Młodsze kobiety - dlaczego mężczyźni je uwielbiają

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórym mężczyznom podobają się znacznie młodsze kobiety? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Młodsze kobiety - dlaczego mężczyźni je uwielbiają
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2023

Nieważne, czy to kryzys wieku średniego, moda czy poczucie własnej wartości. Prawda jest taka, że niektórzy mężczyźni lubią młodsze kobiety. Zdarza się nawet, że w danym związku mężczyzna jest dwa lub trzy razy starszy.

Chociaż każdy może mieć inny powód, prawdą jest również, że istnieją pewne czynniki , które mogą prowadzić do podjęcia takiej decyzji. W tym sensie można wymienić motywy społeczno-kulturowe, psychologiczne, a nawet biologiczne.

Z perspektywy ewolucyjnej, być może poszukiwanie młodszej partnerki zapewniłoby potomstwo i większy zakres czasu na prokreację. Czy jednak wspomniane przyczyny rzeczywiście mogą wpływać na proces dokonywania wyboru? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Powody, dla których mężczyźni lubią młodsze kobiety

Mówi się, że kobiety wybierają dojrzałych mężczyzn, ponieważ czują się chronione, ale także, że mężczyźni lubią młodsze kobiety, ponieważ wnoszą do związku więcej radości. Wydaje się, że wraz z wiekiem mężczyzn ich preferencje dotyczące młodszych kobiet stają się bardziej zaakcentowane.

Niewątpliwie jest to bardzo kontrowersyjny temat. Nie mamy jednak na celu oceniania, ale dokonanie analizy. Dlaczego więc mężczyźni wybierają młodsze kobiety? Oto niektóre z możliwych powodów.

1. Chcą przeżyć drugą młodość

Wybór młodszej partnerki przez mężczyznę może również obejmować – w większości przypadków – zmianę nawyków, ubioru czy stylu. Prawdopodobnie farbują wtedy włosy, aby nie było widać siwizny, noszą bardziej „jowialne” ubrania lub angażują się w zajęcia dla młodszych ludzi.

Kiedy mężczyzna w wieku 40 lub 50 lat umawia się z kobietą w wieku 20 lub 30 lat, chce dopasować się do jej świata. Może tego nie rozpoznać, a nawet sam o tym nie wiedzieć, ale z psychologicznego punktu widzenia chce dać partnerce obraz, że w tym sensie są na równi.

W niektórych przypadkach może to być nieco korzystne, ponieważ mężczyzna może potrzebować trochę więcej aktywności fizycznej. Sytuacja taka pomaga mu uniknąć problemów związanych z siedzącym trybem życia. Oprócz tego jedno badanie wykazało, że mężczyźni maksymalizowali swoją sprawność, poślubiając kobiety młodsze o 15 lat.

2. Młodsze kobiety są podatne na manipulację

Istnieje klasa toksycznych mężczyzn, którzy wolą młodsze kobiety ze względu na możliwość uwodzenia i manipulacji. Wykorzystują ich niewinność i naiwność. Wierzą, że w ten sposób będą mogli je „uformować” według własnego uznania.

Tacy mężczyźni lubią pouczać i czuć się na wyższej pozycji, szczególnie w sprawach miłosnych i seksualnych. Uważają, że młodszej kobiecie mogą tłumaczyć to, co wiedzą, a ona będzie chciała się uczyć niczym posłuszny uczeń.

Tym samym wykazują pewne cechy kompleksu wyższości. Jednak może ich czekać niespodzianka: w dzisiejszych czasach wiele młodych kobiet doskonale wie, czego chce.

3. Nie mają problemów z zegarem biologicznym

Mężczyźni lubią młodsze kobiety

Mężczyźni i kobiety mogą mieć dzieci po okresie dojrzewania. Jednak od czasu ich włączenia do świata pracy znacznie częściej zdarza się, że moment posiadania dzieci jest odsuwany w czasie i opóźniony.

Według badań, do 30 roku życia, 70% kobiet stosuje antykoncepcję. Oczywiście nie zawsze tak jest. Wiele kobiet decyduje się zostać matkami w młodym wieku, podobnie jak wielu mężczyzn decyduje się zostać ojcami na tym samym etapie.

Jednak z drugiej strony wiek rozrodczy kobiet jest krótszy: menopauza może rozpocząć się między 45 a 50 rokiem życia, podczas gdy mężczyźni mogą rozmnażać się po 60 roku życia i znacznie dłużej.

Oprócz tego badania nad różnicami między płciami w preferencjach dotyczących partnera wykazały, że mężczyźni bardziej skupiają się na cechach sygnalizujących zdolności reprodukcyjne kobiet, dla których młodość jest doskonałym wskaźnikiem.

4. Przyzwolenie społeczeństwa

Społeczeństwo zazwyczaj nie patrzy niechętnie na podbój młodszej kobiety przez mężczyznę. W gronie przyjaciół i znajomych prawdopodobnie otrzyma gratulacje. A mając to społeczne lub kulturowe przyzwolenie, łatwiej jest działać.

Jednak to samo zwykle nie dzieje się, gdy starsza jest kobieta.

5. Przeżywają kryzys

Tak jak kobiety przechodzą menopauzę, tak mężczyźni przechodzą przez tak zwaną andropauzę. Według badań przeprowadzonych przez zespół ze Szpitala Clínico Universitario de Valencia, u mężczyzn od 50 roku życia występuje bardzo znaczny spadek poziomu testosteronu.

Nie byłoby niczym niezwykłym, że podczas tego przejścia próbują znaleźć partnerkę lub kochankę młodszą od siebie. Może to oznaczać większy bodziec z punktu widzenia funkcjonowania seksualnego, co pozwala zrekompensować spadek testosteronu.

6. Wzmocnienie ego

Fakt, że mężczyzna decyduje się na związek z młodszą kobietą, może pozwolić mu udowodnić sobie kilka rzeczy:

  • Nadal funkcjonuje seksualnie;
  • Nadal uważa się za osobę atrakcyjną lub pożądaną, co może w ten sposób dać do zrozumienia byłej partnerce.

Oba powody wzmacniają poczucie własnej wartości i pomagają wzmocnić ego, które może nieco spaść po osiągnięciu pewnego wieku, ze względu na aspekty związane właśnie z dysfunkcjami seksualnymi, jak wspomniano w niektórych badaniach.

7. Chęć doświadczenia czegoś nowego

Kiedy dana osoba jest ze swoim partnerem od wielu lat, jest to normalne. Czasami jednak chęć doświadczenia czegoś nowego może zakończyć życie w związku.

Dlatego niektórzy mężczyźni próbują przeżyć ekscytację z początku z młodszymi kobietami. Nawet jeśli jest to złudzenie, na pewien czas mogą uciec od monotonii i wnieść odrobinę urozmaicenia w swoje życie.

8. Mężczyźni żyją dłużej

depilacja laserowa u mężczyzny

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Według danych z 2016 r. różnica ta wynosi średnio 5 lat.

Może to stanowić powód, dla którego niektórzy mężczyźni mogą chcieć mieć młodszą partnerkę. Chcą doświadczyć różnych rzeczy przed śmiercią. Jedną z nich jest posiadanie młodszej partnerki.

9. Młodsze kobiety mogą wybierać starszych mężczyzn

Do tej pory podaliśmy przyczyny z punktu widzenia pociągu mężczyzn do kobiet młodszych od nich samych. Jednak często bywa odwrotnie. To kobiety na ogół wolą starszych od siebie partnerów.

Takie młode kobiety mogą być uwiedzione przez urok niektórych starszych mężczyzn. Szczególnie cenią sobie ich doświadczenie, mądrość, poczucie bezpieczeństwa, sławę, bogactwo lub władzę.

10. Wiek nie ma znaczenia

Ponieważ uogólnienie może prowadzić do błędów, warto pamiętać, że powody, o których wspomnieliśmy, nie mają zastosowania we wszystkich przypadkach. Możliwe jest również, że między dwojgiem ludzi, którzy nie dbają o różnicę wieku, naturalnie zrodzą się uczucia.

Bez względu na wiek, nic nie usprawiedliwia niewierności

To, że mężczyzna chce być z młodszą kobietą to jego wybór, ale fakt, że decyduje się na to równolegle ze swoim związkiem, jest poważnym problemem.

Niewierność nigdy nie powinna być usprawiedliwiona. Jeśli w związku pojawiają się problemy, a mężczyzna chce doświadczyć czegoś innego, najrozsądniej będzie porozmawiać o tym z partnerką.

A w przypadku, gdy nie znajdują rozwiązania, zawsze istnieje możliwość separacji. Nawet jeśli jest to bolesne, jest to najuczciwszy sposób, aby dać sobie i innym możliwość rozpoczęcia od nowa i, kto wie, znalezienia odpowiedniej osoby. Niewykluczone, że okaże się nią młodsza kobieta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.