Negatywny wpływ stresu - 10 przykładów

Chociaż najczęstszym skutkiem stresu jest wyjątkowo duży apetyt, czasami może dojść do nadczynności tarczycy i szybszego spalania kalorii.
Negatywny wpływ stresu - 10 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 01 września, 2016

W dzisiejszych czasach stresu nie można uniknąć: ciągły pośpiech i nadmiar pracy są główną przyczyną tej dolegliwości. Każda z nas nie raz doznała ataku stresu. Problem pojawia się wtedy, kiedy staje się on dolegliwością przewlekłą.

Należy zacząć z nim walczyć, ponieważ może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Przede wszystkim należy zmienić pewne nawyki i przyzwyczajenia. Dla tych z Was, które jeszcze nie znają negatywnych skutków stresu przygotowaliśmy listę tych 10 najczęściej spotykanych. 

Skutki stresu – 10 przykładów

1. Skóra

Plamy na skórze

Zauważyłaś u siebie trądzik? Może być on wywołany zmianami hormonalnymi będącymi skutkiem stresu. Podniesione ciśnienie stymuluje reakcje przeciwzapalne w naszym organizmie, co może prowadzić do zatkania porów.

Zgromadzone w nich sebum przekształca się potem w wągry i pryszcze, które nie wyglądają zbyt estetycznie.

2. Mięśnie

Kości i mięśnie również cierpią pod wpływem stresu. Dlaczego? Ponieważ powoduje on przykurcze, które przeistaczają się w bóle i uniemożliwiają swobodne poruszanie się.

3. Serce

Serce

Uwaga! Istnieje pewien związek pomiędzy problemami układu sercowo-naczyniowego, a stresem. Powoduje on podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz wpływa na ciśnienie krwi i krążenie.

Oprócz tego, stres przyspiesza bicie serca, co z kolei zwiększa transport krwi do mózgu i innych części ciała.

4. System odpornościowy

Osoby borykające się z tą dolegliwością przejawiają większą podatność na zachorowania. Dzieje się tak dlatego, że energia zostaje wykorzystana w walce ze stresem, a nie z mikroorganizmami atakującymi nasze ciało.

5. Układ trawienny

Układ trawienny

Ciągłe rozdrażnienie i poddenerwowanie wywołuje wiele problemów gastrycznych, takich jak:

  • Biegunki.
  • Zaparcia.
  • Stany zapalne.
  • Gazy.
  • Bóle brzucha.
  • Nadkwaśność i zgaga.
  • Syndrom jelita drażliwego.
  • Wrzody.

Wszystkie powyższe dolegliwości są związane z nadmiarem hormonu zwanego kortyzolem.

6. Ciężar ciała

Ostrożnie! Stres jest ściśle związany z przybieraniem na wadze. Może nawet powodować otyłość. Brak równowagi emocjonalnej sprawia, że zjadamy większe ilości jedzenia.

Czasem jednak dzieje się odwrotnie: stres powoduje nadczynność tarczycy, która stymuluje proces spalania kalorii.

7. Mózg

Mózg

Jednym z organów, który cierpi najbardziej jest właśnie mózg.

Kortyzol, czyli hormon stresu, wpływa na obszary odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i pamięć. Dlatego też podczas stresujących sytuacji nie jesteśmy w stanie logicznie i trafnie myśleć. Mamy też problemy z pamięcią i koncentracją.

8. Wątroba

Osoby, które miewają problemy z wątrobą muszą szczególnie uważać na stres, ponieważ może on pogorszyć ich stan.

Substancje chemiczne, które aktywują się wraz z zachwianiami emocjonalnymi, mogą powodować eliminowanie hepatocytów, co bardzo negatywnie wpływa na stan tego organu.

Odwiedź ten artykuł: Twoja wątroba a bóle głowy

9. Nerki

Nerki

Nadmierna produkcja kortyzolu prowadzi do zaburzeń pracy nerek. Jakie są tego konsekwencje? Osłabione mięśnie i kości oraz wiele kłopotów związanych z układem moczowym.

10. Poziom glukozy

Podwyższony poziom stresu może wpływać na skuteczność insuliny. Oznacza to, że nie będzie ona w stanie kontrolować poziomu cukru we krwi. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby chore na cukrzycę.  • MSc. Osana Molerio Pérez,Dr. Manuel Antonio Arce González,Dra. Idania Otero Ramos y Dra. Zaida Nieves Achón, El estrés como factor de riesgo de la hipertensión arterial esencial, Universidad Central de Villa Clara, Revista Cubana de Higiene y Epidemiología versión On-line ISSN 1561-3003: http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S1561-30032005000100007&script=sci_arttext&tlng=pt