy, by szybko zwalczyć ból głowy i wrócić do normalnego funkcjonowania.

  • Wymieszaj kilka kropli olejku lawendowego z olejkiem migdałowym lub oliwą z oliwek. Wykorzystaj mieszankę olejków do masażu głowy i twarzy.
  • Możesz także skropić olejkiem swoją poduszkę. Aromat ten pomoże Ci zasnąć i zrelaksować się.

8. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to źródło przeciwutleniaczy, nic więc dziwnego, że produkt ten musi znaleźć się na naszej liście domowych sposobów walki z bólem głowy.

  • Wystarczą 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek dziennie, by uporać się z nawracającymi bólami głowy.

9. Inne zastosowanie arbuza

Tak jak wspominaliśmy – bóle głowy biorą się często z odwodnienia organizmu. Wzbogacenie swojej codziennej diety w produkty bogate w wodę pomogą Ci uniknąć tych przykrych konsekwencji. Możesz także wykorzystać kawałki arbuza w inny sposób – jako chłodny okład na skronie. Wystarczy 30 sekund, by poczuć ulgę.

10. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy

Ostatnim naturalnym sposobem zwalczającym bóle głowy jest ocet jabłkowy. Oto jak możesz go wykorzystać:

  • Dodaj łyżkę stołową octu do szklanki wody w temperaturze pokojowej.
  • Wypij od razu po przygotowaniu.

Nie jest to może najsmaczniejsze lekarstwo, ale uwierz, że w krótkim czasie pomoże Ci uporać się z bólem i wrócić do normalnego funkcjonowania. Możesz stosować ten sposób także w przypadku chronicznego bólu lub nawracającej migreny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zarshenas MM, Petramfar P, Firoozabadi A, Moein MR, Mohagheghzadeh A. Types of headache and those remedies in traditional persian medicine. Pharmacogn Rev. 2013;7(13):17–26. doi:10.4103/0973-7847.112835
  • Levin, M. (2012). Herbal Treatment of Headache. Headache: The Journal of Head and Face Pain52, 76–80. https://doi.org/10.1111/j.1526-4610.2012.02234.x
  • Lee VME, Ang LL, Soon DTL, Ong JJY, Loh VWK. The adult patient with headache. Singapore Med J. 2018;59(8):399–406. doi:10.11622/smedj.2018094
  • Sprouse-Blum AS, Gabriel AK, Brown JP, Yee MH. Randomized controlled trial: targeted neck cooling in the treatment of the migraine patient. Hawaii J Med Public Health. 2013;72(7):237–241.
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439–458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
  • Kelman, L., & Rains, J. C. (2005). Headache and sleep: Examination of sleep patterns and complaints in a large clinical sample of migraineurs. Headache45(7), 904–910. https://doi.org/10.1111/j.1526-4610.2005.05159.x
  • Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895–901. doi:10.3892/mmr.2010.377
  • Hsieh, L. L. C., Liou, H. H., Lee, L. H., Chen, T. H. H., & Yen, A. M. F. (2010). Effect of acupressure and trigger points in treating headache: A randomized controlled trial. American Journal of Chinese Medicine38(1), 1–14. https://doi.org/10.1142/S0192415X10007634
  • Esparham A, Herbert A, Pierzchalski E, et al. Pediatric Headache Clinic Model: Implementation of Integrative Therapies in Practice. Children (Basel). 2018;5(6):74. Published 2018 Jun 12. doi:10.3390/children5060074
  • Maghbooli, M., Golipour, F., Moghimi Esfandabadi, A., & Yousefi, M. (2014). Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. Phytotherapy Research28(3), 412–415. https://doi.org/10.1002/ptr.4996
  • Johnston, C. S., Kim, C. M., & Buller, A. J. (2004, January). Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects with Insulin Resistance or Type 2 Diabetes [10]. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.27.1.281

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.