Łagodny nowotwór skóry — w jaki sposób się rozwija?

Kiedy na skórze pojawiają się małe guzki, może nas to niepokoić. Dowiedz się, czym jest i jak się rozwija łagodny nowotwór skóry.
Łagodny nowotwór skóry — w jaki sposób się rozwija?

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2021

Łagodny nowotwór skóry. U wielu osób samo to stwierdzenie może budzić niepokój. Być może nie wiedzą jednak, że łagodny nowotwór skóry nie zawsze musi być szkodliwy.

Skóra wraz z tkankami składowymi to obszar, w którym najczęściej pojawiają się nowotwory. Są widoczne w badaniu dermatologicznym. Na szczęście większość z nich to guzy łagodne, które nie powodują problemów poza aspektem estetycznym!

Mogą mieć różne pochodzenie: z naskórka, przyczepu skóry lub skórnej i podskórnej tkanki łącznej do niektórych struktur w skórze właściwej, w tym nerwów i naczyń krwionośnych.

Łagodny nowotwór skóry — czym jest?

Słowo „nowotwór” sprawia, że natychmiast myślimy o czymś złym, ale nie zawsze musi tak być. Guz to masa tkanki, która rośnie autonomicznie, niezwiązana z bodźcami zapewniającymi prawidłowy wzrost tkanki.

Są tak powszechne, że byłoby bardzo dziwne znaleźć kogoś, kto nie miałby jednego lub wielu na jakimś etapie swojego życia. Nie oznacza to, że powinniśmy ignorować znaki ostrzegawcze. Na przykład, jeśli masz pieprzyk, który się zmienił lub krwawi, powinieneś udać się do specjalisty. Nie ma wieku ani płci wolnej od niebezpieczeństw związanych z nowotworami skóry.

Zwykle są wrodzone, ale manifestują się i pojawiają w dowolnym momencie naszego życia. Rzadko i z biegiem czasu mogą rozwinąć się w poważne zmiany nowotworowe. Z tego powodu wczesna diagnoza i kontrola ewolucyjna mają kluczowe znaczenie.

Oto najczęstsze rodzaje łagodnych guzów skóry.

Rogowacenie łojotokowe

Jest to najczęstszy rodzaj łagodnego guza skóry. Pojawiają się u osób po 40 roku życia na głowie, szyi i tułowiu. Są podobne do brodawek, wypukłe, dobrze odgraniczone, żółtawe lub brązowawe, z oleistą lub hiperkeratotyczną powierzchnią.

Mogą mieć od 0,5 do 2 cm i wydają się być przyczepione do skóry. Jednak nie musisz ich leczyć. W przypadku podrażnień lub odczuwania dyskomfortu ze względów estetycznych leczenie opiera się na łyżeczkowaniu i elektrokoagulacji, krioterapii lub biopsji.

Rogowacenie łojotokowe
Rogowacenie łojotokowe występuje częściej u osób powyżej 40 roku życia. Zwykle nie wymaga leczenia.

Akrokordony lub miękkie mięśniaki

Są to łagodne formacje skórne. Specjaliści szacują, że 50% populacji ma ten typ zmiany, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Przyczynami mogą być predyspozycje genetyczne i czynniki hormonalne (szczególnie u kobiet, ponieważ mają tendencję do namnażania się w czasie ciąży).

Występują często u osób z otyłością i cukrzycą. Z tego powodu zostały opisane jako oznaka insulinooporności. Pojawiają się w miejscach, w których nasza odzież ma tendencję do ocierania się, takich jak szyja, pachy i pachwiny. Zazwyczaj otrzymują zabiegi kosmetyczne, a opcje obejmują krioterapię, golenie lub elektrodykację.

Ruby nevi lub rubinowe naczyniaki

Są to czerwone plamki, które pojawiają się przez całe życie w obszarach takich jak brzuch, szyja i twarz. Są również opisywane jako grupa rozszerzonych naczyń krwionośnych na powierzchni skóry, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Dotykają około 75% populacji powyżej 60 roku życia. Liczba i rozmiar zwykle wzrastają wraz z wiekiem. Jednak są one częstsze u pacjentów z cukrzycą i mogą wzrosnąć, jeśli dana osoba jest narażona na wysokie temperatury.

Z drugiej strony niektórzy mogą krwawić, gdy doznają urazu, ale jest to bardzo lekkie krwawienie i nie naraża osoby na żadne ryzyko.

Rogowacenie słoneczne

Jest to jeden z częstych powodów konsultacji zarówno w opiece podstawowej, jak i specjalistycznej. Skarży się na nie 6% pacjentów, którzy udają się na badania kontrolne. Częstość występowania wzrasta, zwłaszcza w starszym wieku i u osób, które większość czasu spędzają na słońcu.

Rogowacenie bardziej jest wyczuwalne dotykiem niż widoczne dla oka. Jest to łuskowata, twarda narośl, która ewoluuje powoli i progresywnie. Może powodować pieczenie lub swędzenie. Jest koloru czerwonego lub brązowego.

Rogowacenie słoneczne na nosie
Rogowacenie słoneczne stało się częstą przyczyną konsultacji dermatologicznych.

Możesz być zainteresowany: Co to jest promieniowate zapalenie skóry?

Dermatowłókniaki

Są to małe, czerwonawe lub brązowe guzki o twardej konsystencji, spowodowane nagromadzeniem fibroblastów. Czasami powodują swędzenie i zwykle pojawiają się na nogach. Kiedy powodują ból lub swędzenie, są usuwane chirurgicznie.

Torbiel dermoidalna

Składa się z włosów, gruczołów łojowych i potowych. Niektóre wewnętrzne mogą zawierać fragmenty chrząstki, zębów i kości. Ze względów estetycznych profesjonalista może je usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Łagodny nowotwór skóry — charakterystyka

 • Mają powolny i ograniczony wzrost. Nie powodują nacieków ani zniszczeń w otaczającej tkance.
 • Tworzące je komórki są jednolite pod względem wyglądu i wielkości i nie powodują przerzutów.
 • Częstość występowania znacznie wzrasta wraz z wiekiem, w odpowiedzi na funkcjonalne i strukturalne zmiany keratynocytów spowodowane starzeniem się. Zwiększa się również w wyniku szkodliwego działania promieni ultrafioletowych, które prowokują wolne rodniki.

Samobadanie skóry

Podsumowując, okresowe kontrolowanie zmian skórnych jest zalecaną praktyką, aby zapobiec przyszłym problemom. Znalezienie nowych guzków, pieprzyków lub plam, obserwowanie zmian w istniejących, nieregularne obrzeża i krwawienie mogą być sygnałem ostrzegawczym zachęcającym do wizyty u specjalisty.

Oto kilka elementów, na które warto zwracać uwagę w kontekście wczesnego wykrywania zmian skórnych:

 • Asymetria
 • Obramowanie (nieregularne krawędzie)
 • Kolor (zmienny i nieregularny kolor: czerwony, niebieski i czarny)
 • Średnica większa niż 0,7 cm szerokości
 • Postępujące zmiany

Duża różnorodność łagodnych guzów skóry oraz zróżnicowany aspekt morfologiczny utrudniają ich rozpoznanie kliniczne. Z tego powodu histopatologia pomaga lekarzom w postawieniu ostatecznej diagnozy.

Dermatolodzy to lekarze wyspecjalizowani w diagnostyce różnicowej tych guzów. Więc jeśli się martwisz, po prostu umów się na wizytę kontrolną ze swoim specjalistą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Tamega Ade A, Aranha AM, Guiotoku MM, Miot LD, Miot HA. Associação entre acrocórdons e resistência à insulina [Association between skin tags and insulin resistance]. An Bras Dermatol. 2010;85(1):25‐31. doi:10.1590/s0365-05962010000100003
 • Kim JH, Park HY, Ahn SK. Cherry Angiomas on the Scalp. Case Rep Dermatol. 2009;1(1):82‐86. Published 2009 Nov 11. doi:10.1159/000251395
 • Carmena-Ramón R, Mateu-Puchades A, Santos-Alarcón S, Lucas-Truyols S. Queratosis actínica: nuevo concepto y actualización terapéutica [Actinic keratosis: New concept and therapeutic update]. Aten Primaria. 2017;49(8):492‐497. doi:10.1016/j.aprim.2017.01.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.