Leki zmieniające kolor moczu

Czasami kolor moczu może się zmienić, przyjmując bardzo uderzające odcienie, takie jak niebieski lub pomarańczowy. Wyjaśniamy dlaczego.
Leki zmieniające kolor moczu
Elisa Martin Cano

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Elisa Martin Cano.

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2023

Kolor moczu jest wskaźnikiem pewnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Zwykle mocz ma różne odcienie żółtego, w zależności od tego, ile wody pije dana osoba lub od stopnia odwodnienia.

Jednak niektóre leki powodują zmianę koloru tego płynu. Nie oznacza to, że staje się ciemniejszy lub jaśniejszy. Może natomiast nabrać bardzo wyraźnych odcieni, takich jak czerwony, żółty czy nawet niebieski.

Ludzie, którzy nie wiedzą o tym fakcie, mogą się wystraszyć. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, które leki mogą powodować zmianę koloru moczu.

Dlaczego kolor moczu może się zmienić?

Chociaż odcień zwykle nieco się zmienia, nawet u tej samej osoby, normalne jest, że kolor moczu pozostaje w żółtej tonacji. Przybiera barwy od ciemno bursztynowego do prawie przezroczystego żółtego. Wynika to z obecności naturalnego pigmentu zwanego urochromem.

Z drugiej strony istnieje kilka powodów, dla których kolor moczu może się zmienić. Wpływ na to ma poziom nawodnienia lub odwodnienia, a także infekcje lub spożycie żywności i leków.

Ilość płynu, którą osoba wypiła, będzie miała wpływ na koncentrację, a tym samym na odcień. Im czystszy i jaśniejszy mocz, tym lepsze nawodnienie i odwrotnie.

Z drugiej strony to, co spożyliśmy, może zmieniać kolor, nadając inne tony. Pigmenty, a także różne składniki żywności wpływają na to kolor wydalanej cieczy. Bardzo mocne przyprawy, takie jak curry, nadają szczególny zapach i wygląd.

Ale oprócz tego również niektóre choroby mogą mieć wpływ. W infekcjach dróg moczowych i przy kamicy nerkowej mocz staje się czerwonawy z powodu obecności krwi.

Leki zmieniające kolor moczu

Zmiany tonu pojawiają się również w przypadku niektórych leków, jak zobaczymy poniżej.

Kiedy mocz staje się czerwony

Jeśli mocz staje się różowy lub czerwonawy, logiczne jest zaskoczenie i podejrzenie, że coś jest nie tak. Prawda jest taka, że w wielu przypadkach przyczyną jest obecność krwi w tym płynie.

Oprócz podejrzeń co do infekcji i kamicy nerkowej, może być również konsekwencją stosowania leków przeciwkrzepliwych, takich jak warfaryna i heparyna.

Podobnie inne leki również powodują ten problem ze względu na ich metabolizm. Na przykład lekiem, który często prowadzi do zaczerwienienia moczu, jest ryfampicyna. Chodzi o antybiotyk stosowany w leczeniu gruźlicy.

Ponadto niektóre środki przeczyszczające zawierające senes (składnik ziołowy) zmieniają kolor moczu na czerwony. To samo dzieje się z fenazopirydyną, lekiem działającym przeciwbólowo na drogi moczowe, na kolkę w okolicy lub infekcje wywołujące ból.

Ale jeśli to nie jest przyczyna, warto również zastanowić się, co zjedliśmy. Do produktów spożywczych, które mogą wywoływać ten odcień, należą buraki, jeżyny i inne czerwone owoce, a także rabarbar.

Orina de color amarillo
Normalny kolor moczu jest żółty, a zmiany tego odcienia wskazują na anomalia.

Mocz zielony lub niebieski

Choć wydaje się to niewiarygodne, mocz czasami przybiera niebiesko-zielony kolor. Ten efekt może przede wszystkim powodować amitryptylina. Jest to lek przeciwdepresyjny, stosowany nie tylko w tej chorobie, ale również wskazany między innymi w przypadku fibromialgii i bólu neuropatycznego.

Ponadto ten odcień może się pojawić po spożyciu indometacyny. Chodzi o lek bardzo często stosowany u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ostrą dną moczanową i innymi schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Podobnie, te zmiany odcienia zgłaszano w przypadku propofolu, stosowanego jako część znieczulenia ogólnego i do sedacji. Takie leki mogą powodować, że mocz będzie miał barwę zielonkawą.

Jeśli jednak pacjent nie przyjmuje żadnego z tych leków, ten kolor może również wskazywać na zaburzenie znane jako dziedziczna łagodna hiperkalcemia.

Kiedy mocz jest pomarańczowy

Czasami pomarańczowy i czerwonawy kolor moczu są do siebie bardzo podobne. Dlatego do tej kategorii możemy zaliczyć również wspomniane już leki, takie jak ryfampicyna i fenazopirydyna, ponieważ niektórzy uważają, że uzyskany odcień jest bardziej pomarańczowy niż czerwony.

Innym lekiem, który może powodować zabarwienie moczu na pomarańczowo, jest sulfasalazyna. Jest to lek przeciwzapalny powszechny w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna.

Nitrofurantoina, antybiotyk wskazany w infekcjach dróg moczowych, oraz suplementy witaminy B również mogą powodować tę sytuację.

Brązowy mocz

Czasami mocz może ciemnieć do ciemnożółtego lub nawet brązowawego koloru. Przede wszystkim może to wynikać ze stosowania niektórych antybiotyków.

Na przykład działa tak metronidazol, powszechny w leczeniu zapalenia pochwy i cewki moczowej pasozytem Trichomonas. Podobnie, stosuje się go w przypadku pełzakowicy jelitowej i infekcji Clostridium perfringens.

Z drugiej strony leki przeciwmalaryczne również powodują brązowienie moczu. Do tej grupy należą Chlorochina i prymachina.

Jeśli tak nie jest, następnymi opcjami wyjaśnienia brązowego moczu są niektóre pokarmy (np. fasola), a także zaburzenia pracy wątroby i infekcje dróg moczowych.

Muestra de orina de color amarillo
Ulotki dołączane do opakowań leków często informują, kiedy jednym z działań niepożądanych jest zmiana koloru moczu.

Zmienił się kolor moczu: czy powinienem iść do lekarza?

Kolor moczu jest zwykle żółty o różnej intensywności w zależności od tego, jak dobrze nawodniona jest dana osoba. Jednak, jak już widzieliśmy, wiele leków może powodować, że ten płyn przybiera bardzo różne kolory, takie jak czerwony, pomarańczowy, a nawet zielony czy niebieski.

Jeśli przyjmujesz konkretny lek na chorobę, na którą cierpisz, Twój lekarz poinformuje Cię o możliwych działaniach niepożądanych, które mogą obejmować zmiany chromatyczne moczu. Podobnie, ulotki dołączane do opakowań leków często opisują taką możliwość.

Należy pamiętać, że w przypadku nieoczekiwanych zmian w kolorze moczu zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem. Chociaż prawdą jest, że jest to zwykle łagodny efekt uboczny, jeśli się utrzymuje, może również wskazywać, że coś jest nie tak.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.