Kosha lub powłoki bytu: co oznaczają w jodze i filozofii

Zgodnie z klasycznymi naukami jogi, ludzie składają się z pięciu warstw zwanych kosha. Zobaczmy, czym są i jak je pielęgnować.
Kosha lub powłoki bytu: co oznaczają w jodze i filozofii
Maria Alejandra Morgado Cusati

Napisane i zweryfikowane przez filozof Maria Alejandra Morgado Cusati.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2022

Zgodnie z naukami wschodniej tradycji duchowej, a w szczególności filozofii Vedanty, istoty ludzkie składają się z pięciu warstw, zwanych „kosha”. Gdy zagłębimy się po kolei w każdą z nich, stają się coraz bardziej subtelne. Zaczynają się na poziomie fizycznym (od ciała), a potem wnikają stopniowo aż do najgłębszej części istoty.

Aby lepiej to zrozumieć, możemy wyobrazić sobie pięć kosha jako kolejne odsłony matrioszki, rosyjskiej lalki zawierającej w sobie coraz mniejsze wersje samej siebie, które idealnie pasują jedna do drugiej.

Jednak w przeciwieństwie do matrioszki kosha są niepodzielne i nierozłączne. W rzeczywistości tak się ze sobą splatają i wzajemnie przenikają, że to, co wpływa na jeden poziom, odbija się na innych. Przyjrzyjmy się bliżej, z czego składa się każda z nich i jak nad nim pracować.

5 powłok bytu i ich znaczenie

Po raz pierwszy opisano Kosha w starożytnym tekście jogi Taittiriya Upaniszad. Uważa się, że powstał w VI wieku p.n.e. i zawiera wskazówki związane z duchowym wyzwoleniem.

Zwolennicy tej wschodniej filozofii wierzą, że kosha są kluczem do poprawy świadomości naszego wewnętrznego świata. Mają też pomagać w rozwijaniu połączenia między umysłem, ciałem i duchem. Ponadto mysliciele ci argumentują, że właściwa uwaga poświęcana każdej z powłok może obudzić głębsze stany świadomości na ścieżce do samorealizacji. Jak więc możemy uzyskać do nich dostęp? Spójrzmy.

1. Annamaya kosha (powłoka fizyczna)

Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa i odpowiada ciału fizycznemu; to mięśnie, kości, skóra, narządy itp. To najgęstsza z kosha i ta, której jesteśmy najbardziej świadomi. Reprezentuje wszystkie nasze fizyczne potrzeby, jako ludzi, takie jak jedzenie i picie dla przetrwania.

Obejmuje również wszystkie aspekty naszego ciała fizycznego i dlatego podlega prawom natury, w tym śmiertelności. O tę osłonę dbamy poprzez takie metody jak odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, odpowiedni odpoczynek i ogólnie dobre nawyki.

Pięć kosz i ich znaczenie
Aby odżywić annamaya kosha, konieczne jest utrzymanie zdrowych nawyków, takich jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak często powinieneś ćwiczyć jogę, aby schudnąć?

2. Pranamaya kosha (powłoka energii życiowej)

Znana jako „ciało oddechu”, jest to pierwsza subtelna warstwa i odnosi się do energii życiowej (prany), która rządzi naszymi procesami biologicznymi i energetyzuje nas. Ta warstwa opowiada temu, co w medycynie chińskiej określa się jako „chi” i co starożytni Egipcjanie nazywali „ka”.

Jeśli ta warstwa nie będzie odpowiednio odżywiona i uspokojona, to nie będzie w stanie optymalnie dostarczyć nam energii. Dlatego zaleca się wykonywanie ćwiczeń oddechowych pranajamy , które pozwalają nam poczuć ruch tego życiowego przepływu.

Ponadto, aby zachować zdrowie i siły witalne, zaleca się dużo świeżego powietrza i promieni słonecznych. W rzeczywistości teksty jogi wyjaśniają, że słońce jest głównym źródłem prany.

3. Manomaya kosha (powłoka mentalna)

Manomaya kosha to „ciało mentalne”, a więc obejmuje nasze myśli i emocje, a także pięć zmysłów. Jak można się domyślić, odpowiada za odbieranie bodźców zmysłowych i rejestrowanie zjawisk wewnętrznych i zewnętrznych.

W tej warstwie naszej istoty ustalamy automatyczne reakcje i odruchy, które determinują nasze codzienne działania. Jednak jako siedziba naszych emocji jest najbardziej niestabilną powłoką ze wszystkich.

Z tego powodu, a także ze względu na jej pośrednią pozycję, jej naruszenie może zakłócić pierwsze dwie kosha. W rzeczywistości może nawet zablokować nasze połączenie z dwoma wyższymi kosha.

Zdrowie manomaya kosha wzmacnia się przez medytację połączoną z mantrami. W ten sposób możemy uspokoić i zrównoważyć tę osłonę, aby uwolnić „sploty” energii związane ze złożonymi i obsesyjnymi myślami w naszym umyśle.

Ponadto, ponieważ ciało mentalne „karmi się” wrażeniami zmysłowymi, które mu oferujemy, konieczne jest zapewnienie mu harmonijnego środowiska, interesujących wyzwań zawodowych oraz satysfakcjonujących i pełnych współczucia relacji.

4. Vijnanamaya kosha (powłoka wiedzy lub świadomości)

Jeszcze bardziej subtelna jest vijnanamaya kosha, która odpowiada „ciału mądrości”. Obejmuje wszystkie funkcje wyższego umysłu, takie jak świadomość i wola. Chociaż często mylona jest z trzecią powłoką, każda z nich odnosi się do różnych rzeczywistości.

Podczas gdy manomaya kosha dotyczy bardziej podstawowych procesów umysłowych (takich jak percepcja i emocje), czwarta powłoka obejmuje wyższe funkcje umysłowe, takie jak między innymi podejmowanie decyzji, wnikliwość, intelekt i samowiedza.

Faktycznie to właśnie odróżnia nas od innych zwierząt, gdyż tylko ludzie są w stanie kierować własnym życiem, być wolnymi od impulsów instynktu i podejmować moralne decyzje.

Aby pielęgnować tę powłokę, zaleca się jogiczny styl życia, kontemplację i medytację. Promują one jasny osąd, lepszą intuicyjną percepcję i większą siłę woli.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 10 powodów, dla których joga jest świetna dla osób z nadwagą

5. Anandamaya kosha (powłoka błogości)

To najgłębsza i najsubtelniejsza warstwa. Odnosi się do „ciała błogości”. Pozwala nam łączyć się z czystą radością i doświadczać małych przebłysków boskości. U większości ludzi nie jest jednak rozwinięta. Tylko święci, mędrcy i prawdziwi mistycy wykonali wewnętrzną pracę niezbędną, aby ta duchowa błogość stała się prawdziwą częścią ich codziennego doświadczenia.

Błogość, która tworzy tę kosha, jest jak wielkie światło. ekspansywna i niezmienna, przekraczająca materialność, racjonalną i intuicyjną wiedzę, aby połączyć się z najbardziej transcendentalną prawdą. Ta powłoka bytu dociera tam. gdzie czas, przestrzeń i indywidualność nie istnieją.

Wiele osób, które przeżyły doświadczenia bliskie śmierci, opowiada o postrzeganiu jasnego białego światła, które promieniuje wszechogarniającą mądrością i bezwarunkową miłością. To jest doświadczenie anandamaya kosha.

Teraz, aby obudzić naszą powłokę błogości, możemy wykonywać następujące praktyki:

  • Bezinteresowna służba. To otwiera nasze serce na wrodzoną jedność z innymi istotami.
  • Oddanie Bogu. To otwiera nasze serce na zjednoczenie z „wszechobecną Boską Istotą”.
  • Głęboko skoncentrowana medytacja. Mająca na celu połączenie z naszą własną boską istotą.
Medytacja
Doświadczenie anandamaya kosha pozwala nam połączyć się z Boskością. To najtrudniejszy poziom do osiągnięcia.

Sposób na poznanie naszego prawdziwego ja

Zgodnie z filozofią Vedanty możemy odkryć naszą prawdziwą esencję i autentycznie połączyć się ze światem poprzez kosha . Musimy tylko zacząć zdawać sobie sprawę z każdej z nich i pielęgnować je tak, jak powinniśmy. W tym celu doskonale się sprawdzi praktyka jogi i medytacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.