Rozpoczęcie aktywności fizycznej - o czym należy pamiętać

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule.
Rozpoczęcie aktywności fizycznej - o czym należy pamiętać
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ludzki instynkt każe im dzień po dniu szukać sposobów na przetrwanie. Jednak ewolucja świata niesie ze sobą różne problemy, takie jak siedzący tryb życia i konsumpcja żywności ultraprzetworzonej, które utrudniają ten cel. Mimo to istnieje kilka alternatyw poprawiających jakość naszego życia, a jedną z nich jest aktywność fizyczna. Rozpoczęcie aktywności fizycznej warto jednak odpowiednio zaplanować.

Jeśli jednak jesteś osobą, która w przeszłości nie ćwiczyła regularnie, nagłe rozpoczęcie aktywności fizycznej może spowodować kontuzje lub dyskomfort, które osłabią Twoją motywację. Dlatego wskazane jest, aby pierwszym krokiem w świat fitnessu było świadome i odpowiednie zaplanowanie.

Rozpoczęcie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest doskonałym narzędziem do poprawy życia człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy ruch ciała, który wymaga wydatkowania energii, jest uważany za aktywność fizyczną.

Inna publikacja WHO stwierdza, że bezczynność jest jedną z najważniejszych przyczyn zgonów na świecie. Według tego podmiotu choroby niezakaźne związane z siedzącym trybem życia są głównym problemem zdrowia publicznego w wielu krajach na całym świecie.

Rozpoczęcie aktywności fizycznej – powody

Aktywność fizyczna nie tylko zwiększa oczekiwaną długość życia człowieka, ale jest również uważana za sposób na życie. W rzeczywistości wielu ludzi dzisiaj postrzega ćwiczenia jako sposób na życie. Na przykład poprzez aktywność fizyczną nawiązujemy nowe znajomości i przyjmujemy nowe nawyki. Korzystnie działa również towarzysząca aktywności zdrowa dieta.

Główne powody, dla których warto stać się aktywnymi fizycznie, dotyczą ochrony żywotnej. Oto niektóre z głównych wyróżnionych w publikacji Manual Merck. Według tej publikacji aktywność fizyczna:

  • Przyspiesza spalanie kalorii.
  • Zapobiega chorobom układu krążenia.
  • Dostarcza organizmowi energii.
  • Zapobiega stresowi, niepokojowi i nastrojom.
  • Zapobiega letargu i podnosi poziom energii.
  • Poprawia między innymi nasze zdolności fizyczne, takie jak siła, wytrzymałość, szybkość i elastyczność.

Jak zacząć uprawiać aktywność fizyczną?

Wszystko ma swój początek i kiedy są to pozytywne rzeczy na całe życie, warto spróbować. Tak jest w przypadku aktywności fizycznej, która wymaga pewnej opieki dla początkujących. Spójrzmy.

1. Rozważ swoją sytuację

Pani doktor

Każdy może być aktywny fizycznie, ale należy wziąć pod uwagę wyjątkową sytuację każdej osoby. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ocena stanu zdrowia. Na przykład ma to miejsce w przypadku, gdy cierpisz na choroby takie jak astma lub zapalenie stawów, które wymagają bardziej szczegółowej uwagi, a w niektórych przypadkach spersonalizowanych procedur.

W związku z powyższym wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem i specjalistą w dziedzinie aktywności fizycznej w celu opracowania programu zgodnego z Twoimi osobistymi uwarunkowaniami.

2. Reguluj czas aktywności

Organizm nie jest jeszcze przystosowany do tempa aktywności fizycznej. Z tego powodu najlepszą opcją jest pójście krok po kroku, a czas jest w tej kwestii decydującym czynnikiem. Przede wszystkim znalezienie wolnego miejsca w swoim grafiku to podstawa. Upewnij się, że znajdziesz harmonogram, który jest dla Ciebie wygodny i motywuje Cię do wyrobienia sobie nawyku ćwiczeń.

Z drugiej strony, aby przeprowadzić odpowiedni proces adaptacji, należy uregulować czas aktywności fizycznej. Najlepiej zacząć od 2 lub 3 razy w tygodniu w sesjach trwających maksymalnie 30 minut i minimum 20 minut.

Z upływem tygodni należy wydłużać czas, aby organizm nie przyzwyczaił się do tych samych bodźców, a te przestały być skuteczne. Jednak rób to ostrożnie i cierpliwie, ponieważ nadmierny wysiłek może prowadzić do kontuzji, która całkowicie zatrzyma twoje postępy.

3. Rozgrzej się przed i rozciągnij po aktywności fizycznej

Przed każdym treningiem lub uprawianiem jakiejkolwiek dyscypliny sportowej konieczna jest aktywacja mięśni. Według publikacji na stronie internetowej Mayo Clinic jej znaczenie polega na zwiększeniu krążenia krwi w mięśniach, a także na większej aktywacji układu sercowo-naczyniowego.

Dlatego najlepiej jest rozgrzać się przez 5 do 10 minut przed rozpoczęc iem aktywności. Zgodnie z powyższym artykułem, najlepszym sposobem na to są powolne ruchy, głównie tych grup mięśni, które będą najbardziej wykorzystywane w kolejnej sesji.

W ten sam sposób pod koniec treningu powinieneś poświęcić od 5 do 10 minut na rozciąganie, ale nie za mocno. Według badań opublikowanych w British Journal of Sports Medicine rozciąganie ma na celu zapobieganie niektórym urazom mięśni i zmniejszanie bólu powysiłkowego.

Rozpoczynanie aktywności fizycznej: Jaką aktywność fizyczną powinieneś wykonywać?

Jazda na rowerze to dobre rozpoczęcie aktywności fizycznej

Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez WHO, każda aktywność może być odpowiednia, o ile wymaga wysiłku fizycznego. Pamiętaj, że niektóre rodzaje ćwiczeń mogą nie być dobrym pomysłem, jeśli cierpisz na jakikolwiek stan fizyczny lub zdrowotny. W takim przypadku skonsultuj się z lekarzem.

Jednak najlepiej, aby każda osoba wybrała zabawną i motywującą dyscyplinę, aby brak chęci i nuda nie były przeszkodą w średnim lub długim okresie. Niektóre popularne alternatywy to jazda na rowerze, taniec, pływanie i lekkoatletyka, ale jest ich o wiele, wiele więcej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.