Najstarsi zawodnicy na mundialu w Katarze 2022

Zbliżają się mistrzostwa świata, które dla wielu graczy będą ostatnią okazją do udziału w tych zawodach. Jak starsi piłkarze będą się przygotowywać do tego wydarzenia?
Najstarsi zawodnicy na mundialu w Katarze 2022

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2022

Jak każde Mistrzostwa Świata FIFA, Katar 2022 to wyjątkowe wydarzenie. Dla wielu graczy to również ostatnia szansa na udział. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się, którzy zawodnicy są najstarsi na Qatar 2022 i jaki jest ich aktualny stan sprawności.

Pora roku, w której odbywają się tegoroczne mistrzostwa świata, nie jest typowa. Upały w Katarze zmusiły do przesunięcia tradycyjnych terminów z czerwca i lipca na listopad i grudzień. To stawia mundial w samym środku sezonu piłkarskiego. Może to sprawić, że zawodnicy będą lepiej przygotowani do zawodów. Z drugiej strony zwiększy także ryzyko kontuzji przed zawodami lub w ich trakcie.

Najstarsi zawodnicy w Katarze 2022

Spośród 832 graczy, którzy wezmą udział w Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze, 239 ma więcej niż 30 lat. Oznacza to, że 28% ma więcej niż trzy dekady, co jest dość zaawansowanym wiekiem w kategoriach piłkarskich!

Najstarszym zawodnikiem w Katarze 2022 będzie Alfredo Talavera, bramkarz reprezentacji Meksyku, który ma 40 lat. Jeśli chodzi o graczy z pola, jest kilku 39-latków. Na przykład Pepe z Portugalii; Dani Alves z Brazylii; Hutchinson z Kanady; Pasveer z Holandii; i Kawashima z Japonii.

Inne znane gwiazdy piłki nożnej prawdopodobnie będą uczestniczyć ostatni raz w mistrzostwach świata ze względu na swój wiek. Teraz więc przyjrzymy się niektórym z tych graczy, aby zobaczyć, jak przygotowali się do Kataru 2022.

Pepe

Piłkarz Pepe.
Pepe jedzie na mistrzostwa świata w Katarze z kontuzją kolana.

Portugalski obrońca, który grał w Realu Madryt, rozegra w Katarze swój ostatni mundial. W tym sezonie uczestniczył już w 11 spotkaniach z Porto, drużyną, w której jest ważnym zawodnikiem.

Jednak Pepe przyjeżdża na mundial z kontuzją. Cierpi na kontuzję kolana, która uniemożliwiła mu aktywność od pierwszego tygodnia października. Mimo to wciąż ma nadzieję, że wystąpi w pierwszym meczu swojej drużyny w czwartek, 24 listopada, przeciwko Ghanie.

Dani Alves

Ten niezłomny brazylijski obrońca, jeden z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii, również będzie miał 39 lat, kiedy rozpocznie się Katar 2022. To ważny członek swojej drużyny, Pumas UNAM z Meksyku. Rozegrał dla niej do tej pory 12 meczów i 86% możliwego czasu meczowego w sezonie 2022-2023.

Rzeczą, która wyróżnia Daniego Alvesa, jest jego dobra kondycja fizyczna, pomimo wieku. W tym roku doznał tylko lekkiej kontuzji kolana, która wykluczyła go z gry na mniej niż tydzień na początku października. Chociaż prawdopodobnie nie wystartuje w reprezentacji Brazylii, jest dostępny, gdyby trener chciał go wykorzystać.

Steve Mandanda

Francuski bramkarz Steve Mandanda ma 37 lat i należy do najstarszych zawodników obecnych mistrzów świata. Urodzony w Zairze, ale naturalizowany we Francji, bramkarz gra obecnie w Rennes, dla którego rozegrał 13 występów w tym sezonie.

Podobnie jak dwaj poprzedni najstarsi zawodnicy, również w tym sezonie miał problemy z kolanem. Jednak pauzował tylko przez 11 dni. Chociaż pierwszym bramkarzem Francji jest Hugo Lloris, Mandanda będzie dostępny dla trenera Didiera Deschampsa, jeśli będzie go potrzebował.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo.
Cristiano, jedna z wielkich gwiazd piłki nożnej, przybywa bez kontuzji na Katar 2022, chociaż nie rozegrał zbyt wielu meczów w tym sezonie.

Upływ czasu jest nieubłagany, a Cristiano Ronaldo nie tylko będzie jednym z najstarszych piłkarzy na Katar 2022, ale z pewnością rozegra swoje ostatnie mecze na mundialu.

W środku sporu z Manchesterem United, napastnik przybywa z niskim morale i niewielką liczbą minut gry, które stanowią 41% całkowitego czasu gry zespołu. Może jednak wykorzystać to na swoją korzyść i znaleźć szansę na ponowne rozpoczęcie gry dla swojego kraju, po sezonie z 3 bramkami w 16 meczach, ale bez żadnych kontuzji.

Najstarsi zawodnicy Kataru 2022: Lionel Messi

Chociaż bramkarz Franco Armani jest najstarszym zawodnikiem Argentyny (36 lat), Messi jest tuż za nim (35 lat). Gwiazda Paris Saint-Germain zagra w swoich piątych mistrzostwach świata, które, jak sam mówi, prawdopodobnie będą jego ostatnimi.

Lionel Messi przybywa do Kataru w szczytowej formie. Ze swoim klubem rozegrał w tym sezonie 13 meczów (84% rozegranych minut), w których zdobył 7 bramek i zanotował 10 asyst. Błyszczał także w kilku ostatnich meczach rozegranych ze swoją drużyną narodową.

Jeśli chodzi o kontuzje, „Leo” pauzował przez tydzień na początku października. Powód? Naciągnięcie mięśnia w łydce. Jest w nienagannej formie i bardzo zmotywowany, by spróbować ukoronować swoją karierę mundialem.

Inni najstarsi zawodnicy, którzy pożegnają się z mundialem

Poza wymienionymi, Katar 2022 może być pożegnaniem mundialu dla innych graczy. Przykładami są między innymi Luka Modrić (37 lat), Diego Godín (37 lat), Manuel Neuer (36 lat) i Sergio Busquets (34 lata).

Jasną stroną medalu jest to, że z pewnością poznamy nowe gwiazdy, które zachwycą nas na boisku. Tak było choćby z Kylianem Mbappé w Rosji w 2018. Niewątpliwie Katar 2022 to wielkie wydarzenie sportowe. Wszyscy fani piłki nożnej nie mogą się doczekać, aby dopingować swoją drużynę do zwycięstwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.