Materiały do wystroju, które wspierają zdrowie emocjonalne

Wystrój wnętrza domu wpływa na emocje. Dowiedz się, jakie elementy należy mieć w domu, aby promować spokój i harmonię.
Materiały do wystroju, które wspierają zdrowie emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2022

Istnieją materiały, które zadbają o Twoje zdrowie emocjonalne, których nie powinno zabraknąć w wystroju Twojego domu. Czasami projekt, meble, kształty i światło wpływają na zachowanie ludzi, nawet jeśli nie było takiego zamiaru,.

Dlatego najlepiej, aby zasady dekoracji domu wykraczały poza estetykę i funkcjonalność zapewniając dobre samopoczucie. W tym sensie projektowanie wnętrz jest ściśle związane ze zdrowiem emocjonalnym i szczęściem. Ale jak to możliwe? Wyjaśnimy to w tym artykule.

Czym jest zdrowie emocjonalne?

Wspólnota Madrytu definiuje dobre samopoczucie lub zdrowie emocjonalne jako spokojny stan umysłu, który pozwala stawić czoła codziennym naciskom. Dobre samopoczucie jest niezbędne, aby cieszyć się pozytywnym zdrowiem emocjonalnym.

Instytucja ta zwraca uwagę, że dobrostan to nie tylko brak chorób. Wręcz przeciwnie, wiąże się z satysfakcjonującym życiem. I wierzcie lub nie, nasze otoczenie ma wiele wspólnego z tą satysfakcją.

Jak wystrój wnętrza i materiały dekoracyjne wpływają na Twoje zdrowie emocjonalne

Meble i przedmioty rozmieszczone w twoim domu, biurze lub w dowolnym miejscu, w którym przebywasz, w pewien sposób wpływają również na twoją postawę. Poprzez projektowanie wnętrz możesz więc realnie ją modulować. Dostosowując przestrzenie możesz wybierać materiały, które zadbają o Twoje zdrowie emocjonalne.

Uniwersytet Nauki i Sztuki Ameryki Łacińskiej podkreśla ponadto, że ta dyscyplina artystyczna przyczynia się do odczuwania różnorodnych emocji, niekoniecznie będąc głównym celem dekoracji.

Jeden z trendów związanych z tym celem wykorzystuje naturalne materiały w wystroju wnętrz. Promują one świadomość ekologiczną, obniżają poziom stresu, zwiększają koncentrację i ogólnie poprawiają nastrój, według Krajowego Stowarzyszenia Producentów Parkietów .

Wiklinowe krzesło do dekoracji
Obecność elementów dekoracyjnych z naturalnych materiałów sprzyja relaksującej atmosferze w domu.

Włącz naturalne materiały do wystroju domu, aby zadbać o swoje zdrowie emocjonalne

Zdrowie emocjonalne w pewnym stopniu zależy od dostosowania środowiska, które korzystnie wpłynie na relacje osobiste, codzienny rozwój a także uczucia. Wprowadzając niektóre elementy do swojego domu, możesz promować spokój, uzyskać wysokiej jakości odpoczynek i stworzyć harmonijną atmosferę.

Upewnij się więc, żeby meble, lampy, donice i inne przedmioty umieszczane w Twoim domu były wykonane z materiałów korzystnych dla Twojego zdrowia.W związku z tym spójrz na cztery elementy, których nie może zabraknąć w wystroju.

1. Drewno

To jeden z najczęstszych materiałów używanych do wystroju wnętrz. Drewno jest organiczne i naturalne, ponadto dzięki swoim właściwościom termicznym kojarzy się z ciepłem. Uważa się, że pomaga się zrelaksować w przypadku bezsenności i niepokoju.

Według Association of Wood Entrepreneurs of Navarra kontakt z drewnem obniża ciśnienie krwi i tętno. Generuje również poczucie komfortu ze względu na ścisły związek z naturą.

W związku z tym badanie przeprowadzone przez University of British Columbia i FP Innovations wykazało, że drewno zmniejsza aktywność współczulnego układu nerwowego, co oznacza zmniejszenie poziomu stresu. Badania podkreślają, że ten materiał tworzy zdrowsze środowisko. Wprowadź je do swojego domu za pomocą następujących przedmiotów:

  • Krzesła
  • Stoły
  • Półki
  • Obrazy
  • Szafki
  • Wieszaki na ubrania
  • Tace na klucze

2. Juta

Juta lub „złote włókno” działa jak izolator, który nadaje spokój przestrzeniom i wycisza emocje. W domu możesz włączyć ją do wystroju za pomocą dywanów, dywaników, pokrowców na krzesła i zasłon.

Bardzo często materiał ten łączy się z innymi włóknami syntetycznymi lub naturalnymi, aby uzyskać większą funkcjonalność, jak wskazano w tekście Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

3. Bambus

Bambus oczyszcza powietrze i poprawia dotlenienie, co sprzyja odprężeniu i złagodzeniu niepokoju. Sama roślina i inne przedmioty wykonane z tego materiału nadają Twojemu domowi naturalny charakter.

Bambusy przechwytują hałas, zimno i ciepło, gromadząc je w komorach powietrznych utworzonych w pniach. Działanie to generuje stan spokoju korzystny dla zdrowia emocjonalnego.

4. Wiklina

Włókna roślinne wikliny lub rattanu są również korzystne dla dobrego samopoczucia. Tworzą eleganckie i wygodne elementy wystroju, które zapewniają wyjątkowe ciepło. Ilekroć włączasz przedmioty z wikliny do swojego otoczenia, w jakiś sposób utrzymujesz kontakt z naturą, a to przynosi wiele korzyści.

Badania opublikowane w Health & Pleasure wykazały, że ci, którzy regularnie mają kontakt z naturą, czują, że ich życie jest bardziej wartościowe i szczęśliwsze. Dlatego naturalne materiały, takie jak wiklina, mogą pomóc w promowaniu dobrego samopoczucia.

Dekorowanie z wikliny
Drewno, juta, bambus i wiklina to idealne materiały dekoracyjne, które sprzyjają domowej harmonii.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 6 strategii, aby kontrolować stres i niepokój

Inne wskazówki dotyczące wystroju, który dobrze wpływa na zdrowie emocjonalne

Możesz stworzyć minimalistyczny wystrój w salonie, sypialni, kuchni lub w dowolnym innym miejscu, konsultując się z projektantami wnętrz, którzy pomogą osiągnąć równowagę pod kątem zdrowia emocjonalnego.

Proste oświetlenie, rośliny i surowe meble są odpowiednie do wnętrz, które tchną spokojem. W prostej i wyrafinowanej atmosferze znajdziesz większą harmonię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.