Naturalne sposoby na spłycenie zmarszczek

Domowe sposoby pielęgnacji twarzy mają wiele zalet. Poza nawilżaniem możemy też stosować naturalne metody na spłycenie zmarszczek.
Naturalne sposoby na spłycenie zmarszczek

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Z upływem lat skóra traci kolagen i elastynę. Dlatego też dochodzi do spadku jej elastyczności i pojawiają się oznaki starzenia. Na szczęście istnieją skuteczne naturalne sposoby na spłycenie zmarszczek.

Pojawianie się zmarszczek to proces normalny i nieunikniony. Wiele czynników prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Zanieczyszczenie, palenie papierosów, stres i złe odżywianie to niektóre z nich.

Poza zdrowym trybem życia, odpowiednia pielęgnacja skóry skutecznie spowalnia pojawianie się zmarszczek i spłyca te, które już mamy. Dowiedz się jak walczyć z nimi domowymi sposobami.

Sposoby na spłycenie zmarszczek

PIękna skóra

Maseczka z jogurtu i miodu

Maseczka z jogurtu i miodu to klasyczny domowy sposób na spłycenie zmarszczek.

Niektórzy wierzą, że jogurt nawilża i wygładza skórę. Miód natomiast oczyszcza naskórek i zapobiega pojawianiu się zmarszczek.

By przygotować tę maseczkę należy wymieszać jogurt naturalny bez cukru z łyżką miodu i dwoma łyżkami soku z cytryny lub pomarańczy. Następnie nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na 15 do 20 minut, po czym spłukać wodą.

Powtarzać aplikację dwa do trzech razy w tygodniu.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera tłuszcze oraz witaminę E, która pozytywnie wpływa na skórę.

Oliwa z oliwek to niewątpliwie jeden z najlepszych sojuszników w walce o piękną skórę. Jego właściwości nawilżające oraz zawartość tłuszczy korzystnie wpływają na skórę.

Według badania przeprowadzonego w 2001 roku przez amerykański instytut do spraw żywienia, wprowadzenie tego produktu do diety minimalizuje obecność zmarszczek i przebarwień na skórze.

Co więcej, oliwy z oliwek można używać do zmywania makijażu i oczyszczania skóry wieczorami. Można też wmasowywać ją w objęte ryzykiem miejsca.

Maseczka z banana i awokado

Awokado to sojusznik w walce o piękną skórę.

Banan i awokado zawierają witaminy i antyoksydanty. Dlatego też przypisuje im się właściwości nawilżające. Badanie przeprowadzone w 2014 przez Uniwersytet Techniczny w Machala polegające na stworzeniu kremu na bazie miąższu awokado udowodniło, że owoc ten zapobiega powstawaniu blizn i zmarszczek.

Brak jednak dostatecznych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność nakładania samej pulpy z awokado bezpośrednio na skórę. Lepiej zachować ostrożność i wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistą.

By przygotować maseczkę należy rozgnieść pół awokado oraz pół banana i wymieszać. Następnie ubić białko jaja i połączyć z masą. Miksturę nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i szyi na około 30 minut. Następnie spłukać letnią wodą.

Maseczkę tą należy nakładać dwa do trzech razy w tygodniu.

Serum antyoksydacyjne z witaminą C

Serum antyoksydacyjne na bazie witaminy C bardzo łatwo przygotować w domu. To doskonałe remedium na zmarszczki, kurze łapki i zmarszczki mimiczne.

Jak tłumaczy dr Jesús Honorato dzieje się tak, gdyż procesy utleniania zwiększają ryzyko powstawania zmarszczek, a witamina C to silny przeciwutleniacz.

By przygotować serum potrzebujemy:

 • 7,5 g witamina C w proszku.
 • 15 ml wody destylowanej.
 • 30 ml gliceryny w płynie.
 • Buteleczki z zakraplaczem.

Najpierw należy podgrzać wodę, a następnie dodać witaminę C. Po jej rozpuszczeniu dodaje się glicerynę i miesza dokładnie. Na koniec pozostaje przelanie mikstury do buteleczki.

Nie zapominaj, że przygotowany roztwór nakłada się na skórę wieczorami, gdyż witamina C jest wrażliwa na światło. Zastosowana w ciągu dnia mogłaby spowodować przebarwienia.

Krem z kolagenem i olej z zarodków pszennych

Kremy z kolagenem i aktywnymi związkami mają działanie przeciwstarzeniowe.

Kolagen i zarodki pszenne to nasi sojusznicy w walce ze zmarszczkami.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu Ravishankar Shukla (w Indiach) wykazało, że olej z zarodków pszennych skutecznie nawilża skórę.

Do przygotowania domowego kremu potrzebujemy:

 • 40 kropel kolagenu.
 • Pojemniczka na krem
 • 97 g bazy nawilżającej.
 • 20 kropel oleju z zarodków pszennych.

By przygotować miksturę należy wymieszać kolagen i olej z zarodków pszennych z bazą nawilżającą oraz przełożyć do pojemniczka.

Krem ten nakłada się rano lub wieczorem. Warto pamiętać, że w razie wątpliwości należy udać się do dermatologa, gdyż domowe sposoby nie zastąpią przepisanej kuracji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Purba, M. br, Kouris-Blazos, A., Wattanapenpaiboon, N., Lukito, W., Rothenberg, EM, Steen, BC y Wahlqvist, ML (2001). Arrugas en la piel: ¿pueden los alimentos marcar la diferencia? Revista del Colegio Americano de Nutrición, 20 (1), 71–80. https://doi.org/10.1080/07315724.2001.10719017.
 • Burlando, B. y Cornara, L. (2013). Miel en dermatología y cuidado de la piel: una revisión. Revista de dermatología cosmética, 12 (4), 306–313. https://doi.org/10.1111/jocd.12058.
 • Rubio Quezada, C. S. (2014) Elaboración de una crema cicatrizante a base del extracto de la pulpa de aguacate (Persea americana mill), Machala, 2014 (tesis de pregrado). UTMACH, Unidad Académica de Ciencias Química y de la Salud, Machala, Ecuador.
 • Honorato J. Los procesos de glicación y oxidación en el envejecimiento de la piel. Med Cutan Iber Lat Am. 2010;38(2):101-104.
 • Saraf S, Sahu S, Kaur C, Saraf S. Medición comparativa de los efectos de hidratación de los humectantes herbales. Phcog Res [serial online] 2010 [consultado el 24 de mayo de 2020]; 2: 146-51. Disponible en:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3141305/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.