Malowanie zewnętrznych drzwi metalowych - przydatne kroki i wskazówki

Dowiedz się, jak pomalować zewnętrzne metalowe drzwi, aby wyglądały idealnie. Zaoszczędzisz pieniądze, robiąc to samodzielnie. Tutaj podajemy wskazówki, które ci pomogą.
Malowanie zewnętrznych drzwi metalowych - przydatne kroki i wskazówki

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Malowanie zewnętrznych metalowych drzwi jest prostym zadaniem, o ile pamiętasz o poniższych wskazówkach i krokach. Drzwi te instaluje się jako dodatkową ochronę od zewnątrz ze względu na ich dużą odporność na różne warunki atmosferyczne i blokadę dla owadów.

Ponadto zapewniają bezpieczeństwo i zniechęcają intruzów, którzy chcieliby wedrzeć się do środka. Jednak w miarę upływu czasu i wraz ze zmianami temperatury ich wygląd zaczyna się pogarszać.

Czynności przed malowaniem zewnętrznych drzwi metalowych

Zanim przystąpisz do pracy przy drzwiach, musisz zdecydować, czy chcesz je pozostawić na miejscu, czy zdjąć, aby je pomalować. Naszą pierwszą wskazówką jest zdjęcie drzwi i przeniesienie ich w inne miejsce. Zmniejszy to zacieki, które pojawiają się podczas malowania w pionie.

Jeśli malujesz drzwi w pozycji poziomej, kapanie nie będzie problemem. Jeśli nie można zdjąć drzwi, wystarczy zachować większą ostrożność.

Aby zdjąć drzwi, wystarczy usunąć kołki zawiasów. Otwórz drzwi do oporu i umieść gwóźdź na podstawie sworznia zawiasu. Za pomocą młotka popchnij gwóźdź od dołu do góry, aby go poluzować.

Po odkręceniu wszystkich śrub przystąp do demontażu drzwi i umieść je na czystej, płaskiej powierzchni, aby rozpocząć pracę. Pamiętaj o usunięciu zbędnego sprzętu. Na koniec przykryj taśmą maskującą i papierem powierzchnie, których nie chcesz malować, takie jak szkło lub drewno.

Pamiętaj, że prawdopodobnie nie skończysz pracy w ciągu jednego dnia. Dlatego ważne jest, aby dobrze przeanalizować swoje okoliczności przed zdjęciem drzwi.

Drzwi metalowe
Drzwi metalowe są uważane za bezpieczniejsze i dlatego są bardzo popularne w środowiskach miejskich.

Uważamy, że może również zainteresować cie ten temat: Błędy, których należy unikać podczas malowania domu

Malowanie metalowych drzwi – potrzebne materiały

Oto materiały, których będziesz potrzebować, aby malowanie zewnętrznych metalowych drzwi przebiegło sprawnie i profesjonalnie. Dzięki nim wykonasz bowiem całkowitą renowację:

 • Szczotka druciana
 • Kuweta malarska do wałka
 • Papier ścierny o ziarnistości 150-180
 • Farba podkładowa i zewnętrzna do metalu
 • Specjalny środek odtłuszczający, taki jak terpentyna i szmatki do nakładania
 • Elementy bezpieczeństwa i ochrony: rękawice, maska, okulary itp.
 • Wałek piankowy i szczotka do narożników i zakamarków drzwi.
 • Środek do usuwania farby (jeśli drzwi mają kilka warstw farby, będziesz musiał wcześniej nałożyć ten produkt, aby je usunąć)
 • Kondycjoner metalu (stosowany w przypadku, gdy drzwi mają zardzewiałe części. Nowa farba nie przylega prawidłowo do plam rdzy)

Malowanie zewnętrznych metalowych drzwi – przewodnik krok po kroku

Teraz, gdy masz już przygotowane drzwi, nadszedł czas, aby śledzić wskazówki tego przewodnika krok po kroku. Dzięki temu Twoje drzwi będą wyglądały jak nowe. Najpierw jednak chcemy podkreślić dbałość o bezpieczeństwo i przypomnieć, aby wszystkie te produkty trzymać z dala od dzieci, ponieważ mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Krok 1

Jeśli drzwi mają kilka poprzednich warstw farby, sugerujemy użycie zmywacza do farby, aby je usunąć i uzyskać lepsze wykończenie podczas nakładania nowej farby. Najpierw oczyść powierzchnię i usuń kurz i inne zanieczyszczenia. Następnie, postępując zgodnie z instrukcjami na etykiecie, zaaplikuj dany produkt.

Krok 2

Gdy poprzednia farba zostanie usunięta, należy wyszlifować powierzchnię szczotką drucianą w razie potrzeby. Gdy farba zniknie, zastosuj odrdzewiacz, jeśli zauważysz jakieś zardzewiałe części.

Krok 3

Teraz wyczyść całe drzwi terpentyną lub acetonem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły pozostać. W ten sposób upewnisz się, że kolejne produkty lepiej się utrwalą.

Krok 4

Wreszcie nadszedł czas, aby nałożyć podkład, który wyrówna powierzchnię drzwi i zabezpieczy metal. Występują w różnych odcieniach, dlatego wybierz ten, który najbardziej przypomina ostateczny kolor, jakim pomalujesz drzwi. W ten sposób możesz również nałożyć mniej warstw farby, ponieważ podkład poorawia efekt końcowy.

Krok 5

Malujemy! Po wyschnięciu podkładu zacznij nakładać pierwszą warstwę farby.

Zalecamy uważne przeczytanie etykiety przed malowaniem. Producent może zalecić rozcieńczenie jej odrobiną terpentyny, a proporcje różnią się w zależności od marki.

Umieść trochę farby na kuwecie malarskiej i za pomocą wałka nałóż pierwszą cienką warstwę. Użyj specjalnego pędzla lub wałka do kątów, zakamarków i załamań powierzchni.

Po zakończeniu pracy jest bardzo ważne, aby zapewnić niezbędny czas schnięcia. Nie ulegnij emocjom i nie spiesz się, a uzyskasz idealny efekt pracy. Generalnie mówimy o około trzech godzinach schnięcia, chociaż każda marka ma swoje parametry.

Liczba warstw farby będzie zależeć od sposobu pokrycia powierzchni.

Pintura para acero jest nieoksydowana.
Niektóre farby do metalu nakłada się za pomocą spryskiwaczy, ale najprawdopodobniej będziesz musiał to zrobić pędzlem, jeśli kupisz farbę w lokalnym sklepie z narzędziami.

Krok 6

Kiedy wszystkie warstwy dokładnie wyschną, drzwi są gotowe do odwrócenia. Najlepiej byłoby wykończyć jedną powierzchnię zanim przejdziesz do drugiej. Możesz zrujnować całą wykonaną już pracę, jeśli ruszysz drzwi, na których farba jeszcze całkowicie nie wyschła.

Jeśli drzwi są uszkodzone i mają wgniecenia, koniecznie skonsultuj się z kowalem. Nie zaleca się malowania niedoskonałości.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zdecydować, na jaki kolor pomalować kuchnię

Malowanie zewnętrznych drzwi metalowych to misja możliwa do wykonania!

Zanim pójdziesz na zakupy materiałów, zrób dokładną listę wszystkiego, czego potrzebujesz. Kiedy idziesz do sklepu, upewnij się również, że wybierasz produkty, które można ze sobą łączyć. Na przykład podkład powinien być przeznaczony do metalu, a nie do drewna.

Zawsze czytaj etykiety przed rozpoczęciem pracy i postępuj zgodnie z instrukcjami i terminami producenta co do joty. Jeśli masz jakieś pytania, możesz się z nimi skontaktować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jové Sandoval, F. (2017). Materiales pinturas, conducciones y tuberías. C3T11.
 • Gomez, F. J. R. (1994). CORROSIÓN INDUCIDA POR CONTAMINANTES HIDBOSOUBLES EN LA INTERCARA METAL/PINTURA(Doctoral dissertation, Universidad Politécnica de Madrid).
 • Muñoz Aquino, W. (2013). Mejora de la protección de los metales mediante una adecuada aplicación del sistema de pintura.
 • Muñoz Sierra, N. (2019). Cepillo Pinel.
 • Brime Domínguez, A. (2013). Evaluación de riesgos y medidas preventivas de una planta de aguarrás.
 • Deyá, M. C., Del Amo, D. B., & Romagnoli, R. (2010). Ensayos de intemperie de pinturas acuosas. In VII Congreso de Corrosión NACE INTERNATIONAL (LATINCORR 2010)(Quito, Ecuador, 31 de agosto al 3 de septiembre de 2010).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.