Fantazje seksualne: wszystko, co chcesz wiedzieć, a nawet więcej

Fantazje seksualne są naturalne i mogą być korzystne dla pojedynczych osób i par. Przyjrzymy się, na czym polegają i jakie dają korzyści.
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2023

Wokół seksualności wciąż krąży wiele mitów i tabu, które uniemożliwiają nam jej pełne doświadczanie. W szczególności, jeśli chodzi o fantazje seksualne, możemy pomyśleć, że są nieodpowiednie. Niektórzy uważają, że ich posiadanie stanowi nawet pewnego rodzaju zaburzenie lub nawet oznacza niewierność, jeśli są w związku. Tymczasem dalekie od tych przekonań, fantazje seksualne mogą pomóc nam obudzić pożądanie i rozpalić namiętność.

Wszyscy ludzie mają w pewnym momencie jakieś fantazje seksualne, które zwykle towarzyszą nam od okresu dojrzewania. Tworzymy je i karmimy na podstawie osobistych upodobań, otaczającej nas kultury i doświadczeń, które mamy.

Tak więc istnieje nieskończenie wiele różnych możliwości. Od małych mentalnych przebłysków po długie narracje, które mogą być bardziej powiązane z miłością, zmysłowością lub wyraźną seksualnością.

W każdym razie fantazje seksualne są zarówno naturalne, jak i korzystne. Nie powinny nas zawstydzać, a wręcz przeciwnie, możemy je wykorzystać, jeśli wiemy, jak to zrobić. Dowiedzmy się o nich więcej w tym artykule!

Czym są fantazje seksualne?

Fantazja seksualna to każdy wyimaginowany akt, który odtwarza erotyczne scenariusze wzbudzające w człowieku podniecenie. W ten sposób, puszczając wodze naszej wyobraźni, wizualizujemy rzeczywistości, w których doświadczamy stymulujących sytuacji. W takich fantazjach nie ma filtra ani bariery moralnej czy politycznej poprawności. Są to po prostu intymne i osobiste treści mentalne, do których nie stosujemy cenzury.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie fantazje seksualne są przeznaczone do realizacji. Często fantazjujemy o scenariuszach niemożliwych do odtworzenia w realu lub których po prostu nie chcemy doświadczyć. Tylko niektóre z nich przekraczają barierę fantazji, aby stać się pragnieniem, które chcielibyśmy zmaterializować.

Najczęstsze rodzaje fantazji seksualnych

Jak już powiedzieliśmy, fantazji seksualnych może być tyle, ile ludzi na świecie, ponieważ każdy dodaje określone elementy i składniki do swojej fikcyjnej historii. Istnieje jednak kilka tematów, które powtarzają się częściej:

  • Przywoływanie przeszłych doświadczeń seksualnych z obecnym partnerem lub z byłymi partnerami seksualnymi.
  • Wyobrażanie sobie seksu z kimś innym niż partner – na przykład ze znajomym lub celebrytą.
  • Uprawianie seksu w miejscach publicznych w zakazanych lub nietypowych miejscach.
  • Oglądanie lub bycie widzianym podczas uprawiania seksu.
  • Uczestnictwo w trójkątach lub zamiana partnerów.
  • Fantazje związane z relacjami dominacji i uległości, z lub bez sadomasochistycznego komponentu.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o fantazjach seksualnych?

Oprócz powyższego, jest kilka punktów, które powinny być jasne, gdy mówimy o fantazjach seksualnych, aby przełamać niektóre głęboko zakorzenione mity. Wśród nich wyróżniają się następujące.

Fantazje seksualne nie są ani niebezpieczne, ani zabronione

Posiadanie fantazji seksualnych jest całkowicie naturalne, nawet jeśli jesteś zaangażowany w związku. Nie stanowią perwersji ani oznaki jakiejkolwiek choroby lub uzależnienia od seksu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety fantazjują, i to jest zdrowe.

Jednakże, gdy te fantazje stają się jedynym sposobem na osiągnięcie podniecenia lub gdy generują obsesje lub kompulsje albo zakłócają życie danej osoby, mogą stanowić problem. W takich przypadkach wskazane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, aby dowiedzieć się, jak je przekierować.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 6 oznak, że twój partner uprawiał seks, ale nie z tobą

Pobudzają pożądanie seksualne i zwiększają przyjemność

Fantazjowanie o stymulujących scenariuszach pomaga rozbudzić pożądanie seksualne, zarówno w pojedynkę, jak i we dwoje. Fantazje pomagają nam odkryć nasze gusta i preferencje, wyrwać się z rutyny i swobodnie doświadczać naszej seksualności. Zwiększy to nasze libido i wpłynie pozytywnie na kolejne zbliżenia seksualne.

Możemy się nimi dzielić, ale nie musimy

Ogólnie rzecz biorąc, nasze fantazje seksualne zawierają aspekty, które tłumimy, ponieważ się wstydzimy lub ponieważ uważamy je za niedopuszczalne lub nieetyczne. Dlatego wiele osób woli, aby treść takich mentalnych scenariuszy pozostała prywatna i jest to całkowicie uzasadnione.

Nie musimy dzielić się naszymi fantazjami z naszym partnerem. Jednak może to służyć rozbudzeniu pasji i wypróbowaniu nowych praktyk, które mogą zwiększyć obopólną radość. Oczywiście zanim się nimi podzielisz, najpierw upewnij się, że nie spowoduje to żadnych problemów, zamieszania lub niepewności u twojego partnera.

Fantazje seksualne pomagają nam uwolnić się od zahamowań

Wreszcie, fantazje seksualne mogą działać jako mentalna próba, która pomaga nam czuć się bardziej nieskrępowanymi podczas kolejnych spotkań seksualnych. W bezpiecznym środowisku wyobraźni możemy uwolnić naszą zmysłową stronę. Możemy zaangażować się w praktyki seksualne, których jeszcze nie odważyliśmy się spróbować, lub odkrywać nowe pomysły. W ten sposób, wprowadzając je później w życie, możemy czuć się bezpieczniej, pewniej i wygodniej w naszym ciele.

Stymuluj swoje fantazje seksualne

Teraz, kiedy już rozumiesz, czym są te fantazje i jakie dobre rzeczy mogą ci przynieść, nie wahaj się je ulepszyć i cieszyć się nimi tak, jak chcesz. Czerp ze swoich wspomnień, wyobraźni, powieści erotycznych lub innych elementów, które pobudzają wyobraźnię poprzez stymulujące sceny. Pozbądź się tabu, samokrytyki i represji i pozwól sobie na odkrywanie tego wewnętrznego świata, który ma Ci tak wiele do zaoferowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davidson Sr, J. K., & Hoffman, L. E. (1986). Sexual fantasies and sexual satisfaction: An empirical analysis of erotic thought. Journal of Sex Research22(2), 184-205.
  • Zurbriggen, E. L., & Yost, M. R. (2004). Power, desire, and pleasure in sexual fantasies. Journal of Sex Research41(3), 288-300.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.