Błędy w pielęgnacji skóry, których należy unikać

Błędy w pielęgnacji skóry, których należy unikać

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Spokojny sen, unikanie palenia i picia, używanie kremów z filtrem, właściwe nakładanie makijażu… Na stan Twojej skóry wpływa wiele kwestii. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz błędy w pielęgnacji skóry, których należy unikać.

Aby mieć zdrową, gładką i promienną skórę, musisz poświęcać czas na jej pielęgnację. Właśnie dlatego usuwanie makijażu każdego wieczoru i używanie kremów nawilżających każdego dnia może nie wystarczyć. Niektóre błędy w pielęgnacji skóry są niezwykle szkodliwe. Właśnie dlatego jeśli chcesz o nią zadbać, musisz ich unikać.

Pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia estetyki. To również kwestia zdrowia! Dlatego też powinnaś nie tylko używać kosmetyków oraz zabiegów estetycznych, ale również poznać błędy w pielęgnacji skóry, które możesz popełniać i zerwać z nimi.

Czytając dalszą część artykułu poznasz siedem błędów w pielęgnacji skóry, których powinnaś unikać, aby o nią zadbać.

Błędy w pielęgnacji skóry, których należy unikać

Peeling na twarzy - błędy w pielęgnacji skóry
Zbyt częste używanie peelingu wpływa na zewnętrzne warstwy skóry, zmieniając jej strukturę i podrażniając ją.

Tak, to prawda, że peeling usuwa martwe komórki skóry i sprawia, że skóra wygląda lepiej. Jednak nie możesz przesadzać. Nadmierne peelingowanie skóry może ją poważnie uszkodzić.

Jeśli będziesz zbyt często używała peelingu, usuniesz również komórki, które starają się wyleczyć i właściwie odrosnąć. Poza tym takie działanie może wysuszyć Twoją skórę, prowadząc do pojawienia się zmarszczek. Powinnaś złuszczać skórę tylko raz na tydzień.

Nieużywanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Słońce odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry. To pierwsza przyczyna starzenia się skóry, ponieważ promienie UV sprawiają, że na skórze pojawiają się przebarwienia i zmarszczki oraz zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu skóry.

Właśnie dlatego powinnaś używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym dopasowanym do Twojego typu skóry nie tylko latem, ale i zimą.

Nieusuwanie makijażu przed położeniem się spać

Kobieta zmywająca makijaż
W nocy makijaż może zatkać pory w skórze, co może prowadzić do rozwoju takich problemów jak wągry i trądzik.

Gdy wracasz do domu późno i jesteś bardzo zmęczona, położenie się spać bez usunięcia makijażu może wydawać się niezwykle kuszące. Nie jest to jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry, ale uznajemy go za niezwykle szkodliwy.

Właściwe usunięcie makijażu przed pójściem spać jest kluczowe, jeśli chcesz, aby skóra się odnowiła i mogła odżywiać się w nocy.

Jeśli nie usuniesz makijażu, Twoje skóra stanie się wyschnięta i poszarzała. Poza tym zanieczyszczenia znajdujące się na Twojej skórze zatkają Twoje pory, co może prowadzić do zatkanie porów. To z kolei może wywoływać trądzik, zaskórniki i różne rodzaje pryszczy.

Powinnaś usuwać cały makijaż z pomocą kremów do czyszczenia twarzy lub innych produktów przeznaczonych do Twojego typu skóry.

Nieprawidłowe używanie produktów: błędy w pielęgnacji skóry, których należy unikać

To kolejny bardzo częsty błąd. Często zaczyna się od nieznajomości własnego typu skóry. To pierwszy krok: przeanalizowanie czy masz normalną, suchą, tłustą, mieszaną, czy wrażliwą cerę. Gdy będziesz posiadała te informacje, możesz dobrać produkty, które najlepiej pasują do Twojej skóry.

Poza tym musisz wiedzieć jaką funkcję pełni każdy produkt: krem na dzień, krem na noc, serum, krem pod oczy, tonik do twarzy, żel do czyszczenia twarzy… Każdy produkt wywiera określony wpływ na Twoją skórę. Właśnie dlatego musisz wiedzieć jak ich używać.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Skóra dzieci – jak dbać o nią latem?

Wyciskanie pryszczy

Kobieta wyciskająca pryszcze - błędy w pielęgnacji skóry
Wyciskanie pryszczy może prowadzić do wystąpienia infekcji oraz blizn potrądzikowych.

Możesz odczuwać pokusę wyciskanie pryszczy. Jednak jest to jeden z największych błędów w pielęgnacji skóry. Dlatego też najlepiej byłoby wcale ich nie dotykać. Zamiast tego zostaw je w spokoju i nakładaj na nie odpowiednie kosmetyki, aby jak najszybciej zniknęły. Poza tym, jeśli to niezbędne, możesz zawsze użyć korektora.

Błędy w pielęgnacji skóry związane z dietą

Dieta odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz mieć zdrową i promienną skórę, musisz jeść dużo owoców, warzyw i odżywczych produktów spożywczych. Dzięki temu dostarczysz swojej skórze wartości odżywczych i antyoksydantów, których potrzebuje.

Poza tym musisz również zadbać o nawodnienie i unikać szkodliwych nawyków, takich jak palenie.

Niewłaściwa ilość snu

Kobieta myjąca twarz
Zdrowe nawyki wpływają korzystnie na zdrowe skóry. Dlatego też przestrzeganie zdrowej diety i spokojny sen sprawią, że będziesz wyglądała zdrowiej.

Aby skóra była w stanie odnawiać się każdej nocy, musisz zadbać o właściwy odpoczynek każdej nocy. Chociaż każda osoba jest inna, eksperci zalecają spać osiem godzin. Dzięki temu Twoja skóra będzie wyglądała rano na świeżą i wypoczętą.

Z kolei brak snu od razu wywołała ciemne sińce pod oczami, a Twoja skóra będzie wyglądała na zmęczoną, wyschniętą i poszarzałą. Poza tym należy często prać poszewkę na poduszkę, ponieważ zbiera się na niej wiele nieczystości i substancji, które mogą być szkodliwe dla skóry.

Widzisz więc, że wyrobienie w sobie tych dobrych nawyków sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądała na jaśniejszą i zdrowszą. Dlatego też powinnaś się do nich stosować każdego dnia, aby osiągnąć piękne wyniki, których pragniesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.