Seryjna monogamia - nieustanne zmienianie partnera

Seryjna monogamia wynika między innymi ze strachu przed samotnością, z uzależnienia emocjonalnego i braku poczucia własnej wartości. Czy w przeszłości zdarzyło Ci się przeskoczyć z jednego związku do drugiego?
Seryjna monogamia - nieustanne zmienianie partnera
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Seryjna monogamia to praktyka przeskakiwania z jednego związku do drugiego. Ta praktyka jest coraz częściej badana ze względu na jej negatywne konsekwencje w życiu osób.

Po zakończeniu romantycznego związku rozpoczyna się okres żałoby. Jak pokazują badania, jest to zdrowa reakcja emocjonalna charakteryzująca się między innymi bólem oraz złością. Jednak niektórzy, zamiast poświęcić czas na przejście procesu żałoby, natychmiast przeskakują z jednego związku do drugiego.

Co może kryć się za takim zachowaniem?

Co to jest seryjna monogamia?

Kiedy związek się kończy i zaczyna się proces żałoby, normalne jest, że osoba doświadcza któregokolwiek z następujących symptomów:

  • Smutek
  • Lęk
  • Gniew
  • Samotność
  • Poczucie winy
  • Bezsilność
  • Zmęczenie

Osoby przeżywające żałobę mogą doświadczać również innych emocji. Ale co się stanie, jeśli pominiesz ten proces i od razu rozpoczniesz nowy związek?

Psycholog Vicente Garrido twierdzi, że seryjni monogamiści angażują się w tę praktykę, ponieważ czegoś im brakuje i wierzą, że mogą wypełnić swoją „pustkę” inną osobą.

Para trzymając się za ręce.
Według znawców tematu, osoby praktykujące „seryjną monogamię”, zwykle mają braki emocjonalne.

Czy byłeś seryjnym monogamistą? Co możesz z tym zrobić?

Musisz przeanalizować, czy robiłeś to w przeszłości. Jeśli zauważysz, że byłeś singlem przez dość krótki czas i po utracie partnera od razu szukasz drugiego, prawdopodobnie jesteś seryjnym monogamistą.

Możesz mieć również inne problemy, prawdopodobnie związane z poczuciem własnej wartości, lękiem przed samotnością lub uzależnieniem emocjonalnym.

Jeśli czujesz, że ten opis do Ciebie pasuje, musisz ocenić, co kryje się za tego typu zachowaniem. Dzieje się tak dlatego, że jeśli masz problem, który musisz rozwiązać dla własnego dobra, dobrym pomysłem jest wizyta u psychologa, aby uniknąć powtarzania tej praktyki, która ostatecznie może być dla Ciebie szkodliwa.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Toksyczny związek – 7 sygnałów, by go zakończyć

Dlaczego monogamia seryjna może być szkodliwa?

Wiele osób ucieka się do tej praktyki, aby uniknąć nadszarpnięcia poczucia własnej wartości. Jednak w głębi duszy osoby takie wyrządzają znacznie większe szkody. Jeśli bowiem nowy związek nie jest zdrowy lub nie układa się dobrze, możesz cierpieć jeszcze bardziej, niż byłoby to w przypadku przeżywania samotności.

Może to zaszkodzić twojej samoocenie i możesz nigdy nie zająć się swoim lękiem przed samotnością. Uzależnienie emocjonalne będzie trwało, co również jest ryzykowne, zwłaszcza dla osiągnięcia twoich celów.

Seryjna monogamia to problem, którym należy się zająć, aby usunąć w naszym życiu przeszkody na drodze do samorealizacji.

Jak uniknąć popadnięcia w seryjną monogamię

Niektóre podejścia analityczne stwierdzają, że ta praktyka jest emocjonalną podporą dla tych, którzy nie chcą opłakiwać swojego byłego partnera.

Najlepiej jednak postępować zgodnie z kilkoma zaleceniami i rozpocząć nowy związek w harmonijny i zrelaksowany sposób, upewniając się, że jesteś w stanie w zdrowy sposób dawać i otrzymywać miłość.

Para w objęciach.
Ważne jest, aby zająć się kwestią monogamii seryjnej, ponieważ jest ona ograniczająca i może sprawić, że będziemy w naszych związkach popełniać błędu z przeszłości.

Co możesz zrobić:

Przeanalizuj historię swoich związków. Następnie zastanów się, czy doświadczyłeś okresów, w których byłeś singlem przez dłuższy czas lub czy próbowałeś zabandażować swoje emocjonalne rany za pomocą nowego związku.

Jeśli niedawno zakończyłeś związek, poświęć trochę czasu, zanim wejdziesz w kolejny. To, jak długo będzie trwał proces żałoby, będzie zależeć od każdego indywidualnie, ale spróbuj poczekać kilka miesięcy, zanim zaczniesz spotykać się z kimś innym.

  • Spróbuj zidentyfikować swoje emocje po rozstaniu. Czy boisz się być sam? Chcesz, żeby twój były partner był zazdrosny? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc ci zrozumieć, dlaczego angażujesz się w seryjną monogamię.
  • Bądź odpowiedzialny i działaj świadomie. Pamiętaj, że związek z inną osobą tylko po to, by zapomnieć o kimś z przeszłości lub wypełnić pustkę, jest równoznaczny z jej wykorzystaniem.
  • Działaj świadomie. Kiedy już zidentyfikujesz swoje emocje, stań się świadomy tego, czego naprawdę spodziewasz się po swoim życiu emocjonalnym. Chcesz przeskoczyć z jednego związku do drugiego? Masz stałego partnera i związek? A może zależy Ci tylko na tym, by wypełniać puste przestrzenie w swoim życiu bez przerwania tego błędnego koła?
  • Jeśli czujesz, że nie możesz zrobić tego sam, powinieneś udać się do psychologa lub doradcy w celu uzyskania wsparcia i konstruktywnych porad. Możesz potrzebować terapii, aby rozwiązać swoje wewnętrzne problemy.

Seryjna monogamia – przerwij błędne koło

Pamiętaj, że jesteś kompletną osobą z wieloma mocnymi stronami. W życiu możesz zajść tak daleko, jak tylko chcesz. W rzeczywistości możesz szybciej osiągnąć swoje cele samodzielnie lub ze stabilnym partnerem niż z kimś, kogo używasz tylko do wypełnienia emocjonalnej pustki.

Nie bój się być sam. Najlepsze rzeczy w życiu zwykle dzieją się wtedy, gdy wracasz do punktu wyjścia i zaczynasz podejmować świadome decyzje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Villegas Besora, M. (2006). Amor y dependencia en las relaciones de pareja. Revista de Psicoterapia17(68), 5–64.
  • Sanpedro, P. (2005). El mito del amor y sus consecuencias en los vínculos de pareja. Disenso45. Retrieved from http://cdd.emakumeak.org/ficheros/0000/0392/Pilar_Sanpedro.pdf
  • Ruptura de la pareja en jóvenes: factores relacionados con su impacto. (2017). Enseñanza e Investigación En Psicología22(3), 342–352.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.