Główne następstwa i konsekwencje niewierności

Niewierność może głęboko wpłynąć na ofiarę, jej wizję siebie, zadowolenie z życia i sposób, w jaki odnosi się do innych. Porozmawiajmy tutaj o głównych konsekwencjach zdrady.
Główne następstwa i konsekwencje niewierności
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy zakładamy, że w związkach monogamicznych istnieje milcząca lub wyraźna zgoda na wyłączność. Wiemy, że zaufanie w związku jest podstawą. Poprzez emocjonalne oddanie się partnerowi przyjmujemy na siebie jednocześnie opiekę i ochronę jego uczuć. Z tego powodu oczywiste jest, że zdrada może wywołać głęboki ból. Ale jak daleko sięgają konsekwencje niewierności?

Wydaje się, że nie rozważamy ich wystarczająco poważnie. Niestety niewierność zdarza znacznie częściej, niż nam się wydaje. Około 30% populacji przyznaje się do niewierności wobec partnera, a wraz z pojawieniem się nowych technologii trend ten może się nasilać. Wskazuje to, że miliony ludzi borykają się z poważnymi psychologicznymi konsekwencjami tego rodzaju zdrady.

Poważne konsekwencje niewierności

Niewierność wpływa na życie osoby zdradzonej, ale także na dzieci i może mieć długofalowe konsekwencje.

Ustalenie, co stanowi niewierność, a co nie, nie zawsze jest proste. W rzeczywistości zależy to w dużej mierze od wartości, oczekiwań i przekonań każdej osoby i każdej pary. Dla niektórych zdrada ma miejsce tylko wtedy, gdy seks odbywa się z osobą inną niż partner. Dla innych intymność emocjonalna lub wymiana wiadomości przez Internet to już akt niewierności.

W każdym razie poczucie, że partner zdradził pokładane w nim zaufanie, wyzwala szereg bolesnych procesów na poziomie psychologicznym. Ich skutki odczuwane są nie tylko krótkoterminowo, ale mogą trwać w czasie. Wśród głównych następstw należy wymienić następujące:

Samoocena i utrata poczucia własnej wartości to pierwsze konsekwencje niewierności partnera

Jedną z pierwszych reakcji, które pojawiają się u osób, które padły ofiarą niewierności, jest zakwestionowanie samego siebie. Taka osoba zadaje sobie pytania: co zrobiłem źle, aby do tego doszło? Czy mu nie wystarczam? Czego brakowało ze mną mojemu partnerowi? Dlaczego ktoś inny okazał się lepszy?...

Wszystkie te pytania bezpośrednio atakują własną ocenę i głęboko niszczą poczucie własnej wartości. Osoba zaczyna się dewaluować, czuć się gorsza i nieadekwatna, co może mieć reperkusje we wszystkich dziedzinach jej życia.

Ten artykuł również może Cię zainteresować: Miniakty niewierności – na czym mogą polegać?

Wina i wstyd

Chociaż można by się spodziewać, że osoba niewierna będzie odczuwała wstyd i poczucie winy, w rzeczywistości zdradzony partner często doświadcza równie dużej dawki tych emocji. Pod pewnymi względami może czuć, że to, co się wydarzyło, jest jego osobistą porażką, że to jego odpowiedzialność i że gdyby ludzie wokół niego się o tym dowiedzieli, zostałby wyśmiany.

Może to prowadzić do izolacji, ukrywania i tłumienia emocji. Osoba ta nie może pozwolić sobie na wyrażenie swojego niezadowolenia lub rozczarowania, aby uniknąć krytyki i osądu ze strony innych. W konsekwencji życie w ciszy i odmawianie sobie emocjonalnego wyładowania tylko zwiększa jej dyskomfort.

Utrata zaufania

Jedną z najbardziej oczywistych konsekwencji niewierności jest utrata zaufania. To wzajemne poczucie bezpieczeństwa, które było tak trudno zbudować, załamuje się całkowicie, zanim strona niewierna i ofiara pogrążą się w niepewności.

Wszystko, co myślałeś, że wiesz i wiedziałeś o swoim partnerze i związku, musi teraz zostać przeanalizowane z innej perspektywy. A wszystkie pewniki i prawdy, które sprawiły, że związek był trwały, stają się nieistotne.

Może to skłonić wiele osób do podjęcia decyzji o zakończeniu związku na dobre, ponieważ nie są w stanie (lub nie chcą) ponownie zaufać osobie, która ich zdradziła. Nawet w tych przypadkach, w których decydują się kontynuować relację i próbują naprawić szkody, brak zaufania staje się ogromnym obciążeniem, które nie zawsze można przezwyciężyć.

Dodatkowo warto wspomnieć, że tę nieufność nierzadko ekstrapoluje się na przyszłe relacje. Emocjonalne konsekwencje niewierności mogą sprawić, że ofiara stanie się podejrzliwa i nieufna, a także okaże brak wiary w przyszłe relacje. Tak więc długoterminowe następstwa mogą być poważne.

Złość, uraza i rozgoryczenie

Niewierność może generować wszelkiego rodzaju reakcje, takie jak gniew, a nawet depresja.

Emocje gniewu i wściekłości bardzo często towarzyszą odkryciu niewierności. Szczególnie na początku potrafią całkowicie przytłoczyć ofiarę. Jeśli nie potrafi odpowiednio nimi zarządzać, mogą się umocnić i wpłynąć ograniczająco na przyszłość danej osoby. Dźwiganie ciężaru nienawiści i urazy powstrzymuje ofiarę przed wyzdrowieniem i szukaniem szczęścia. Utrudnia gojenie emocjonalnych ran i może przeszkadzać w tworzeniu nowych więzi.

Jeśli zdecydujesz zostać ze swoim partnerem po zdradzie, uraza i rozgoryczenie mogą odbić się na twoim codziennym życiu. To ograniczy wyrażanie uczuć, konstruktywną komunikację i seksualność. To tylko pogłębia już istniejącą przepaść między wami i zwiększa niezadowolenie z relacji.

Niepokój i depresja

Wreszcie konsekwencje niewierności obejmują różne zaburzenia psychiczne. Ofiary zdrady często doświadczają wysokiego poziomu lęku z powodu niepewności, w jakiej są pogrążone. Nierzadko rozwijają też stan depresyjny, który może prowadzić nawet do myśli samobójczych. W niektórych przypadkach emocjonalny wpływ niewierności jest tak duży, że może wywołać zespół stresu pourazowego.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak się dowiedzieć, czy Twój partner cię kontroluje

Konsekwencje niewierności dotyczą nie tylko ofiary

Oczywiste jest, że osoba, która została zdradzona, najbardziej cierpi z powodu konsekwencji niewierności, ale nie jest jedyną. Strona niewierna może odczuwać duże poczucie winy, wstydu i wyrzutów sumienia oraz ogromnie cierpieć z powodu pogorszenia więzi i wyrządzonych szkód. Ale poza tym warto wspomnieć, że nawet dzieci mogą być dotknięte tym, co się stało.

Dzieci mogą dostrzegać zmianę w rodzicach, żywić urazę ze względu na brak uwagi i dyspozycyjności, a także czuć się zdradzone i oszukane przez niewiernego rodzica. Może to prowadzić do tego, że w przyszłości same staną się niewierni lub odwrotnie, staną się nieufne i wysoce nietolerancyjne we własnych dorosłych związkach.

Ostatecznie niewierność wpływa na wiele istnień ludzkich, a jej reperkusje mogą być długotrwałe. Dlatego jeśli relacja jest niezadowalająca, jeśli odczuwasz osobiste niedociągnięcia lub brak szacunku dla partnera, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy. W każdym razie zdobycie się na odwagę, by oczyścić ten stan lub opuścić związek (jeśli nie jest tym, czego pragniemy) zawsze będzie o wiele bardziej dojrzałe i odpowiedzialne emocjonalnie niż zdrada zaufania partnera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jauregui, I. (31 de 05 de 2022). El fenómeno de la Infidelidad: Trauma y estrés postraumático. Obtenido de epsys: http://www.eepsys.com/es/el-fenomeno-dela-infidelidad-trauma-y-estres-postraumatico/
  • Hernández, J., Bartolo, M. Á., González, K. G. & Hernández, E. E. (2018). Redes sociales, sexualidad 2.0 e infidelidad 2.0. Revista Cognosis. ISSN 2588-05783(3), 1-10.
  • Gándara, M. (2011). Sentido de vida en mujeres víctimas de infidelidad (Doctoral dissertation, Tesis de pregrado). Universidad Rafael Landívar, Guatemala.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.