5 oznak, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem

Czy czujesz, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem? W tym artykule powiemy Ci, jak możesz to sprawdzić i co powinieneś zrobić.
5 oznak, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zauważyłeś, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem i jest bardziej odległy? Czy on lub ona nie nazywa Cię już czułym przezwiskiem, który tak bardzo lubisz? Wszystkie pary ewoluują z biegiem czasu i chociaż być może tego nie zauważyłeś, sam również się zmieniasz! Co się jednak stanie, jeśli zauważysz, że twój partner traci zainteresowanie związkiem?

Przede wszystkim weź głęboki oddech! Nie ma powodu do paniki, ponieważ może to być tymczasowe. Czasami, czy to z powodu pracy, czy też dlatego, że nie czujemy się dobrze (tj. jesteśmy bardziej smutni i apatyczni) możemy zdystansować się od naszego partnera, nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego możliwe, że ta utrata zainteresowania związkiem nie ma z tobą nic wspólnego.

Aby to wiedzieć, ważne jest, aby komunikować się ze swoim partnerem. Jeśli nie ma już czasu na wspólne chwile, późno odpowiada na wiadomości i nie jest tak czuły jak wcześniej, zapytaj, co jest nie tak i porozmawiaj z nim. Cisza tylko zwiększy dyskomfort.

Najczęstsze powody utraty zainteresowania związkiem

Czas jest jednym z powodów, które grają przeciwko każdemu związkowi. W rzeczywistości Europejski Instytut Psychologii Pozytywnej wyjaśnia, że niektóre pary popadają w rutynę, w której spontaniczność i wspólnie spędzony czas zaczynają się zmniejszać, prawie do zaniku.

Często mamy błędne przekonanie, że miłość wystarczy, chociaż eksperci w dziedzinie psychologii i związków nie przestają upierać się, że tak nie jest. Związek trzeba pielęgnować i dbać o niego, ponieważ rutyna i czas w końcu wchłoną go do tego stopnia, że nawet będzie nam trudno rozpoznać, co nas łączy z drugą osobą.

Innym powodem, dla którego dana osoba może stracić pożądanie w związku, jest to, że poznała nową osobę, która sprawia, że uczucia, które były uśpione, wychodzą na powierzchnię. Może też pojawić się przyzwyczajenie do zauroczenia, a kiedy to się kończy, kończy się także zainteresowanie.

Falta de interés en la pareja.

5 oznak, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem

Teraz, kiedy wiesz trochę więcej o utracie zainteresowania związkiem, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieją niewątpliwe oznaki, że coś się dzieje. Ich rozpoznanie ma kluczowe znaczenie. Musimy zrobić coś ze swej strony, aby rozwiązać sytuację i podjąć decyzję, czy kontynuować, czy zerwać.

1. Nie ma prawie żadnego kontaktu fizycznego

Nie mówimy o seksie, ale o pieszczotach, trzymaniu się za ręce i całowaniu. Są to oznaki uczuć, które powinny być obecne codziennie. Czasem też mogły być obecne każdego dnia, ale teraz zniknęły.

Może to być wyraźny znak, że nastąpiła utrata zainteresowania i ważne jest, aby to rozwiązać. Jeśli potrzebujemy czułości i tych oznak miłości, nie otrzymanie ich od naszego partnera źle na nas wpłynie.

2. Brak zadawania pytań pokazuje, że Twój partner traci zainteresowanie związkiem

W związkach normalne jest zainteresowanie tym, jak minął dzień naszego partnera, jakie anegdoty może nam opowiedzieć i co go martwi. Jednak wszystko to może być nieobecne, gdy partner traci zainteresowanie związkiem.

Możemy czuć, że nasz partner się już o nas nie troszczy. Należy to rozwiązać, aby uniknąć dalszych szkód.

3. Często się kłóci

Czy to zły znak kłócić się w związku? Według psycholog Silvii Congost – nie, ale musimy nauczyć się, jak to robić w zdrowy sposób.

Przekazywanie tego, co myślisz i czujesz w sposób asertywny , bez krzyków, gróźb i obelg jest ważne, aby kłótnie nie zaszkodziły relacji. Kiedy trudno nimi zarządzać, może to wskazywać, że coś jest nie tak.

4. Twój partner jest zawsze na swoim telefonie komórkowym

To normalne, że nasz partner może w pewnym momencie odebrać telefon komórkowy, aby sprawdzić wiadomość lub odebrać telefon.

Jeśli jednak jesteś z nim i jego telefon komórkowy pozostaje w jego rękach przez pół godziny lub godzinę zamiast cieszyć się twoim towarzystwem i rozmawiać, może tracić zainteresowanie.

Pareja con teléfonos móviles.
Nadmierna uwaga poświęcana telefonom komórkowym powoduje zużycie relacji, często generując kłótnie i tarcia.

5. Nie robicie razem żadnych planów

Ucieczka na weekend, spacer, wizyta w nowym miejscu… Gdy tego wszystkiego nie ma w naszym związku, druga osoba może stracić zainteresowanie. Nawet wspólne oglądanie filmu może być fajnym planem, ale czasami nawet tego nie ma.

Co zrobić, gdy partner traci zainteresowanie

Ponownie chcielibyśmy podkreślić, jak ważne jest, aby nie stać w miejscu i nic nie robić. Utrata zainteresowania związkiem przez partnera jest bolesna, a czas nie zdziała cudów, jeśli nie zaczniemy coś robić. Dlatego pierwszym krokiem jest rozmowa z drugą osobą i spytanie jej, co się dzieje.

Jeśli nie chce nam nic powiedzieć, koniecznie poinformuj o tym, jak się czujesz i co widzisz. Przyniesie ci to również pewien stopień ulgi, który będzie pozytywny dla twojego zdrowia emocjonalnego.

W przypadku, gdy nic nie osiągniesz, zaproponowanie terapii dla par może być jedną z najlepszych decyzji, jakie możecie podjąć. W przypadku odmowy ze strony partnera, pójście na sesje psychologiczne może Ci pomóc w podjęciu zdrowej decyzji.

Niezrównoważone jest przebywanie obok osoby, która straciła zainteresowanie i która nie przyczynia się już do budowania związku. Poza tym nigdy nie jest przyjemnie zacząć zdawać sobie sprawę, że nasz partner się z nami nudzi. Jednak może to być bardzo bolesne, jeśli ta sytuacja będzie się przedłużać przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze uzyskanie pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar Montes de Oca, Y. P., Bernal Hernández, V. H., Torres Muñoz, M. A., Alvarado Orozco, J., & González Arratia López Fuentes, N. I. (2018). Causas de apatía en parejas casadas y en unión libre. Acta de investigación psicológica8(1), 83-94.
  • Vera, A. S., Navarro, E. L., Pina, M. R., & León, M. Á. M. Influencia del WhatsApp en las relaciones de pareja. REVISTA DE FUNDAMENTOS DE PSICOLOGÍA9(11), 4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.