Ponowne zakochanie się we własnym partnerze - jak?

Możesz ponownie zakochać się w swoim partnerze. Pociąga to za sobą zmianę wspólnego nastawienia i znaczenia twojego związku, zwłaszcza gdy przechodzicie kryzys. Oto kilka wskazówek, które wam w tym pomogą.
Ponowne zakochanie się we własnym partnerze - jak?

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Istnieje kilka powodów, dla których związek może się nie powieść. Dlatego ważne jest, aby znaleźć sposób na ponowne zakochanie się we własnym partnerze. Jeśli w głębi serca naprawdę się kochacie, może to zapobiec rozstaniu. Ponowne zakochanie się oznacza zmianę dotychczasowego nastawienia i nadanie relacji nowego znaczenia. To wymaga zaangażowania, zrozumienia i miłości.

Musi być również otwartość, ponieważ pozwoli ci to przemyśleć te przekonania, które powodują problemy. Ponowne zakochanie się nie jest łatwym zadaniem. W rzeczywistości wymaga to od was obu obiektywnego spojrzenia na problem i rozwiązania go w zespole. Czasami jest to trudne, ponieważ ładunek emocjonalny wokół konfliktu może na nowo rozpalić urazy. Jednak dla chcącego nic trudnego.

Ponowne zakochanie się – od czego zacząć?

Musisz najpierw zastanowić się, czy chcesz kontynuować związek, zwłaszcza gdy wzajemne zainteresowanie fizyczne oraz intelektualne wygasło. Czy istnieje jeszcze między wami dobra komunikacja, zabawa, współudział i pasja? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, musisz przemyśleć czy warto kontynuować związek. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

1. Zidentyfikuj problem

Przede wszystkim musicie oboje zdać sobie sprawę, że związek nie kwitnie i porozmawiać o tym. Ważne jest, aby określić, na czym polega problem, aby go rozwiązać. Wymaga to od was obu wyrażania swoich myśli i uczuć na temat związku, a następnie szukania alternatyw, które pozwolą wam się ponownie zakochać.

Najczęstsze problemy to brak komunikacji, bliskości i intymności, niewiele wspólnych upodobań i ogólny spadek w życiu seksualnym. Zidentyfikowanie źródła konfliktów pomoże ci określić, czego naprawdę potrzebujesz.

Para. Szczera rozmowa
Nie da się nawet zacząć rozwiązywać konfliktu bez odpowiedniego dialogu.

Przeczytaj również: Dojrzali zakochani: gdy spotykają się dwie mądre dusze

2. Spędzanie czasu tylko we dwoje

Zaangażujcie się we wspólne spędzanie czasu, tylko dla siebie, przynajmniej jeden dzień w tygodniu. Dzieje się tak, ponieważ praca w nadgodzinach, zajmowanie się dziećmi i inne obowiązki uniemożliwiają parom znalezienie czasu tylko dla siebie, a to często prowadzi do separacji.

Zaplanujcie co tydzień czas, aby być razem, tylko we dwoje. Zaplanujcie romantyczną kolację, obejrzyjcie film, odwiedźcie nowe miejsca lub po prostu porozmawiajcie. Trzymajcie się planu, aby wyrobić w sobie nawyk.

3. Nowe zajęcia dla obojga

Zidentyfikuj czynności, które oboje lubicie i podejmijcie je razem. Może to być taniec, gotowanie, joga, nauka języka lub… Najlepiej byłoby, gdyby na zajęciach zależało wam obojgu, aby naprawdę cieszyć się nimi, gdy jesteście ze sobą razem. Możesz nie być tego świadomy, ale dzielenie wspólnych zainteresowań wzmacnia więź i buduje zaufanie.

4. Zakochaj się ponownie, będąc rozważnym

Słodkie detale to sposób na okazanie uczucia. Nie chodzi tylko o prezenty, ale także o drobne działania, które sprawiają, że oboje jesteście wdzięczni za to, że jesteście ze sobą. Na przykład możesz podać śniadanie do łóżka. Ważne jest, aby zidentyfikować te rzeczy, które sprawiają, że twój partner jest szczęśliwy. Znaczenie drobnych szczegółów leży w tych, które mogą wzmocnić więź, nawet w czasach kryzysu.

5. Czy zabawne zajęcia

Psycholog i psychiatra José Díaz Morfa radzi, aby zrywać z rutyną i wspólnie się śmiać. Te chwile są koniecznością w walce z nudą. Poza tym dobra zabawa pomoże Ci dzielić się nowymi rzeczami.

6. Rozbudź na nowo pasję

Zdecydowanie musisz rozważyć swoje życie seksualne, aby ponownie się zakochać. Wypróbuj nowe rzeczy, aby go aktywować, takie jak eksperymentowanie w innych miejscach, odnawianie pozycji, a może nawet zabawki erotyczne. Tego rodzaju rzeczy mogą ponownie rozpalić płomień i pozwolić ci nauczyć się nowych sposobów na cieszenie się sobą nawzajem.

7. Ponowne zakochanie się, a przestrzeń indywidualna

Jak powiedzieliśmy powyżej, ważne jest wspólne spędzanie czasu, jednak każde z was potrzebuje również przestrzeni osobistej. Chwile, w których rozwijasz się indywidualnie, rozwijasz hobby i utrzymujesz przyjaźnie. Innymi słowy, posiadanie przestrzeni osobistej to sposób na zaspokojenie własnych potrzeb. Dzieje się tak, ponieważ frustracja związana z niemożnością zaspokojenia osobistych potrzeb nie sprzyja zdrowemu związkowi.

8. Zoptymalizuj swoją komunikację

To jeden z filarów każdego związku. Dlatego zawsze staraj się utrzymywać jasną, uczciwą i wzajemną komunikację, dzięki której będziesz w stanie postawić się w sytuacji drugiej osoby i osiągnąć porozumienie. Podobnie musisz pielęgnować szacunek dla partnera poprzez aktywne słuchanie, kontrolowanie gniewnych emocji i akceptowanie różnych punktów widzenia.

Mężczyzna całuje kobietę.
Pary, które wspólnie doświadczają nowych rzeczy, często wzmacniają więź.

Zobacz też: Oznaki miłości – 6 dowodów zakochania

Codzienne szczegóły, aby się zakochać

Ok, więc chcesz się ponownie zakochać, ale nie wiesz, od czego zacząć. Oto lista codziennych rzeczy, które mogą Ci w tym pomóc.

 • Zamień rutynę w zabawne zajęcia. Na przykład odtwarzaj ulubioną muzykę podczas sprzątania domu.
 • Powiedzcie sobie nawzajem rzeczy, które uwielbiacie słyszeć w ciągu dnia. Porozmawiaj o tym, co wydarzyło się w pracy, o tym, co ci się przyśniło. Zwróć też uwagę na to, co mówi partner.
 • Ignoruj telefon komórkowy, gdy ze sobą rozmawiacie.
 • Od razu spakuj walizki i wybierzcie się na romantyczny wypad.
 • Spraw, aby każdy dzień był wyjątkowy. Świętuj małe rzeczy, które każdy dzień ma do zaoferowania. Pomoże Ci docenić wspólnie spędzone chwile.
 • Zrób listę wspólnych zainteresowań i realizujcie je razem. Obejmuje to rozmowę na dowolny temat, który może was pasjonować.
 • Odpręż się, medytuj, wykonuj ćwiczenia oddechowe, masujcie się nawzajem. Krótko mówiąc, znajdźcie sposób na to, abyście oboje uwolnili się od zmartwień.
 • Flirtuj, komplementuj, zaskakuj niespodziewanymi prezentami lub romantycznym detalem.
 • Pracuj nad sobą, dbając o swój wygląd i wyznaczaj sobie indywidualne cele.
 • Szanuj wzajemną prywatność i czas spędzany w samotności.
 • Poszukaj porady, aby spróbować ponownie się w sobie zakochać.

Uwagi końcowe

W niektórych przypadkach terapia pary będzie najlepszą opcją, zwłaszcza gdy związek znacznie się pogorszył. Ten rodzaj profesjonalisty powinien być w stanie zapewnić Ci niezbędne narzędzia i wsparcie, których potrzebujecie, aby przezwyciężyć wszelkie niezgodności. Próbowałeś już wszystkiego i nie możesz się ponownie zakochać?

Cóż, czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zakochać się w sobie i zdecydować się na zerwanie. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie pary mają to, czego potrzeba, aby pozostać razem na całe życie, a to jest całkowicie OK!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.