Kontuzja, przez którą Roger Federer musiał przejść na emeryturę

Roger Federer miał karierę pełną sukcesów i uznania. Chociaż kontuzje go nie wystraszyły, wyraźnie ograniczyły jego umiejętności w ostatnich latach.
Kontuzja, przez którą Roger Federer musiał przejść na emeryturę
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2022

Sportowiec, którego wielu uważa za najlepszego tenisistę w historii, pożegnał się emocjonalnie z dyscypliną. Nie tylko ze względu na wiek (41 lat), Roger Federer praktycznie musiał wycofać się ze sportu, któremu poświęcił swoje życie.

Szwajcar przez dwa lata był w stanie rozegrać tylko czternaście meczów. Kontuzje, których unikał przez tyle lat dzięki treningowi i zaangażowaniu, zaczęły dawać się we znaki.

Kolano, słaby punkt kontuzji Rogera Federera

W ciągu swojej wybitnej kariery zawodowej Roger Federer rozegrał aż 1526 meczów. Był numerem 1 w rankingu ATP (Association of Tennis Professionals) przez 310 tygodni i wygrał oszałamiającą liczbę 20 turniejów Wielkiego Szlema. Był także mistrzem olimpijskim w deblu i zdobywcą Pucharu Davisa ze swoją narodową drużyną w 2014 roku.

Jednak pojedynek, którego ostatecznie nie mógł wygrać to walka z własnym prawym kolanem. W 2020 roku Federer zapowiedział, że wykorzysta przerwę w rozgrywkach sportowych spowodowaną pandemią, aby poddać się artroskopii. Wyjawił, że odczuwa dyskomfort i ból w tym obszarze – był to pierwszy znak ostrzegawczy.

Artroskopia to zabieg chirurgiczny polegający na wykonaniu niewielkich nacięć w kolanie w celu wprowadzenia narzędzi i kamery. Technika ta umożliwia leczenie dolegliwości, na przykład zapalenia stawów pochodzenia infekcyjnego. Pozwala także na naprawę wiązadeł i ścięgien a nawet złamania kości i usuwanie torbieli.

Problem Federera w prawym kolanie miał związek z gromadzeniem się płynu. Może to powodować obrzęk w okolicy, objaw, któremu towarzyszy sztywność i ból.

Jedną z możliwych przyczyn jest nadużywanie stawu, co wydaje się prawdopodobne w tak długiej i intensywnej karierze. Inne czynniki wyzwalające to kontuzje i wewnętrzne urazy leżące u ich podstaw.

Roger Federer.
Roger Federer przez większość swojej kariery był w świetnej formie fizycznej.

Inne kontuzje w karierze Rogera Federera

Poza wspomnianymi problemami, Szwajcar cierpiał z powodu kilku innych urazów i chorób, które wyeliminowały go z gry na korcie. Poważnych było jednak nie więcej niż pięć.

Na przykład w 2008 roku przeszedł mononukleozę. Jest to choroba, która daje bardzo podobne objawy do grypy, obejmujące gorączkę, zmęczenie i złe samopoczucie. Federer nie grał przez 2 miesiące.

W 2014 roku kontuzja pleców uniemożliwiła mu występ w finale London Masters przeciwko Novakowi Djokovicowi, jednemu z jego największych rywali.

Dwa lata później, w 2016 roku, pojawiła się natomiast pierwsza kontuzja kolana. Dotyczyła łąkotki jego lewej nogi, co skłoniło go do poddania się operacji po raz pierwszy. Udało mu się wrócić do gry 3 miesiące później – podczas Wimbledonu. Jednak wysiłek spowodował nawrót choroby i tenisista pozostał nieaktywny aż do następnego roku.

Łąkotki to chrząstki w stawie kolanowym w kształcie litery C. Ich funkcja polega na amortyzacji stawu między piszczelem a kością udową, umożliwiając ruch kolana i zapewniając mu stabilność. Kiedy pękają, w okolicy pojawia się sztywność i ból.

Koniec kariery Rogera Federera.
Słynny bekhend był jedną z najlepszych broni Federera.

Roger Federer kończy karierę w wielkim stylu

Niestety, czas mija nawet dla największych sportowców. Prędzej czy później naturalne zużycie ich ciała i rywalizacja ze znacznie młodszymi zawodnikami kończy się tym, że obciążenie jest zbyt duże. U tenisistów najczęściej szwankują kolana, nadgarstki i plecy.

Ciężko pracowałem, aby wrócić do mojej najlepszej formy, ale znam też możliwości i ograniczenia mojego ciała, które wysyłało mi jasną wiadomość – powiedział Roger Federer, ogłaszając zakończenie zawodowej kariery w tenisie.

Roger Federer zawsze będzie w pamięci kibiców za wszystko, co dał tej dyscyplinie, zarówno na poziomie sportowym, jak i osobistym. Zakończył karierę po 24 wspaniałych latach, a teraz będzie musiał znaleźć inną drogę – w tenisie, albo gdzie indziej.

To może Cię zainteresować ...
Jak Radamel Falcao przezwyciężył kontuzję więzadła?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak Radamel Falcao przezwyciężył kontuzję więzadła?

Radamel Falcao jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii Kolumbii. pamięta jednak problem, który naznaczył jego karierę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.