Jak leczyć zużycie stawów?

Zużycie stawów może powodować ból lub dyskomfort, ale istnieją sposoby, aby to złagodzić. Zaleca się zmianę pozycji co 5 lub 10 minut, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu stojąc lub siedząc.
Jak leczyć zużycie stawów?

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Zużycie stawów to częsty problem, ale nie oznacza to, że wymagający mniejszej uwagi. Ignorowanie zużycia stawów może prowadzić do zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Dlatego dzisiaj pokazujemy Ci najlepszy sposób rozwiązania  tego problemu!

Jeśli zaczniesz odczuwać ból w kolanach lub nadgarstkach, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Bardzo ważne jest, aby wcześnie rozpocząć profilaktykę i leczenie.

W przypadku zużycia stawów wczesne rozpoczęcie leczenia pomoże uniknąć rozwoju zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. W ten sposób osoby, które na nie cierpią oszczędzą sobie wiele bólu i poważnych problemów. Dowiedz się więc, z czym się wiąże zużycie stawów.

Co powoduje zużycie stawów?

Istnieje wiele powodów, dla których komuś mogą dokuczać problemy ze stawami. Najczęstsze to:

  • Wiek: Z biegiem lat stawy mogą zacząć się zużywać, a im dłużej czekasz, tym trudniej jest leczyć ten problem, ponieważ zużycie stawów wynika ze stanu przewlekłego.
  • Genetyka: Według kilku badań kobiety cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów w dłoniach mają dziedziczny gen, który powoduje ten problem. Około 10% osób z chorobą zwyrodnieniową stawów ma również przypadki choroby zwyrodnieniowej stawów w rodzinie.
  • Waga: Otyłość może powodować obciążenia w niektórych stawach, takich jak kolana i biodra, ponieważ cały ciężar ciała spoczywa na kończynach podczas wstawania.
  • Aktywność fizyczna: Podnoszenie ciężarów i dużych obciążeń przez dłuższy czas lub częste noszenie ciężkiej torby spowoduje przeciążenie stawów, często silniejsze po tej stronie, po której nosisz swoje pakunki.
Wspólne problemy
  • Zawód: praca, którą wykonujesz, może z czasem przyczynić się do rozwoju zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Kontuzja: Każdy uraz lub wypadek dotyczący stawu niesie ze sobą większe ryzyko zużycia, ponieważ powrót do zdrowia po urazach nigdy nie następuje w 100%.
  • Wilgotność: Jeśli mieszkasz lub pracujesz w wilgotnym klimacie, może to spowodować łatwiejsze zużycie stawów; dodatkowo, jeśli spędzasz dużo czasu w kontakcie z wodą.
  • Jedzenie: odżywianie ściśle wiąże się z zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Niektóre pokarmy powodują bowiem nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego, który tworzy kryształki mogące odkładać się w częściach stawów, a nawet części kości, co prowadzi do zwyrodnienia.

Jakie najczęstsze objawy wskazują na zużycie stawów?

Zwróć szczególną uwagę na te objawy, które pomogą Ci ustalić, czy cierpisz na problemy ze stawami.

  • Uczucie sztywności przy wstawaniu lub wrażenie małej elastyczności, gdy próbujesz przesunąć lub podnieść przedmiot z podłogi.
  • Nawykowy ból stawów w określonej lokalizacji. Ten rodzaj bólu zawsze występuje w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy jest to określone miejsce, czy zły ruch.
  • Ogólne osłabienie i chęć siedzenia przez większość dnia.
  • Gwałtowne bóle w kościach (jakby zaraz miały się złamać) i kłucie lub ostre bóle mięśni (przypominające porażenie prądem) lub bóle, które bardzo szybko zmieniają lokalizację. Tego typu bóle mogą się nasilać z powodu temperatury zewnętrznej, wilgotności, pogody itp.
  • Zaczerwienione stawy, które bolą nawet przy najmniejszym kontakcie. Możesz również mieć fioletowe plamy na bolesnym punkcie stawu.
  • Nadmierne pocenie się w nocy, z silnym zapachem potu.
  • Gorączka

Co powinienem zrobić, jeśli mam zużyte stawy?

Te wskazówki pomogą Ci zmniejszyć ból powodowany przez zużycie stawów, dzięki czemu możesz cieszyć się lepszą jakością życia.

  • Poruszaj nogami, zanim wstaniesz. Zrób to, gdy wstajesz z łóżka, aby cały Twój ciężar twoja nie spadł na kolana i kostki. Poruszaj nogami przez kilka minut również przed wstaniem po długim siedzeniu (podczas pracy, w samolocie, oglądaniu filmu itp.).
  • Odpoczywaj codziennie. W połowie dnia pracy lub podczas jakiejkolwiek czynności, którą wykonujesz, odpocznij od 5 do 10 minut, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na nogach lub siedząc.
  • Wybierz odpowiednie obuwie. Twoje buty powinny zapewniać dobrą stabilność i nie powinny być ani za duże, ani za małe. Najlepszą opcją są te z zakrytymi palcami. Jeśli masz problemy z kolanem, powinieneś wybrać płaskie obuwie lub inne opcje bez obcasów. Upewnij się również, że wszystkie buty, które nosisz, są w dobrym stanie.
  • Zachowaj ostrożność podczas przenoszenia rzeczy. Jeśli masz pracę, która wymaga podnoszenia ciężkich przedmiotów lub jeśli nosisz dużo toreb, gdy idziesz na zakupy, spróbuj rozkładać ten sam ciężar po obu stronach. Jeżeli to możliwe, wykonaj kilka kursów zamiast próbować zanieść wszystko na raz. A kiedy musisz podnieść coś z podłogi, upewnij się, że kucasz zamiast się pochylać.
  • Schody. Wchodź powoli po schodach, korzystaj z poręczy, aby się podeprzeć i rób krok po kroku.
Zużycie stawów utrudnia wchodzenie po schodach

Jak mogę leczyć zużycie stawów za pomocą mojej diety?

Oprócz przestrzegania powyższych zaleceń, ważne jest, aby stosować zdrową dietę, aby leczyć zużycie stawów. Aby to zrobić:

  • Pij dużo wody, aby utrzymać nawodnienie i utrzymać zdrowe ilości płynów w stawach.
  • Upewnij się, że masz wystarczającą ilość witamin. Na przykład witamina C pomaga w tworzeniu kolagenu, tkanki kostnej i chrząstki, witamina A pomaga wzmocnić i zregenerować kości. Natomiast witamina D wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu, dwóch pierwiastków, które mogą pomóc w uniknięciu osteoporozy i innych problemów z kośćmi.
  • Wybieraj pokarmy zawierające mukopolisacharydy, takie jak mięso wieprzowe lub wołowe, aby wzmocnić i wspomóc regenerację stawów. Uważaj jednak, aby nie jeść ich w nadmiarze, ponieważ te pokarmy zawierają również dużo tłuszczu i cholesterolu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kurz, B., Jost, B., & Schünke, M. (2002). Dietary vitamins and selenium diminish the development of mechanically induced osteoarthritis and increase the expression of antioxidative enzymes in the knee joint of STR/1N mice. Osteoarthritis and cartilage10(2), 119-126.
  • Dexter, P. A. (1992). Joint exercises in elderly persons with symptomatic osteoarthritis of the hip or knee. Performance patterns, medical support patterns, and the relationship between exercising and medical care. Arthritis & Rheumatism: Official Journal of the American College of Rheumatology5(1), 36-41.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.