Najważniejsze wskazówki, jak dbać o blond włosy

Utrzymanie blondu z okładki magazynu to spore wyzwanie. Pielęgnacja włosów o takim kolorze jest tak drobiazgowa, że przy najmniejszym zaniedbaniu odbija inne odcienie. Jak chronić idealny blond? Zwróć uwagę.
Najważniejsze wskazówki, jak dbać o blond włosy

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Zmiana z jednego koloru włosów na inny jest stosunkowo łatwa. Trudność polega na utrzymaniu koloru, zwłaszcza jeśli masz jasne pigmenty. Jednym ze szczególnych wyzwań jest pielęgnacja włosów blond.

Styliści potrafią osiągnąć pożądany odcień, ale jeśli nie zadbasz odpowiednio o włosy w domu, nie będziesz długo czekać, aż nabiorą niezdrowego, pomarańczowego tonu.

Zawsze łatwiej będzie dbać o naturalne blond włosy. Natomiast włosy farbowane wymagają zdecydowanie więcej pracy.

Osoby, które wybierają blond, czasami robią to, aby złagodzić rysy i ukryć pewne oznaki starzenia się. W ten sposób zmiana koloru włosów na blond staje się sposobem na wzmocnienie pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa i zadowolenia z własnego wyglądu. Kluczem do sukcesu jest to, aby Twoje włosy wyglądały zawsze tak, jakbyś właśnie wyszła z salonu.

Dlaczego pielęgnacja włosów blond jest tak trudna?

Osoby o naturalnym kolorze blond lub mocnych odcieniach, które nigdy nie były farbowane, napotkają mniej komplikacji, jeśli chodzi o koloryzację. Jednak ich włosy wymagają pielęgnacji równie rygorystycznej, jak metamorfozy, które zaczynają się od ujednolicenia pigmentacji.

“Świeżo upieczone” blondynki wymagają intensywnego rozjaśniania, dzięki któremu pasemka stają się bardziej porowate, aby wchłonąć kolejne produkty. Włosy stają się przez to bardziej wrażliwe, i jeśli nie używasz odpowiednich kosmetyków i nie dbasz o nie odpowiednio, ryzykujesz ich uszkodzenie.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji włosów blond

Pełny blond lub bardziej zaawansowane techniki, takie jak balayage, ombre, pasemka, kalifornijska kolorystyka blond lub babylight wymagają częstych wizyt u kolorysty. Ponadto, ważne jest przestrzeganie poniższej procedury, aby chronić włókno i kolor włosów.

Farbowanie na blond wymaga specjalnych środków, aby w średnim okresie nie wpłynęło zanadto na stan włosów.

1. Nie myj włosów tak często

Poprzez fundację Healthy Skin Foundation, Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii (AEDV) informuje, że lekarze nie zalecają jednoznacznie ile razy w tygodniu należy myć włosy. Podkreślają, że ta czynność jest bardzo indywidualna i zazwyczaj uwarunkowana poziomem zabrudzenia, który gromadzi się na skórze głowy.

Jednak, gdy włosy mają kolor blond, styliści namawiają do ograniczenia częstotliwości mycia, twierdząc, że dzięki rozjaśnianiu, zwiększa się zdolność włosów do wchłaniania naturalnych olejków.

Zakończ mycie płukaniem zimną wodą, aby zamknąć pory i przedłużyć kolor.

2. Używaj specjalnych produktów dla włosów blond

Istnieją specjalne produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów blond. To formuły, które chronią i korygują utlenianie. Są to zazwyczaj szampony w kolorze niebieskim lub fioletowym o działaniu neutralizującym.

Najlepiej stosować je raz w tygodniu po regularnym myciu szamponem. Pozostaw produkt na 5 do 10 minut lub na czas zalecany przez fryzjera w celu zapanowania nad niechcianymi odcieniami.

3. Chroń włosy przed słońcem

Rozjaśnianie powoduje zwiększoną wrażliwość włosów na promienie UV, przez co włosy blond mogą doświadczać przesuszenia i degradacji pigmentu. Dołącz do swoich strojów akcesoria, takie jak szaliki, czapki lub kapelusze i pamiętaj o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych do włosów.

4. Unikaj prostownicy i suszarek do włosów

Jeśli to możliwe, unikaj lub ogranicz korzystanie z suszarek do włosów i prostownicy. Jeśli już musisz, najpierw nałóż środek termoochronny. Zawsze najlepiej układać włosy bez nadmiernego nagrzewania.

5. Wypróbuj serum

Serum do włosów rozjaśnionych chroni łuski przed czynnikami środowiskowymi. Istnieją zabiegi bez spłukiwania różnych marek i o różnych składach, które są silniejsze niż maski.

6. Chroń włosy przed chlorem i solą

Rozprowadź odżywkę na włosach przed wejściem do basenu, ponieważ chlor może zmienić ich kolor na zielony. Na plaży trzeba też zadbać o każdy rodzaj włosów, ponieważ słona woda sprawia, że stają się kruche i łamliwe, jak wskazuje AEDV.

7. Regularnie przycinaj końcówki, aby zadbać o blond włosy

W przypadku włosów blond bardziej widoczne są rozdwojone, przypalone lub przesuszone końcówki. Przycinanie co półtora miesiąca odświeża blond włosy. To także sposób na wyeliminowanie rozdwojonych końców, jednej z głównych przeszkód we wzroście włosów.

8. Regularnie nawilżaj włosy

Nawilżenie włosów jest niezbędne niezależnie od koloru. Co tydzień nakładaj maseczkę do włosów rozjaśnionych lub blond.

Oprócz zapewniania jedwabistości i połysku, środki nawilżające pomagają utrzymać pigment, nawet jeśli jest to bardzo jasny odcień (jeden z tych, w które szybciej odsłaniają się odrosty). Dobrze sprawdzają się również rewitalizatory kolorów zawierające składniki odżywcze, takie jak miód, masło kakaowe, masło migdałowe, masło shea czy olejki lawendowe.

pielęgnacja włosów blond
Różne olejki mogą poprawić kondycję włosów, np. olejek migdałowy.

9. Poproś o radę profesjonalistę, aby zadbać o blond włosy

O włosy blond najlepiej zadbać u specjalisty. W rzeczywistości w artykule opublikowanym przez Cosmética Capilar podkreślono, że fryzjerzy powinni dobrze znać produkty, których używają.

Dodano, że powinni być na bieżąco z postępami naukowymi w formułach, aby wiedzieć, jak reagować na wszelkie odczyny na włosach i skórze głowy swoich klientów.

Dlatego zawsze warto wrócić do salonu, aby stylistka wykonała swoją pracę. Gdy chcesz wyretuszować lub zmienić kolor włosów, najlepiej, aby zrobił to fryzjer.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak wyglądać młodziej bez wydawania pieniędzy

A jeśli nie możesz iść do salonu?

Choć najlepsza jest profesjonalna pielęgnacja, obecnie istnieją rozwiązania, które pozwolą zadbać o blond włosy w domu. Możesz z nich skorzystać do czasu wizyty w salonie. Zapytaj swojego stylistę o niestandardowe barwniki.

Mogą wysłać próbki do Twojego domu, abyś mogła złożyć zamówienie. Zasadą jest, że podczas retuszu odrostu nie nakładasz produktu na farbowanej części, ponieważ pigment na pigmencie przyciemni kolor blondu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.